Nezisková organizace jménem Fight for the Future (v překladu Bojujte za budoucnost) organizuje kampaň jménem „GamersForFreedom.com“, ta má sledovat společnosti, které veřejně přislíbily, že nebudou cenzurovat hráče, jako tomu učinil právě Blizzard. Povolává hráče, aby se objevili na BlizzConu, ten začíná již 1. listopadu v Kalifornii. Tam mají protestovat proti cenzurování, jehož se společnost dopouští. Protest na BlizzConu je pojmenován podle prodemokratického protestu v Hong Kongu z roku 2014.
Evan Greer, zástupce ředitele Fight for the Future, ve svém prohlášení uvedla:
Fight for the Future již v minulých letech úspěšně zorganizoval několik velkých protestů, včetně největších internetových kampaní, které podporovaly internetovou neutralitu.
Koalice založila Discord, aby mohla svůj protest plánovat. Zatím je tento Discord relativně malý, ale Greer doufá, že lidé přijdou v cosplayích, s cedulemi či kreativními tričky. Protest je zatím ve svých počátcích, Fight for the Future však již v minulosti dokázalo, že dokáže zmobilizovat mnoho lidí ve jménu svobody internetu.
Greer vyjádření poté doplnil i produktový ředitel Fight for the Future, Dayton Young:
BlizzCon may have a Hong Kong protest: @fightfortheftr is calling for an umbrella protest of gamers, redditors and freedom activists.
— Gene Park (@GenePark) October 11, 2019
"They have no idea what kind of Internet shitstorm they've unleashed."
Press release here: https://t.co/8UMP0CJz7p pic.twitter.com/SNpXoEXAJp
Co se vlastně stalo?
Jak již PLAYzone informoval, hráč Hearthstone Blitzchung vyjádřil v pozápasovém rozhovoru v HS Grandmasters podporu hongkongským protestům, což vedlo k jeho vyloučení ze soutěže velmistrů, tím přišel i o nárok na prize money, navíc mu byl udělen roční zákaz hraní. Vyhozeni byli i komentátoři, kteří s ním v inkriminovaný moment rozhovor vedli.
Blizzard pravděpodobně nečekal, že tento akt spustí vlnu nevole nejen v Hearthstone komunitě. Hráče, ale i některé zaměstnance Blizzardu rozzuřilo, že společnost cenzurovala hráče a zdá se, že čínské vládě prokazuje úctu. Hráči chystají masové protesty, zatímco zaměstnanci každý den protestují v kampusu firmy.
O zprávě informovala nejrůznější média, jednalo se také o „žhavé“ téma na sociálních sítích. Někteří hráči například vyzývali k bojkotu produktů od Blizzardu, nebo vzniklo plno memů, reagujících na nastálou situaci a kritizujících společnost. O několik dní později Blizzard zareagoval a Blitzchungův trest zmírnil.
Vyjádřil se samotný prezident Blizzard Entertainment, J. Allen Brack, který uznal své pochybení. Omluvil se a uvedl, že Blitzchung obdrží prize money a zákaz hraní mu byl snížen na půl roku. Snížení trestu se dočkali také komentátoři, kteří s vyloučeným hráčem po zápase rozhovor vedli. Prezident si však stál na svém, že si zúčastnění trest zaslouží. Za potrestáním prý je porušení pravidel, nikoliv obsah jeho zprávy
Na Blitzchungově straně
Blitzchungovi vyjádřilo svou podporu mnoho lidí z celé esportové komunity. Na jeho stranu se postavil například vítěz Hearthstone Wold Championship z roku 2014, James „Firebat" Kostesich.
Potrestaného hráče se zastal i známý Hearthstone streamer, hráč a caster Brian Kibler. Vydal prohlášení, v němž popsal trest jako „neuvěřitelně tvrdý". Zároveň některé šokoval novinkou, že již nebude působit ve finále Grandmasters na BlizzConu, pokud se něco nezmění.
Here's the post up on a Medium account I just madehttps://t.co/jI9JchWcUe
— Brian Kibler (@bmkibler) 9. října 2019
O situaci promluvil v televizi ve Fox News i expert na esport Rod „Slasher" Breslau. Situaci porovnal se situací v americké NBA Rockets GM, který sdílel na svém Twitteru meme podporující Hong Kong.
Ačkoliv byl Blitzchungův trest zmíněn, hráči stále přijde 6 měsíců jako dlouhá doba a není si jistý, jestli se k hraní Hearthstone vůbec vrátí. Plánuje si vzít nějaký čas na odpočinek a teprve se rozhodne, zda v soutěžení zůstane.