Přejít k hlavnímu obsahu

Intel Labs se vrací do budoucnosti

26. 6. 2012 | 21:33 Všechny hry
SAN FRANCISCO, 26. června 2012 - Intel Labs dnes otevřela dveře zástupcům médií a analytikům, kteří mohli navštívit desátou výroční konferenci s názvem Výzkum u společnosti Intel. Justin Rattner, technologický ředitel společnosti Intel, v jejím průběhu představil „Aspekty budoucnosti“, což byla prezentace více než dvaceti inovativních výzkumných projektů, které pomohou zlepšit budoucnost technologie.                          
Výchozí obrázek

SAN FRANCISCO, 26. června 2012 - Intel Labs dnes otevřela dveře zástupcům médií a analytikům, kteří mohli navštívit desátou výroční konferenci s názvem Výzkum u společnosti Intel. Justin Rattner, technologický ředitel společnosti Intel, v jejím průběhu představil „Aspekty budoucnosti“, což byla prezentace více než dvaceti inovativních výzkumných projektů, které pomohou zlepšit budoucnost technologie.

                         

Prezentace „Aspektů budoucnosti“

Prezentace na výstavě Výzkum u společnosti Intel byly rozčleněny do čtyř interaktivních zón propojených interdisciplinárním „Centrem udržitelného života“, které zkoumá inteligentní město, chytrý dům a kancelář budoucnosti. Zóny vypadají takto:

 

Můj život: Úsporné technologie ovládané gesty budou znamenat revoluci v bydlení. Technologie jsou postavené hlavně na bázi čidel, která zajistí například dokonalé zabezpečení obydlí bez nutnosti používat klíč; zajímavostí je i šatna s „magickým zrcadlem“, což je technologie používající 3D lidské avatary věrně mapující tvar těla a realisticky napodobující jeho pohyb; dále zde byla představena technologie, jež umožňuje zobrazovat digitální obsah a vstupovat s ním do interakce na náhodně zvolených površích, jako je například zeď nebo pult.

 

Můj vůz: Inovace se zaměřují na propojení mezi lidmi, silnicí a informační dálnicí, přičemž jejich účelem je nabídnout ještě vyšší uživatelský komfort. Během jedné prezentace byl představen prototyp systému světlometů, které řidiči umožní vidět skrze déšť. Světla nenasvěcují dešťové kapky a díky tomu je lépe vidět. Systém používá software a vizuální architekturu Intel.

 

Má práce: Lepší schůzky, spolehlivé služby v režimu cloud a vizuální analytické nástroje jsou příslibem změny způsobu, jímž pracujeme. Součástí demonstrace byl nástroj Smart Meeting Assistant, jenž kombinuje a vylaďuje několik disparátních technologií a vytváří přepisy záznamů v reálném čase, překlady z cizích jazyků, tři příklady vizualizace při řešení „velkých dat“, kdy bylo použito vizualizačních a optimalizačních algoritmů pro identifikaci významných vzorců a vztahů, které podpoří další výzkum, objevování nových poznatků a podpoří rozhodování.

 

Technické základy: Základní inovace, jež budou definovat podobu budoucích zařízení a webových stránek a budou sloužit jako vstupní brány k budoucímu uživatelskému komfortu. Zóna je vybavena řadou technologií, které do budoucna přinesou obrovský uživatelský komfort: například vyhledávání po internetu ve 3D za použití technologie „River Trail“, nové postupy na ochranu privátních uživatelských dat v režimu cloud, kdy uživatel bude svou totožnost ověřovat díky technologii rozpoznání obličeje, nebo nový inteligentní video server, který bude schopen streamingu videa na několik klientských zařízeních současně, přičemž zároveň bude schopen streaming upravit pro dané zařízení.

 

Udržitelný život: Technologie a služby, které uživatelům, poskytovatelům služeb, úřadům a dalším zájemcům poskytnou možnost vstupovat do plynulé interakce v důvěryhodném prostředí. Společnost Intel Labs vyvinula řadu nových čidel, softwarových agregátorů, aktuátorů a rozhraní, jež společně mohou tyto problémy řešit. Představeny byly technologie, které řídí a kontrolují využití energie v domácnosti, prostřednictvím lokalizovaného ovládání vytvářejí chytré kanceláře. Dále se v prezentaci objevila speciální čidla vyvinutá společností Intel, jež pomáhají řešit problémy s dopravními zácpami, kvalitou vody a ovzduší, a dokonce byla představena infrastruktura elektrické dobíjecí stanice.

 

10 výročí Síně slávy „Od výzkumu ke skutečnosti“

Už déle než dvě desetiletí vyvíjejí výzkumní pracovníci společnosti Intel přelomové technologie, které obohacují každodenní život a vždy nově definují uživatelskou zkušenost  s počítačem. V roce 2001 společnost Intel založila divizi, jež je dnes známá jako Intel Labs. V roce 2003 se konal první ročník akce Výzkum u Intelu, na níž byly představeny rozmanité výzkumné projekty z celého světa.

 

Akce pořádaná v roce 2012 je jubilejní desátá a Intel na oslavu tohoto kulatého výročí vytvořil digitální prezentaci připomínající deset nejvýznamnějších technologií, které v Intel Labs vznikly v uplynulých letech a nakonec byly zabudovány do produktů Intel. Tyto technologie (Thunderbolt™, Intel® Atom™, Intel® Wireless Display a další) vytvořily – anebo výrazně pomohly vytvořit – zcela novou úroveň uživatelského komfortu a funkcí produktů výpočetní techniky.

 

Rattner rovněž představil sedmé výzkumné centrum zaměřující se na sociální sítě a vůbec první partnerství s univerzitou, které se zaměří na projektování uživatelské zkušenosti.

 

Nové výzkumné centrum – Social sídlí na University of California v Irvine a jeho součástí je partnerství s výzkumnými skupinami na univerzitách Cornell, Georgia Tech, Indiana University a NYU. Vybudování centra si vyžádalo investici ve výši 15 milionů amerických dolarů a jeho otevření dokončuje původní pětiletý investiční program v celkové výši 100 milionů amerických dolarů, který byl poprvé představen v lednu minulého roku. Stejně jako další výzkumné centrum – která pokrývají takové oblasti jako velká data, cloud computing, integrované počítače, vizuální výpočetní technika, počítačové zabezpečení a pervazivní výpočetní technika – i nové středisko pro sociální sítě bylo navrženo tak, aby podporovalo úzké propojení s akademickou sférou. Cílem je vytvořit nové paradigma pro výpočetní techniku a produktivní nový výzkum realizovaný komunitou vědců a odborníků na technologii, kteří se zaměřují na problém sociálních sítí.

 

„Vytvořili jsme multidisciplinární komunitu, jejímiž členy jsou Intel, vědečtí pracovníci z univerzit a jejich studenti z různých oborů. Tato komunita bude posilovat vůdčí postavení Intelu v oblasti inovace uživatelského komfortu a jejím hlavním cílem bude překlenout propast mezi technickými a společenskými disciplínami,“ vysvětluje Justin Rattner. „Tento přístup lze rovněž vidět na technologiích, které zde Intel Labs představila dnes, stejně jako na našich veleúspěšných vynálezech z minulosti. Výzkum Intel Labs v minulosti přinesl hmatatelné výsledky, které mají dopad na náš každodenní život, a náš současný výzkum obohatí zase naše budoucí životy.“

 

Výzkumné centrum – Social zaměří svůj výzkum na zkoumání informačních technologií a digitálních médií jakožto sociální a kulturní fenomén. Digitální a společenský život, označovaný v akademických kruzích jako „třetí vlna“, poskytuje příležitosti pro inovaci v oblastech, jako jsou vzájemné vztahy prostřednictvím dat nebo využití digitálních nástrojů komunikace mezi jednotlivými skupinami. Výzkumné centrum – Social chce stát v přední linii využívání sítí, mobilních zařízení a cloud computingu k realizaci nových příležitostí pro pokrok.

 

 

O společnosti Intel

Společnost Intel je světový lídr v počítačové inovaci. Společnost navrhuje a buduje klíčové technologie, které slouží jako základ pro výpočetní zařízení ve světě. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pressroom a http://blogs.intel.com.

Štítky: INTEL