Konečně vám přinášíme statistiky z posledních čtyř LAN akcí, které se odehrály v posledním kvartálu roku 2014. LanCraft Autumn 2014, na němž se odehrála i MČR kvalifikace, Mistrovství samotné a BGCH 2014 jsou všechny zahrnuty v následujícím článku.
V posledním kvartále se odehrály hned čtyři LAN akce, na kterých jsme viděli většinu tuzemských týmů. Začalo to LanCraftem Autumn 2014, pokračovalo MČR kvalifikací na stejné akci přes Mistrovství ČR samotné o dva týdny později až k BenQ Grunex Challenge 2014.
Ze všech těchto čtyř akcí máme plnohodnotné statistiky z eBotu, a právě těm věnujeme následující analytický článek, který se na vyhodnocená data podívá z různých úhlů pohledu. Pojďme to vzít chronologicky.
LanCraft Autumn 2014
1. nEophyte.FSP
2. Cyborg Factory
3. Virtual-World
Dominance nEophyte, Zerova první LAN
LanCraft byl první akcí nově složených nEophyte, jejichž mladý talent Patrik 'Zero' Žúdel neoplýval přílišnými zkušenostmi a hodně pohledů bylo upřeno právě na něj. Jeho první akci s novým nadějným týmem zvládl na jedničku - přestože ve vlastním týmu skončil až na čtvrtém místě v K/D (před Martinem 'STYKO' Stykem), zároveň se může pyšnit čtvrtým místem celkovým.
Vzhledem k jasné dominanci týmu se není z pohledu Žúdela za co stydět - nEophyte téměř nikdy nenechali své oponenty dojít k dvouciferným počtům bodů, což znamená, že na nikoho nebyl kladen příliš velký tlak a jeho K/D skončilo na úctyhodných 1.49 (133-89) z osmi zápasů.
Vypíchnout lze jeho dnes již bývalého spoluhráče a jediného Čecha týmu, Davida 'KAPARZO' Laciny. Kapitán týmu skončil v turnaji na prvním místě v K/D s celkovým skóre 151-81 (1.86). Nelze pochybovat o jeho přínosu k výhře nEophyte, avšak jak už bylo zmíněno výše, vzhledem k dominanci celého týmu je třeba tato data vzít s rezervou.
Aimeři z Cyborg Factory
Proto se pojďme podívat na týmy, které cestu neměly tak jednoduchou a jejich výsledky více vypovídají o formě jednotlivých hráčů. Vezmeme to postupně, z týmu umístěného na druhém místě, Cyborg Factory, si můžeme všimnout trojice Michal 'Zuhi' Zouhar, Peter 'naturaL' Turčan a Dominik 'KLOCEK' Klotzmann.
Všichni tři skončili nad 1.3 K/D, zároveň ale nelze přehlédnout HS Rate Klotzmanna (56%), Zouhara (61%) a zatím nezmíněného Martina 'jEkYL' Hrobaře (65.5%). Jediný Styk dokázal v dané statistice překonat alespoň jednoho z nich s téměř 58.5%, je proto jasné, proč mají týmy problém s hraním proti skillově vysoko postaveným Cyborg.
Nedá se zapomenout ani na jejich posledního hráče, Václava 'smetysh' Smětáka, ten totiž vede tabulku v clutch bodech s Klotzmannem a Turčanem zavěšenými těsně za ním, to se ale částečně dá vysvětlit počtem zápasů. Tolik příležitostí jako Cyborg Factory totiž dostal málokdo (jediným týmem se stejným počtem zápasů byli eEriness, jejichž Martin 'nub1um' Lelek, Adam 'Neci' Zoula a Milan 'Striker' Švejda taktéž skončili v nejlepší desítce clutcherů).
Bronzoví Virtual-World v těsném závěsu
A proč se Virtual World umístili na vcelku úspěšné bronzové příčce? Odpověď je jasná, Jan 'joHNY' Růžek, Jindřich 'ZEDKO' Chyba a Jakub 'LogaN' Moravec odehráli vysoko nad svým průměrem z celého čtvrtletí.
Růžek byl pátým nejlepším hráčem turnaje s 1.38 - pokud se podíváme čistě na K/D - Chyba jej těsně následoval na šestém místě s 1.36 a Moravec zůstal o další dvě setiny za ním na devátém místě.
MČR kvalifikace
1-2. nEophyte.FSP
1-2. Cyborg Factory
3. eXtatus
nEophyte utekli Hrobařovi z lopaty
Důležitým faktem, který si můžeme z MČR kvalifikace odnést je to, že nEophyte ani zdaleka nejsou neporazitelní. Jasným důkazem toho byl zápas finále WB s Cyborg Factory, kde dvě mapy ze tří šly do posledních možných kol a de_mirage se dokonce Turčanovi a spol povedlo urvat převážně díky hvězdnému výkonu Hrobaře, který nezklamal a opět skončil nad 65% HS Rate.
Pokud to chceme pokrýt statistikami - tentokrát byla pětka nEophyte proložena daleko více různými jmény v poměru K/D. Hlavním z nich byl pochopitelně právě Hrobař, který evidentně měl velice dobrý turnaj (1.38 K/D oproti průměru 1.06 ze tří turnajů), to stejné se dá říct o Švejdovi (1.41 oproti 1.11) a Lelkovi (1.21, průměr 1.03).
Důležité je ale poznamenat, že mladý Žúdel předvedl podobný výkon jako Lacina v předchozím turnaji, a v těsném závěsu za ním můžeme vidět i Styka. Znamená to, že ve chvílích, kdy na tom opravdu záleželo, byla mladá dvojice nejdůležitějšími faktory jejich týmu.
eXtatus šli statisticky dolů, ale výsledky nahoru
Co je zajímavé na výsledcích eXtatus je to, že na turnaji MČR kvalifikace měli jejich individuální hráči znatelně horší statistiky než na LanCraftu samotném, ale umístili se třetí, přičemž na předchozím turnaji to bylo o dvě kola dříve na 5. až 8. příčce.
Dá se z toho snad vyvodit jediné, statistiky prostě a jednoduše nejsou vším, na co je třeba se soustředit. Forma hráčů se k tomu v průběhu turnaje může měnit a dobrý individuální výsledek v jednom zápasu je zakryt špatným v zápasu druhém. Na tohle bohužel nemůžeme najít další náhled vzhledem k tomu, že máme k dispozici pouze celkovou tabulku, ne jednotlivé zápasy.
MČR 2014
1. nEophyte.FSP
2. Cyborg Factory
STYKO potvrzuje pozici nejlepšího hráče scény
Přestože Žúdel svého zkušenějšího spoluhráče někdy přeskočil, Styk na FOR GAMES festivalu - kdy na tom záleželo nejvíce - předvedl natolik dominantní výsledek, že se nedá pochybovat o potvrzení jeho pozice jako nejlepšího hráče u nás mimo Ladislava 'GuardiaN' Kovácse.
2.48 K/D (78-29) ze tří map vypovídá o mnohém - přestože dvě z nich nebyly příliš vyrovnané - nezbývá než mu pogratulovat za excelentní výsledek na sporně největší akci u nás a stejně tak nEophyte, kteří se nenechali zastrašit slušným začátkem Cyborg Factory na de_season.
A co Cyborg Factory?
K Cyborg Factory snad nelze říct nic jiného, než že jejich výkony ani zdaleka neodpovídaly tomu, co jsme viděli na kvalifikačním turnaji. Jejich "triumf" vyhořel na individuálním propadu Hrobaře a vlastně celého týmu. Snad jediný Zouhar dokázal držet svůj tým v určitých situacích, ale ani on není takový silák na to, aby udržel čtveřici hráčů na svých ramenou.
BGCH 2014
1. nEophyte.FSP
2. ENSOX
3. eEriness
STYKO a Zero nezklamali ani naposledy
Mladá dvojička by se po posledním čtvrtletí mohla dát považovat za vůbec nejlepší u nás, ani v posledním turnaji letoška (vyjma RoG Masters od Hitpointu) totiž nezklamali a nechybělo málo, aby skončili jako nejlepší dva v K/D.
Žúdel dokonce skončil na dělené první příčce v clutch bodech, a nedá se říct, že by si na něj kdokoliv jiný mohl vůbec šáhnout, dosáhl totiž 11 bodů, zatímco nejbližší za ním byl na necelé půlce.
Hvězdy ostatních týmů
Jemu i Stykovi to pokazil Adam 'Neci' Zoula, jasná hvězda týmu eEriness, který se po dvou prohrách s ENSOX mohl rozloučit s potvrzením stříbrné příčky z loňské sezóny BGCH. Zoula totiž skončil na stejných 11 clutch bodech a zároveň sedí uprostřed výše zmíněné dvojice v K/D s 1.39 (142-102 v šesti zápasech).
Triumf ENSOX se nedá přímo připočítat jedinému z jejich hráčů, celý tým totiž můžeme vidět relativně blízko k sobě a nikdo vyloženě nevyčníval z davu. To se u nás dá považovat vcelku za raritu, je tedy vidět, že kompozice ENSOX nefungovala na bázi jednoho hráče. Jejich přístup by se však mohl změnit s příchodem zkušeného Tomáše 'benq1' Masaryka.
Jan 'joHNY' Růžek pokračoval se slušným výkonem i zde na BenQ Grunex Challenge, avšak tentokrát neměl za zády nikoho, kdo by mu s tím pomohl. Byl zdaleka nejlepším hráčem svého týmu a vlastně jediným z Virtual-World, kdo skončil významně nad 1.00 K/D.
Celé statistiky z jednotlivých turnajů - ale i spojené dohromady - si můžete projít v následujícím Google dokumentu. Jaké závěry byste z dostupných dat vyvodili vy?