Světový pohár vypukl na začátku července turnaji ve Warzone, League of Legends a Counter-Striku. Závěr o tomto víkendu obstaralo PUBG, Rocket League a Tekken. Dostalo se také na Dotu, Overwatch, Apex Legends, Fortnite a spoustu oblíbených titulů, ze současného esportu nechyběl v Rijádu v podstatě žádný.
Kromě korunovace šampionů jednotlivých her přinesli pořadatelé také jedinečný klubový šampionát. Do jednoho žebříčku sbíraly organizace body ze všech titulů, konkrétně za umístění v nejlepší osmičce (až na StarCraft se složitějším formátem, pro TOP 11). Nyní si tak můžeme představit nejvšestrannější celek světa.
V ekonomickém stavu současného esportu, kdy se organizace většinou soustředí na menší počet titulů, není divu, že do dvojciferného počtu turnajů se zapojily pouze tři organizace. Kromě „domácích“ týmů Twisted Minds a Falcons, které nemají hluboko do kapsy, se jednalo o jeden z nejslavnějších celků Fnatic.
His Royal Highness Prince Mohammed bin Salman bin Abdulaziz Al Saud, Crown Prince and Prime Minister, crowned Team Falcons as the first-ever #EWChampion pic.twitter.com/E0hIxhshtG
— Esports World Cup (@EWC_EN) August 25, 2024
Právě jeden z tohoto tria celý klubový šampionát opanoval, ten vůbec nejaktivnější. Falcons ze 22 turnajů vynechali pouze čtyři, body za umístění zapsali dokonce ve dvanácti z nich! Díky silnému startu měli svůj triumf zajištěný už s předstihem, v součtu nasbírali více než dvakrát tolik bodů co stříbrný Team Liquid.
Nejúspěšnější organizace si mezi sebou rozdělily v přepočtu 450 milionů korun. Způsobilé pro výhru byly pouze ty, které alespoň ve dvou turnajích postoupily do TOP 8. Rovnou polovinu soutěží přitom opanovaly celky, jež nezabodovaly v žádné další části, a měly tak smůlu. Jiné celky tak díky tomu vyletěly do popředí.
Bronz si odnesl dvojnásobný šampion Team BDS, na sedmimístnou cifru v dolarech dosáhli vedle Falcons a Liquid také T1, Team Vitality a FaZe Clan. Do nejlepší desítky se vměstnali i G2 Esports nebo Natus Vincere, za ní najdeme například Fnatic. Mimo oceněnou šestnáctku naopak skončili Virtus.pro, Gen.G nebo Cloud9.