HLTV.org každý den vydává jeden díl z top20 žebříčku hráčů za rok 2013. Žebříček vám přiblížíme i zde na PLAYzone.cz ve stručnějším formátu v článcích po pěti hráčích.
Předchozí díly
HLTV.org se rozhodlo jako v předešlých letech - pokud nepočítáme rok 2012, který byl rozdělený přestupem na Counter-Strike: Global Offensive v létě - vydat svůj top20 žebříček na začátku roku 2014.
Petar 'Tgwri1s' Milovanovic znovu uskutečňuje sestavení vlastního žebříčku na základě nejpřesnějších statistik, které o CS:GO lze nalézt právě na HLTV.org. Podle nich vydává každý den od začátku roku jednoho hráče.
Druhá čtvrtina hráčů zahrnuje jména Yegor 'markeloff' Markelov (15.), Nicolaj 'Nico' Jensen (14.), Robin 'flusha' Rönnquist (13.), Kenny 'kennyS' Schrub (12.) a Adam 'friberg' Friberg (11.).
Jejich přezdívky jsou vždy nalinkované na původní články na HLTV.org, které jsou daleko detailnější, pochopitelně však v angličtině, proto se vám snažíme žebříček zestručnit a částečně přeložit zde.
#15
Yegor 'markeloff' Markelov
Markelov v letech 2010 a 2011 dokázal na žebříčku hráčů dosáhnout postupně první a třetí příčky. Jeho Natus Vincere byli v těchto dvou letech považováni za nejlepší nebo jeden z nejlepších týmů, avšak přechod na CS:GO byl pro jednoho z nejtalentovanějších sniperů světa nepříliš příjemný.
Na´Vi byli jedním z posledních týmů, kteří na CS:GO přešli a jejich premiéra dopadla velmi slušně, v únoru na Mad Catz ve Vídni předvedli pěkný výkon proti tehdejší dvojce VeryGames, kdy jim dali zabrat na třech mapách.
Tehdy ještě Markelov využíval AWP jak jen mohl, avšak postupem času zbraň raději nebral a častěji jsme ho viděli s automaty i poté, co přešel k Astana Dragons. Proč, to není úplně jasné, do roku 2014 však může slíbit, že uvidíme daleko více akce s "velkou zelenou".
Patnácté místo si v žebříčku zasloužil převážně díky tomu, že v jeho týmu, který dosáhl na první místo na TECHLABS a sérii druhých a třetích míst převážně na StarLadderu, patřil mezi nejlepší hráče a dokonce byl pátý v AWP killech, přestože už zbraň nebere tak jako dříve.
"Moje nejlepší vzpomínka z roku 2013 byla výhra proti NiP na Starladderu. Nemůžu zapomenout na ty úžasné pocity."
#14
Nicolaj 'Nico' Jensen
Jensen patřil mezi nejlepší snipery už od začátku roku 2013, kdy se hned na Mad Catz Vienna projevilo, že je schopen se měřit se jmény jako Kenny 'kennyS' Schrub, jehož VeryGames porazil v semifinále, načež prohrál s Ninjas in Pyjamas na dvou mapách ve finále.
Jensen patřil mezi nejúspěšnější snipery na plný úvazek. V článku HLTV.org si dokonce zasloužil titul nejlepšího snipera roku 2013 vzhledem k tomu, jak moc se zbraní byl úspěšný, přestože odehrál jen 48 map, což je oproti zbytku seznamu podprůměrné.
Čtrnácté místo si zasloužil za nejlepší AWP KPR (0.45) a za výkony na dvou akcích, na kterých se s jeho AWP KPR dostal mezi nejlepší desítku.
"To by bylo určitě s Western Wolves, protože jsme měli překvapivě dobré výsledky na začátku roku 2013. Řekl bych, že Copenhagen Games v dubnu znamenalo nejvíce kvůli úrovni konkurence.
Ale měl jsem nespočet dobrých vzpomínek na CS v průběhu roku - jako například když mě uživatelé cadredu zvolili MVP na Mad Catz Invitational Vienna a také druhé místo MVP na Copenhagen Games za f0restem, koho považuji za jednoho z nejlepších v historii CS - proto jsem byl potěšený a také překvapený, proto si bych také řekl, že Copenhagen Games pro mě znamenaly nejvíc."
#13
Robin 'flusha' Rönnquist
Rönnquist patřil mezi neznámé švédské hráče v roce 2011, kdy se však byl schopný se svým týmem hatersg0nnahate probojovat až do hlavního turnaje DreamHack Winter skrz BYOC kvalifikaci.
V CS:GO však byl vůbec prvním, kdo porazil Ninjas in Pyjamas 16-14 v THOR Open kvalifikaci, ale okamžitě získali reputaci onlinerů. Tato reputace s nimi zůstala až do jejich prvních turnajů na LAN.
Nakonec však patřil mezi nejlepší clutchery světa na LAN, protože předváděl skvělé výkony na Copenhagen Games, DreamHack Summer a později DreamHack Winter, který po šokujícím finále vyhrál.
Třinácté místo mu patří právě kvůli nejvíce vyhraným clutch kolům za mapu (0.6) a také třetímu místu ve stabilitě (71% map nad 1.00 rating).
"Mou nejlepší vzpomínkou byl DreamHack Winter, myslím, že jsme nemohli dostat lepší skupinu a pavouk, než jsme dostali. Prostě mám pocit, že se pro nás všechno připravilo, dostali jsme Recursive ve čtvrtfinále, compLexity v semifinále a potom NiP ve finále.
Všechno by bylo desetkrát těžší, kdybychom hráli proti US, potom Astaně a potom VeryGames, měli bychom daleko větší problémy s postupem do finále a výhrou celého turnaje. Ale hráli jsme doopravdy dobře, takže si myslím, že jsme to mohli zvládnout i tak."
#12
Kenny 'kennyS' Schrub
Schrub začal rok stále ve VeryGames, ve kterých však neměl příliš moc sebevědomí a měl problémy se stabilitou. Přestože byl považován za jednoho z nejlepších sniperů světa, VeryGames jej brzy opustili.
Poté se objevil ve více sestavách, včetně dočasné Nostalgie v Praze, kde překvapili Anexis a Natus Vincere ve finále, které pravděpodobně způsobilo rozpad Ukrajinského týmu, který částečně přešel pod Astana Dragons.
Později se přesunul do LDLC, ti se však po neúspěšných turnajích rozpadli a podobná sestava se znovu složila jako WEGOTGAME, kteří na DreamHack Winter přijeli s novou organizací Recursive. Tam vypadli ve čtvrtfinále s fnatic.
Dvanácté místo v žebříčku mu patří obzvláště díky nejvíce AWP killům (546) a nejlepšímu ratingu na de_nuke vůbec (1.35).
"Mám hodně dobrých vzpomínek na tento rok, myslím že první byl Mad Catz Birmingham s VeryGames, byl to první velký turnaj, který jsme vyhráli."
#11
Adam 'friberg' Friberg
Pro mnohé možná nečekané až jedenácté místo pro hráče, který byl ze startu Counter-Strike: Global Offensive velice kritizovaný, přestože se tehdy zatím neukázal na turnaji. Málokdo v něj věřil se jmény jako Christopher 'GeT_RiGhT' Alesund a Patrik 'f0rest' Lindberg.
Friberg se však vyšvihnul mezi nejlepší hráče světa v první polovině roku a přestože v druhé začal jeho tým daleko více prohrávat, stále se držel na špičce.
Jeho hlavní silou byla pozice entry fraggera týmu, tedy člověka, který všude chodí první a snaží se váhy převážit na stranu jeho týmu. Kromě jeho entry fragů si jedenácté místo zasloužil díky 0.74 KPR, avšak se nedostal výše vzhledem k tomu, že byl až čtvrtým nejlepším hráčem jeho týmu.
"Moje nejlepší vzpomínka na 2013 byla za prvé náš rekord výher v řadě. Dokázali jsme ho udržet po doopravdy dlouhou dobu. Druhá věc, na kterou jsem velmi pyšný, je že poté, co jsme prohráli s Virtus.pro, na turnajích poté jsme se vrátili ještě silnější a vyhráli dva v řadě. To opravdu ukazuje mentalitu našeho týmu."
Top20
Zařadili byste dnešní pětku jinam? Kdo se podle vás dostane do nejlepší desítky? Bude to i Ladislav 'GuardiaN' Kovács?