Politici a na ně navázané lobbistické skupiny utahují v posledních týdnech šrouby svobody českého internetu. Svými činy i slovy naši představitelé ukazují, že jim princip internetu, jako svobodného média s neomezeným přístupem k informacím naprosto uniká.
Jedním z nejviditelnějších příkladů, jak chce vláda zasahovat do svobody internetu je nový loterijní zákon, který prošel v loni na podzim poslaneckou sněmovnou, a který by měl začít platit ve svém plném znění od začátku příštího roku. Jeho schválení neznamenalo jen vyšší zdanění pro provozovatele hazardu, díky kterému přišla naše nejvyšší fotbalová soutěž během zimní přestávky o svého generálního sponzora. Kritici z řad Pirátské strany nebo Sdružení pro internetový rozvoj dlouhodobě kritizují hlavně část zákona, která umožňuje úředníkům Ministerstva financí bez jakéhokoliv schválení soudem blokovat internetové stránky. Český fotbal se snad dokáže s odchodem významného sponzora vyrovnat a naši fotbalisté snad nebudou muset zkoušet napodobit tři dorostence z Hannoveru, kteří se rozhodli dojít si k místnímu hazardnímu králi pro peníze se zbraněmi. Daleko horší dopad může mít nový paragraf na svobodný internet. Internet vznikl na ideálech svobodného přístupu k informacím a mnozí politici se s něčím, co nemůžou ovládat a kontrolovat, jen těžko smiřují.
Zástupci Pirátů se ještě před schvalováním zákona snažili na poslední chvíli jeho předkladatele ministra financí Babiše přesvědčit, že zákon, který obsahuje prvky cenzury internetu, je v podstatě protiústavní. Brzy ale pochopili, že ministr žije ohledně této tématiky v úplně jiném světě. Dokládá to i komentář člena vedení Pirátské strany a účastníka jednání Mikuláše Ferjenčíka:
"Při jednání bohužel byla zcela evidentní generační propast mezi zástupci Pirátů a panem ministrem. Bohužel se nám Andreje Babiše nepodařilo přesvědčit, že samotný princip, kdy má stát vytvářet seznam webových stránek, na které se čeští občané nesmějí dostat, je scestný. Pan ministr o Internetu uvažuje pouze jako o trhu, který je potřeba regulovat a danit. Širší souvislosti fenoménu svobodné celosvětové sítě rovných s rovnými mu unikají."
Kde se cenzura internetu zastaví?
Babiš absolutně odmítl argument, že podobné cenzurní kroky ze strany státu měly vždy tendenci nabobtnávat. Kde skončí ruka aktivního úředníka, který k zablokování jakéhokoliv webu nepotřebuje posvěcení soudce, nikdo neví. Dnes obhajuje ministerstvo tento přehnaný a nebezpečný nástroj v rukou svých úředníků daňovými úniky ze strany online heren, ale co jim bude vadit zítra? Co až si Babiš třeba všimne, kolik nezdaněných peněz se točí v prodeji herních účtů nebo v obchodu s herními předměty. Začne blokovat také servery, na kterých takové obchody nebo online hry probíhají? Dnes se to možná zdá nepředstavitelné, ale zkušenosti z jiných států a z minulosti ukazují, že cenzurní snahy mají vždy tendenci zasahovat i jiné oblasti, než pro které byly (mnohdy s dobrým úmyslem) určeny.
Se svými představami na regulaci internetu nezaostává za ministrem financí ani jeho koaliční kolega ministr vnitra Chovanec. Ten pro změnu v lednovém rozhovoru pro Lidové noviny prohlásil, že je na čase začít debatovat o tom, zda by neměl mít každý uživatel internetu povinnost se na síti identifikovat. Ze svého ministra, jehož nápady patří spíše někam do států jako je Bělorusko nebo Čína, si berou příklad i jeho podřízení a Piráti momentálně čelí trestnímu stíhání za provozování demonstrativního webu sledujserialy.cz, který neobsahoval nic jiného než odkazy na další internetové stránky.
České pirátské straně došla nad útoky na svobodu internetu trpělivost a v reakci na ně vydali její představitelé minulý týden manifest Tři kroky k obraně svobodného Internetu v ČR 2016 – plné znění manifestu najdete zde. Záleží vám na zachování internetu jako jediného opravdu svobodného média? Sdílejte pirátský manifest nebo ho přijďte podpořit na demonstraci za svobodný internet v sobotu 20. 2. 2016 na pražský Klárov!