Counter-Striku se Dev1 začal aktivně věnovat v roce 2000, tedy v pouhých deseti letech. Kromě toho, že mu prostě a jednoduše sedl, vnímal, že jeho popularita každým dnem roste a získává si zájem lidí po celém světě. CSko bylo velmi populární i u nás a velmi záhy přišly i první turnaje. Svou první zlatou medaili na MČR získal Dev1 v pouhých 15 letech. Tento výsledek byl pro něj splněním snu a především předsevzetí – být nejlepší. A to se mu díky MČR splnilo s platností rovnou na dvě země, česká a slovenská herní scéna totiž byly úzce propojeny už tehdy. Radost to tedy byla dvojnásobná. Přestože si svůj sen splnil už v takto útlém věku, nepřestával na sobě pracovat a když se o rok později usadil na pódiu za počítač, věděl, že i tentokrát na to má. A měl pravdu. Zlatou medaili získal podruhé a to s naprostým přehledem. Potvrdil si tak, že mentalitu vítěze, kterou měl od počátku turnaje, společně s pílí, vytrvalostí a úsilím funguje naprosto bezpečně a dokáže ho znovu dovést na nejvyšší stupeň vítězů.
V roce 2007, kdy Dev1 držel nad hlavou pohár vítěze, tomu ani sám nemohl uvěřit. Nebyl jediný, kdo jeho tým tehdy vnímal jako underdoga turnaje, vždyť do něj nastoupili v sestavě s Eurem, který na hraní v té době už neměl čas a v turnajích místo něj pravidelně hrával Poki. Tým před MČR nijak pořádně netrénoval a ambice na zlatý hattrick si nedělal nikdo z hráčů. Jejich předchozí úspěchy byly ohromující dostatečně na to, aby si v roce 2007 na MČR prostě jen přijeli zahrát. I přes očekávání diváku i hráčů samotných ale tým neskončil ani ve skupinové fázi, ani v semifinále a při finálovém zápase už všichni tajně doufali, že by se to přeci jen mohlo povést. A klaplo to.
Všechny tři zlaté medaile, spolu s ostatními z dalších turnajů, má dnes Dev1 doma a pokud ho sledujete na streamu, mohli jste je nejednou zahlédnout. A kde skončil pohár z MČR? Jedna z vítězných trofejí dodnes v oldschool herně Storm v centru Bratislavy. Pokud si tam tedy dnes půjdete zahrát či sednout na bar na nějaký ten drink, pořádně se podívejte do místní vitrínky, které trofej z MČR vévodí dodnes.
Kromě trojnásobného titulu mistra ČR si Dev1 na konto připsal i obrovské individuální úspěchy. V letech 2006 a 2007 byl totiž zvolen nejlepším hráčem roku. Bylo nad slunce jasné, že fanoušci tohoto slovenského teenagera obdivují a fandí mu. A jak on sám vnímá rozdíl mezi oceněním mistra ČR a nejlepšího hráče?
Dev1 po zlatém hattricku s hraním nadobro neskončil a v roce 2013 s kamarádem Barb1m založili tým, se kterým se jim podařilo na pražském For Games získat stříbrné medaile. Ve finále se ve velmi těsném zápase utkali s eSubou, za kterou v té době hrávali STYKO nebo uno. Přestože Dev1 a jeho tým měli fantastický náběh na to, celý turnaj vyhrát, proti zisku této zlaté medaile zasáhla vyšší moc. V celém sále vypadla elektřina a když se poté pokračovalo ve hře, Dev1 už hru nedokázal proti takto silným soupeřům udržet. V této době už ale Dev1 pouze vzpomínal na kariéru profesionálního hráče, kterou by mu mohl závidět leckterý progamer i v současné době. Svého času bydlel a trénoval v herní vile, kterou financoval sponzor týmu, k dispozici měl manažera, pět našlapaných počítačových sestav a měsíční platy srovnatelné s těmi dnešními.
Video medailonek:
Jak se profesionální hráč dostane od hraní ke komentování a založení vlastní herní značky? Jak říká sám Dev1, to je prostě život. Přestože nikdy nebyl tím, kdo by měl ambice tvořit produkty a vymýšlet business plány, poté, co rozvázal spolupráci se svým tehdejším sponzorem, konkurenční značkou herních brýlí, se rozhodl výrobek dostat na domácí trh vlastní silou a ve vlastním provedení. Přestože si ze začátku něco takového nedovedl ani představit a nevěřil, že by se to mohlo povést, dnes je majitelem značky DEV1S, která dodáva speciální herní brýle na český a slovenský trh. Díky této zkušenosti už dnes věří, že možné je opravdu cokoli.
Ke komentování se od hraní Dev1 dostal tak nějak přirozenou cestou. Přestože vyznává heslo „raz gamer, navždy gamer,“ komentování se věnuje už pěknou řádku let. Poprvé o tom začal přemýšlet, když si splnil cíl a dosáhl na zlatý hattrick. Přestože mindsetem je stále v roce 2005 a dokázal by se znovu vžít do kůže finalisty MČR, čas neúprosně ubíhá a tehdy patnáctiletý mladík je dnes třicetiletým podnikatelem, influencerem a komentátorem, který na scéně zůstal, avšak tak trochu v pozadí.
Od roku 2014 Dev1ho pravidelně můžete vídat na každém MČR, a to bez výjimky. Od vteřiny, kdy usedl za komentátorský stolek, za ním zůstal a neplánuje na tom cokoli změnit. Na svém kontě má i s předchozími ročníky přes 10 MČR akcí, a je tak jedním z mála veteránů, kteří se dají považovat za opravdové stálice tohoto eventu.
Ivan "Dev1" Lazarov byl vždy osobností, ke které měli fanoušci přirozený respekt. Na streamech nikdy neprováděl žádné šaškárny a i osobně vždy působil profesionálně, avšak přátelsky. Na turnajích a herních akcích ho často můžete vidět, jak se s fanoušky fotí či o něčem debatuje. Přestože tak nepůsobí, sám se považuje za introverta a role komentátora a influencera ho v tomto ohledu za poslední roky nesmírně posunula. Jeho nejlepší zážitek z MČR se ale váže k době, kdy jako sedmnáctiletý hráč bojoval o třetí zlatou medaili.
Hala na brněnském výstavišti praskala ve švech a všichni diváci s napětím očekávali druhou finálovou hru. Mezi nimi tehdy seděl i mladičký blade, který se svěřil s tím, že už tehdy přemýšlel o tom, jaké by to bylo hrát tuhle hru na profesionální úrovni. Dnes je pro něj naprosto běžné sedět po Dev1ho boku a komentovat domácí turnaje. Ve chvíli, kdy většina hráčů z obou týmů odešla využít pauzu, Dev1 se mentálně připravoval na další hru na pódiu. V uších měl puštěnou hudbu a rázoval si to tam a zpět po pódiu, zabrán do svých myšlenek. V tu chvíli si uvědomil, že s každou jeho otočkou se otáčí i oči diváků, které sledují každý jeho krok tam.
Dev1 se na výsluní Counter-Strikové scény dostal v době, kdy už Invex Cup nějaký ten rok probíhal. Ve chvíli, kdy začal situaci kolem esportu sledovat, se psal rok 2003 a česko-slovenská herní scéna byla v porovnání s dnešní dobou opravdu na vysoké úrovni. Kdyby nebylo krize v roce 2008, dnes by možná lokální esport vypadal značně jinak.
První návštěvy MČR, na které Dev1 vzpomíná, se nesly v duchu krátké účasti v turnaji a následných dní, které trávil mezi nespočtem stánků, které Invex nabízel. Jak sám uvádí, na BVV vyrůstal a na akce jezdil pravidelně s touhou si je co nejvíc užít. Do dnešního dne ani jeho maminka nemá tušení o tom, že na některých turnajích vypadl již v časné fázi a na tehdejším Invexu zůstával až do jeho ukončení. Jako třináctiletý tehdy prostě přespal ve sleeping roomu a celé dny si pak užíval atmosféru této akce.
Dev1ho progamingová éra se začala odehrávat v časech, kdy bylo MČR spojeno s velkou výstavou nejnovějších technologií a firem z oboru. Invex, pořádaný v té době na BVV v halách E a Z, v letech 2005 – 2007 diváckým zájmem dalece předčil ročníky 2012 a 2013, kdy PLAYzone MČR obnovil a nastartoval tak jeho současnou podobu. Dnes se již tradičně koná v Brně, které Dev1 považuje za srdce česko-slovenského esportu.
MČR za poslední dekádu prošlo obrovskými změnami. Z prvních akcí, které se pořádaly v odlehlém hotelovém komplexu Jezerka v několika dedikovaných sálech se mistrovství přesunulo na brněnské výstaviště, kde postupně začalo zaplňovat větší a větší haly. V dnešní době už hala B v druhém listopadovém týdnu pomalu ale jistě začíná praskat ve švech a brzy nadejde doba, kdy se MČR bude muset znovu přesunout do nových, větších prostor. Dávný sen o vyprodané O2 Aréně se tak každým rokem přibližuje skutečným možnostem.
V době, kdy začínal s aktivním hraním polevovat, jsme zažili nástup platforem jako je Twitch, která poskytla Dev1mu naprosto ideální prostředí pro streamování. Když pak zkombinujeme vhodné online prostředí, dlouhé roky praxe v Counter-Striku a Dev1ho přirozeně povídavou osobnost, získáváme influencera v komentátorském kabátě jako vyšitého. Všechno do sebe tak nějak přirozeně zapadlo a Dev1 se začal pravidelně objevovat před kamerou a jeho hlas doprovázel nejeden domácí turnaj. To, co ubral v hraní, přidal v organizačně-business sféře. V tom, co z toho je lepší, má ale stále jasno.