Afghánistán patří mezi ty méně vyspělé země, proto začneme trošku statisticky. Internet používá pouze 23 % obyvatel Afghánistánu, což je podle datareportal o 7 % více, než tomu bylo minulý rok. I tak je to neuvěřitelně malé množství na stát, kde žije přes 40 milionů obyvatel, z nichž téměř 26% žije v městských oblastech. To znamená, že ne všichni měšťané mají přistup k internetu. A aby toho nebylo málo, některé online aktivity jsou nyní Talibanem zakázány v rámci politiky „morální policie“.
Paradoxně to byl ale právě Taliban, který nárůst v používání internetu vedl, když převzal opět vládu nad zemí. Učinil tak primárně k implementaci politik idejí a zákonů, které hlídají občany při jejich internetových aktivitách. Zpráva agentury Bloomberg odhalila, které online aktivity Taliban zakázal. Jde například o hraní PlayerUnknown's Battlegrounds a aplikace pro sociální sítě TikTok. Zástupce ústředního mluvčího Talibanu, Inamullah Samangani, webu prostřednictvím Twitteru a telefonu řekl, že TikTok „klame mladou generaci“ a že jeho „špinavý obsah není v souladu s islámským právem“.
Během zasedání 20. dubna talibanský kabinet rozhodl o okamžitém zákazu aplikace TikTok a hry PlayerUnknown's Battlegrounds . Rovněž zakázali afghánským televizním kanálům vysílat „nemorální“ obsah. Nicméně nebylo specifikováno, který obsah konkrétně kabinet považoval za nemorální. „Obdrželi jsme mnoho stížností na to, jak aplikace TikTok a hra PUBG plýtvá časem lidí... Ministerstvu komunikací a informačních technologií bylo nařízeno odstranit aplikace z internetových serverů a učinit je nepřístupnými pro všechny v Afghánistánu,“ vysvětloval Samangani.
Zákazy jsou součástí přísné náboženské policejní kampaně, která také zahrnovala pozastavení středoškolského vzdělání pro dívky a nařízení taxikářům, aby nedovolili ženám cestovat déle než 70 km bez mužského člena jejich rodiny. Afghánistán není ale jediná země, která zakázala PUBG, mobilní verze je zakázána například v Bangladéši, Nepálu, Indii, Pákistánu, Jordánsku nebo Číně.