#5: IEM Katowice a cesta ENCE do finále
Major v Katowicích patřil bezesporu mezi ty nejlepší turnaje, které loňský rok nabídl. Ať už se jednalo o špičkovou produkci, skvělou atmosféru v aréně nebo nezapomenutelné výkony týmů, tomuto turnaji nechybělo nic. Turnaj sám o sobě patřil mezi nejlepší momenty roku, výkon jednoho z týmů však všechno předčil.
Řeč je samozřejmě o Finech z týmu ENCE. Parta okolo hráčů jako Allu nebo Aleksib začala svou cestu v uzavřené kvalifikaci na Minor, kde již tehdy byla těžká konkurence ve formě týmů jako mousesports, North nebo Vitality. Na Minoru nedali ENCE ostatním týmům šanci a Finové tak mohli začít svou cestu Majorem.
I v první části turnaje si Finové počínali suverénně a padli pouze proti rozjetým Renegades. V druhé části však byla situace dost odlišná, ze začátku ENCE nestačili na Renegades a HellRaisers a další prohru si nemohli dovolit. I přesto si však poradili s BIG, G2 i AVANGAR a senzačně se probojovali až do play-off.
Ani v play-off však jejich spanilá jízda neskončila. Hned ve čtvrtfinále na ENCE čekali silní Liquid, kteří byli mnoha lidmi pasováni na největší favority turnaje. Ani ti však ENCE nezastavili, hlavně díky nezapomenutelnému comebacku, kdy Fini otočili na druhé mapě z 8:15 na 19:16 a postoupili do semifinále. Tam na ně zase čekali Natus Vincere, i proti nim však ENCE předvedli fantastický výkon a za znění písničky EZ4ENCE si vybojovali místo až v grandfinále.
A i když ve finále nedostali od Astralis šanci, přesto napsali ENCE jeden z nejvýraznějších příběhů, které kdy svět CS:GO viděl.
#4: Vertigo na kompetitivní scéně
Když byl začátkem roku oznámen remake mapy Cache, v komunitě se ve velkém spekulovalo, jaká mapa se dostane do map poolu tentokrát. Padaly jména map jako Cobblestone nebo dokonce Tuscan, to, co nakonec přišlo, však nečekal nikdo ani v nejdivočejších snech.
Jedna z v minulosti nejméně hraných map, Vertigo, totiž dostalo zbrusu nový grafický kabátek. To sice nic neznamenalo, jelikož Valve dříve přidalo do hry například mapu Canals, která zůstala pouze v nenáročném režimu. O to větší šok byl, když bylo Vertigo přidáno do turnajového map poolu.
Toto rozhodnutí vyvolalo mezi komunitou obrovskou kontroverzi. Ze začátku nebyla mapa komunitou přijata vůbec kladně, hlavně kvůli tomu, že spoustě hráčům přišla mapa jako nedodělek, navíc se gameplay mapy výrazně liší oproti zbylým mapám v CSku.
Od uvedení sice Valve udělalo pořádný kus práce a mapa se od původní verze dost liší, ale komunita je pořád rozdělena na dva tábory. Vertigo prostě buď milujete, nebo nenávidíte. Ať už je však váš názor na tuto mapu jakýkoliv, nelze než uznat, že přidání Vertiga výrazně zahýbalo světem CSka.
#3: Konec coldzery v MIBR a jeho angažmá ve FaZe Clanu
FaZe Clan je bezesporu nejhvězdnější tým světa. I když se po odchodu karrigana tento tým dlouho hledal, dokázal se umisťovat v play-off velkých turnajů už jen díky skillu těchto hvězdných jmen. Přeci jen sestava ve složení rain, NiKo, olof, NEO a GuardiaN, navíc s YNKem jako coachem, budila respekt snad všude.
Výsledky týmu však byly velmi kolísavé a bylo jasné, že FaZe budou muset změnit sestavu trochu radikálněji, než pouze změnit in-game leadera. S týmem se tedy museli rozloučit NEO a GuardiaN a celý svět netrpělivě sledoval, jak bude nová sestava vypadat.
GuardiaNa nahradil mladičký sniper z Lotyšska broky, jako posledního hráče se však týmu povedlo získat mnohem větší jméno. FaZe totiž zlákali dvojnásobnou světovou jedničku a strůjce brazilských úspěchů coldzeru. Tento transfer by se dal přirovnat třeba k tomu, když Ronaldo přestoupil do Juventusu.
A i když se výsledky FaZe zatím nijak výrazně nezlepšily, je jasné, že tento přestup patřil k těm nejsledovanějším za loňský rok.
#2: Speedrun týmu Liquid k zisku Grand Slamu
Když Astralis předvedli nezapomenutelný rok 2018 a svou dominanci potvrdili také na IEM Katowice Majoru, jen málokdo by hádal, že by je mohl někdo z trůnu světové jedničky sesadit.
Jenže poté přišla éra týmu Liquid. Američané ke konci roku 2018 postavili slibný kádr, když se do týmu přišel Stewie2K a na pozici coache přišel bývalý IGL adreN. Potenciál se však naplno ukázal až letos v květnu.
Team Liquid začal výhrou IEM Sydney, po kterém v rychlém sledu následovala výhra DreamHack Masters Dallas. Američané zvládli zvítězit také na jednom z nejnabitějších turnajů léta, ESL Pro League S9.
Liquid se však rozhodli odmítnout pozvánku na vrchol léta, ESL One Cologne, což se ukázalo jako chyba. Tuto chybu si však uvědomil i sám tým, který se nakonec rozhodl účastnit evropského kvalifikačního turnaje GG.Bet, díky kterému se na poslední chvíli zvládli do Kolína nad Rýnem kvalifikovat a na kterém opět dominovali.
Čtyři výhry v řadě znamenaly nejen místo světové jedničky, ale hlavně také nejrychlejší výhru Intel Grand Slam v historii této série, která hráčům přinesla milion dolarů navrch. Kvůli dominantnímu výkonu se dokonce ESL rozhodlo změnit pravidla Grand Slamu pro 4. sezónu, což jen utvrdilo nezapomenutelnou sérii týmu Liquid.
#1: Astralis a jejich návrat na výsluní na berlínském Majoru
Astralis jsme již částečně nakousli u Liquid a ENCE, kdy jsme zmínili dominantní výkon na IEM Katowice. S rostoucí formou Liquid po katowickém turnaji však také klesala forma Astralis. Dáni začali vynechávat některé turnaje na úkor BLASTu, avšak ani na BLASTech, ani na jiných turnajích jsme od Astralis neviděli zdaleka takovou formu, jako minulý rok.
V září přišel berlínský Major, na který vstupovali Astralis po letní pauze až jako 4. nejlepší tým světa. V Berlíně nebyli Astralis zdaleka největšími favority, za ty byli považováni stále Liquid, velké naděje se vkládaly taktéž do týmů jako ENCE nebo Vitality.
Ani základní skupiny nenaznačovaly, že by se na pozici Astralis mělo něco změnit. Dáni podávali nepřesvědčivé výkony a utrpěli prohru proti NRG (dnešní Evil Geniuses), aby se do play-off nakonec dostali doslova utrápeným vítězstvím proti CR4ZY.
V play-off to však vypadalo, jak kdyby za Astralis nastoupil naprosto jiný tým. Hned ve čtvrtfinále proti Liquid připomínali Dáni svými výkony rok 2018 a svou dominanci přinesli také do semifinále, kde se jim postavil tým NRG. Ve finále již čekalo největší překvapení turnaje, kazašský tým AVANGAR. Ty však Astralis doslova sfoukli jako svíčku a slavili již třetí Major titul v řadě, čímž jen upevnili pozici nejlepšího týmu v historii CS:GO.
Netrvalo dlouho, a po krátkém přetahování s Evil Geniuses se Astralis opět dostali na pozici světové jedničky, kde se drží dodnes.
Další významné momenty
Rok 2019 byl však akcí naprosto nabitý. Ať už se jednalo o překvapivé dominance, jako například série výher Evil Geniuses v září a říjnu nebo tři tituly v řadě, které si mousesports připsali v prosinci, průnik mezi top týmy, který letos předvedli 100 Thieves, návrat do světové TOP3 týmu fnatic nebo fantastický první rok mezi top hráči, který předvedl ZywOo.
Tento rok byl také prvním, kdy se na pozici světové jedničky vystřídaly hned dva americké týmy. Můžeme tak s klidme prohlásit, že tento rok patřil právě NA týmům.
Pořádnou dávku kontroverze přinesl tým ENCE, který se rozhodl poslat ven ze sestavy Aleksiho. A nesmíme zapomenout ani na samotné Valve, které po více než dvou letech přineslo do hry dlouho očekávanou operaci. Ta přinesla také skiny na postavy, které vyvolávají kontroverzi do dnes.
Rok 2019 je však téměř za námi a my se jen můžeme těšit, co přinese 2020.