Dvě třetiny uživatelů mobilních počítačů si berou s sebou svoje přístroje na dovolenou. Většina uživatelů si již nedovede představit, že by svou dovolenou prožila bez internetu a vymožeností, které jim jejich přístroje s přístupem k internetu poskytují. Potvrdil to průzkum společnosti Intel, který mezi více než dvanácti sty uživateli tabletů, notebooků a zařízeních „dva v jednom“ v České republice a na Slovensku zkoumal, do jaké míry ovlivňují technologie jejich způsob trávení volných letních dnů.
„Z průzkumu vyplývá, že dny, kdy se lidé na dovolené zcela odstřihli od každodenní rutiny, jsou definitivně pryč. Stále více z nich touží sdílet své zážitky a zkušenosti v reálném čase a využívat technologie pro svoji zábavu a komunikaci. S mobilním počítačovým zařízením jsou schopni prožít svou dovolenou aktivněji a informovaněji. Samotné chytré mobilní telefony již řadě lidí na dovolené nestačí,” interpretuje výsledky průzkumu Martin Vařbuchta, manažer pro maloobchodní prodej společnosti Intel.
Více než polovina pracuje i na pláži
Z hlediska reálné mobility nejlépe vycházejí tablety, které si s sebou na cesty bere čtyři z pěti jejich majitelů (80 %). Obdobně je to u zařízení „dva v jednom“, s sebou je vozí 69 % jejich majitelů. Jako nejméně mobilní z průzkumu společnosti Intel vycházejí notebooky, které cestují přibližně s každým druhým majitelem (53 %).
Do mužské preference zařízení vyznačujících se solidním výkonem, jako jsou zařízení „dva v jednom“ a notebooky, se promítá, že muži i na dovolené zůstávají v intenzivnějším kontaktu se svou prací. I ve dnech zasloužilého oddychu u vody či na horách pracuje 62 % mužů, z toho polovina (31 %) uvedla, že velmi často či často. Podíl alespoň občas pracujících žen je nižší, ale i tak nadpoloviční (51,4 %).
Psychologové ale varují, že počítač by měl na dovolené sloužit jen k poučení či zábavě, nikoli k práci: „Aby si člověk odpočinul a vyčistil hlavu, musí odpočívat nerušeně alespoň dva týdny. I pouhé kontrolování mailů neumožní řádně zrelaxovat, pracovní programy a aplikace je proto lepší na dovolené vůbec neotevírat,“ říká psycholožka Markéta Hlaváčová.
Pro ženy jsou nejdůležitější charakteristiky mobilních zařízení jejich váha a pohodlné ovládaní, například proto, aby mohly být po sociálních sítích v kontaktu se svou rodinou a přáteli či fotit a natáčet videa, což jsou dvě dovolenkové činnosti, které oslovené generace digitalizovaných žen preferují významněji než muži.
Právě udržování kontaktu s rodinou a příteli doma přes e-mail či sociální sítě je vůbec nejčastější činností/rolí, pro kterou se hodí mít počítač na dovolené sebou, týká se 86 % dotázaných, následuje sledování oblíbených webů (77 %), zprostředkování zábavy pro členy rodiny či přátele na cestě (73 %) a sledování filmů a multimédií (69 %). Nadpoloviční počet cestovatelů s počítačem fotí a natáčí videa (58 %) a hraje na něm hry (54%), 37 % je využívá pro úpravu fotek a stříhání videí.
Počítače na dovolené vzbuzují emoce - pocity štěstí, bezpečí, obavy ze ztráty či naopak stesk z jeho absence
Rozhodnutí, jestli na dovolenou vyrazíme s mobilním počítačovým zařízením, nebo bez něj, představuje i určitý nápor na naše emoce. S mobilním počítačem v zavazadle či rukách se bezmála čtvrtina českých rekreantů cítí bezpečnější (23,5 %) a necelá třetina dokonce šťastnější (30,3 %), než když ho nechá doma. Nejvíce emocí počítač vzbuzuje u cestovatelů ve věku 18 až 29 let (31 % pociťuje bezpečí, 36,5 % štěstí), současně se tato skupina nejvíce bojí, že jim počítač někdo ukradne anebo ho někde zapomenou (41 %).
“Pokud už vyrazíme na dovolenou bez počítačového zařízení, polovině lidí (49,9 %) se po něm stýská. Největší stesk podle výsledků průzkumu možná poněkud překvapivě pociťují respondenti z nejstarší věkové skupiny padesátníků (55,1 %),” doplňuje Martin Vařbuchta informaci o tom, že emoce spojené s používáním mobilních počítačů na dovolené jsou zajímavě rozprostřené mezi odlišné věkové skupiny a téměř nikoho nenechávají chladným. “Pouze zhruba třetina lidí (35,5 %) v dotazování uvedla, že přítomnost či nepřítomnost počítače na dovolené se u ní nepojí s žádnou emocí,” dodává Martin Vařbuchta.