Honza alias Barny začínal s počítačovými hrami v útlém věku u logické plošinovky Incredible Machines, legendárního Wolfensteina nebo skákačky Commander Keen. Někdy kolem roku 2005 začal intenzivně hrát FPS střílečku Unreal Tournament, u níž objevil kouzlo online hraní a možnost měřit síly s jinými skutečnými hráči. O pár let později navazuje na Counter-Strike 1.6. Do styku s elektronickým sportem, tehdy označovaný spíše za gaming či progaming, přišel poprvé v roce 2008 na veletrhu výpočetní techniky Digitex na výstavišti v Brně, kde se (za běžného stavu) koná MČR už 10 let. To bylo Honzovi 15 let.
V tu dobu byl eXtatus víceméně pouhou webovou stránkou multiklanu, které byly trendem tehdejší doby a na scéně jich byly vyšší desítky.
Honza kromě tvorby videí postupně začal na eXtatus web psát články, komunikovat s hráči a víceméně nevědomky dávat celé organizaci nějaký směr. Později eXtatus rozšířil o další členy, přibral do klanu další sekci a samovolně se stal vůdčí osobou týmu.
Jako majitel a manažer týmu se Honza snažil mít reprezentanty v každé tehdy sledované lize jako bylo United Games, GamePark nebo Undzwei. Nutný byl alespoň nějaký ligový systém, který za sebou zanechával „mediální stopu,“ to pak bylo možné dále propagovat.
Po této výhře odstartovala éra novodobého Mistrovství ČR v počítačových hrách, na Jezerce v Seči. Sestava eXtatus pro CS 1.6 ve složení Petr.D, selby, Superstar, ppk a ptex si tehdy sebevědomě dokráčela rovnou pro zlato. Ve stejném roce eXtatus odehrál Mistrovství i v CS: Source ve složení pep1k, darKane, KLOCEK, pussyhead, Luka5, přičemž tato sestava si odnesla úctyhodné třetí místo. Hned na prvním obnoveném mistrovství eXtatus zazářil a nastavil tak vysokou laťku pro další roky.
V následujícím roce, 2012, se necelé čtyři roky existující organizace začala drát na popředí scény na všech herních frontách. Skupina hráčů v čele s čerstvě osmnáctiletým majitelem Honzou, který zakládá občanské sdružení eXtatus, atakuje pozici dvojky na domácí česko-slovenské scéně.
I v tomto roce se eXtatus vydal na MČR znovu. Tentokrát postoupil o stupeň výš a na turnaji předvedl rovnou tři medailové výkony. SiR a Kubel se utkali ve finále FIFA turnaje a rozdali si dva nejcennější kovy, týmové CS:GO a League of Legends sekce pak shodně vybojovali bronzové medaile – ačkoliv LoLkaři mířili daleko výše.
V roce 2013 se celá scéna těšila na to, co organizace eXtatus předvede na MČR tentokrát. Z minulých let měli našlápnuto vskutku ideálně a každým rokem si zvyšovali svou vlastní příčku úspěchů. Ovšem třetí MČR v řadě jim nedalo příliš důvodů k oslavám. V League of Legends skončili jen dvě příčky ode dna a v CS:GO se dokonce ani nedokázali kvalifikovat.
V roce 2013 jsme dělali snad všechno správně. Ale ten finální výsledek, který jde na konci nejvíc vidět a často ovlivňuje i sponzorské peníze atp., leží částečně v rukou mladých hráčů, kteří mnohdy tři měsíce před MČR vymění sestavu, neshodnou se, nemají zrovna formu a podobně. A to se mnohdy těžko ovlivňuje. I přesto, že jsme v roce 2013 byli jako organizace na špici, na Mistrovství republiky jsme pohořeli. Ale myslím si, že to příliš na pozici eXtatusu neubralo. Sice se MČR nepovedlo, ale naštěstí jsme ve stejném vyhráli jiné turnaje.
Přestože to v roce 2013 nevyšlo, následující ročník MČR byl pro eXtatus opět další výzvou, kterou hodlal pokořit. Na turnaj jeli s tím, že to vyjde. A vyšlo. League of Legends sestava ve složení Baxtrix, Denyk, Mozilla, Esito, RusO si z turnaje odvezla zlato a CS:GO sestava benq1, ecko, queztone, kyriEEE a Kozlik jen těsně nepostoupila do finále, které se jako jediné hrálo na pódiu v Praze na For Games.
Už v roce 2014 začali eXtatus pracovat na konceptu, který se pořádně rozjíždí až v dnešní době – vlastní fyzické tréninkové zázemí. Jeho první podoba vznikla dokonce ještě o dva roky dříve. Tehdy jelikož většina týmu, včetně Honzy, byla z Brna nebo v Brně studovala, začal se rodit plán na společné tréninkové prostory pro League of Legends tým, případně i společné týmové bydlení. Honza byl přesvědčen o tom, že League of Legends je pro eXtatus ta pravá cesta a viděl, že se pod jeho rukama rodil hvězdný tým, kde figuroval Denyk, Xnapy, Freeze a Kazmitch. Měli v Brně vybraný byt k pronájmu s plánem, že se jeho část zaplatí ze sponzorství a na část nájmu se složí hráči, pro které by bydlení bylo výhodnější než jejich tehdejší pronájem. Bydlením ve společném bytě by se docílilo ideálního tréninkového prostředí a chemie týmu by na tom snad jen získala.
V roce 2015 eXtatus zaznamenal na MČR úspěch Bluecheese ve StarCraftu 2, zatímco týmové výkony zůstaly v pozadí. League of Legends tým skončil na děleném 5. místě a CS:GO tým bral medaile bronzové. Honza ale na umístění tohoto roku nahlíží pozitivně. Do boje tehdy v CS:GO vstupovali s nefavorizovanou sestavou, pro kterou bylo třetí místo úspěchem. Navázali tak na hlavní myšlenku eXtatus, mít vždy konkurenceschopnou sestavu, která se bude na scéně předně umisťovat. A to platilo nejen v rámci MČR, ale i v rámci ostatních turnajů na domácí scéně. Ty už v roce 2010 původní web United Games porovnával v každoměsíčním žebříčku úspěšnosti. A už tehdy to eXtatus motivovalo k výkonům.
Šňůra focusu na solidní umístění pokračovala i osmý rok od nástupu eXtatus na scénu. V roce 2016 si hvězdná sestava eXtatus Frozen, ZEDKO, KETUBOR, queztone a DEV7L došla na MČR pro zlato, zástupce sólo hráčů Mirrari zase týmu vybojoval bronzovou medaili v karetním titulu Hearthstone. Ve chvíli, kdy CS:GO sestava v tomto složení přestoupila pod eXtatus, každému na scéně bylo jasné, že teď se budou dít věci. A také děly. Frozen a spol. se předvedli na každém turnaji a výhra MČR byla potvrzením jejich absolutní dominance na scéně, která předcházela partnerství s Alzou a profesionálním smlouvám.
Už tehdy jsme hráli nějaké zahraniční zápasy. Viděli jsme, že ten potenciál tam je, v tréninkových zápasech jsme poráželi velice kvalitní evropské týmy. A na MČR jsme jen podtrhli to, jak se celý rok 2016 vyvíjel. Už tehdy z toho bylo tak trochu cítit, že tento tým bude priorizované nad ostatními hrami. Byl to začátek historicky nejúspěšnějšího období eXtatus. V roce 2017 jsme začali spolupracovat s Alzou. Půl roku po MČR 2016 jsme se tedy stali prvním novodobým profesionálním týmem.
O rok později eXtatus na MČR nemohl chybět. Celá scéna očekávala obhájení loňského titulu mistrů ČR v CS:GO. Frozen, ZEDKO, MonttY, queztone a DEV7L si podle očekávání suverénně došli až pro vítězství, a potvrdili tak pozici domácí jedničky a toho, že jestli si někdo na česko-slovenské scéně zaslouží být podporován jako hráč na plný úvazek, jsou to právě oni.
Celou sezónu jsme velmi úspěšní, a to i na evropské scéně. Online cupy, dva turnaje v Dánsku (Cross Border Esports a Copenhagen Game), PGL minor v Bukurešti, byli jsme najetí. Celá CSková scéna sledovala eXtatus, protože bojoval v Evropě, jezdil na evropské turnaje. Světová top 30 byla blíž a blíž, skvělé období. Naší formu MČR 2017 jenom potvrdilo.
Tehdy patnáctiletý Frozen se stal MVP turnaje a doslova zbořil dosavadní statistiky. Ukázal, že na scéně se rodí nová hvězda a že ani ostřílení veteráni nemají proti jeho skillu a reflexům šanci. Celá česko-slovenská scéna s napětím sledovala jeho vývoj a odpočítávala dny do jeho šestnáctých narozenin, kdy se mu otevřou dveře do evropských ESL turnajů a kdy z domácího prostředí uteče do světa.
Byl to obrovský charakter. Za dobu v eXtatus dostal spoustu nabídek, spoustukrát mohl jít do zahraničí. Ale on nechtěl, my jsme nechtěli, on prostě chtěl eXtatus tým dotáhnout dál. Je to obrovský srdcař, na většinu lanek si vozil všechny eXtatus dresy, které postupně dostal. Už tehdy ve svých 15 letech byl velmi uvědomělý. Při cestování po zahraničí to bylo dost vidět. V mnohých situacích se choval dospěleji než jeho spoluhráči. I díky tomu je tam, kde teď je. Frozen to jenom podtrhl, kdo ví, kam se ještě dostane.
Přišel rok 2018 a s ním i obrovský propad eXtatus z pozice domácí jedničky, za kterou stojí silný sponzor, na tým, kterému došla šťáva. Na MČR skončil CS:GO tým eXtatus na desátém místě, na stejném se umístila i sestava hráčů PUBG. Mnoho lidí se ptalo a ptá i dodnes: Co se vlastně stalo? Tak tady máte jednu stranu mince.
Jednoduše řečeno, firma, která o esportu zatím nic moc neví, do něj rychle a agresivně vstoupila. Do prostředí, které bylo postaveno na dobrovolné komunitě, vášni a vznikalo nezávisle na okolním světu. Gaming se přirozeně dlouhé roky vyvíjel a funguje na nějakých principech. Alza začala ty principy narušovat a snažit se do nich aplikovat něco, co funguje v business světě. Dnes už bych ale taky na spousty věcí se díval jinak. Já vlastně kromě eXtatusu v životě nikdy nic jiného nedělal, kde by šlo o peníze. Nicméně časem jsem během spolupráce pochopil, že 1. místo na turnaji je méně důležitý než čísla prodejů klávesnic. Potkala se moje esport vášeň a vize se světem byznysu, kterému jsem nerozuměl.
Esport se tohle ještě učí, zvlášť ten český a ještě chvilku bude trvat, než bude fungovat tak, aby dokázal bez problému profesionálně spolupracovat s velkými firmami nebo nadnárodními korporacemi, které mají najetý určitý standardy. Esport už je showbyznys, už to není to setkávání kamarádu na lan párty, na konci které někdo dostal na krk medaili.
Ztráta sponzora, odchod hvězdné sestavy a následné špatné výsledky nového týmu šly ruku v ruce. Organizace, která ve svých počátcích stavěla na dobrovolnictví a nadšení hráčů, se vyvinula v profesionální tým, který hráčům za reprezentaci platil.
V roce 2018 se Honzovi zhruba 50 dní před MČR povedlo z bývalých Majestic Lions poskládat sestavu CS:GO týmu ve složení desty, luko, WEAMO, RKO a blogg1s. Na turnaj postoupili jen těsně z posledních míst s tím, že mají navázat na úspěchy nejlegendárnější domácí sestavy. Byli úplně novým týmem, který měl pokračovat v myšlence eXtatus a jejich dlouhodobém snažení.
Přestože tým na ročník 2018 nejel s cílem turnaj vyhrát, všichni očekávali, že se umístí alespoň do pátého místa. Poslední příčku netipoval opravdu nikdo a Honza byl z turnaje zklamanější, než čekal. Přestože na turnaj nejeli jako favorité, rozhodně chtěli předvést aspoň nějaký výkon a potvrdit tak, že se s nimi stále musí počítat.
Hráči měli podepsané smlouvy a musím říct, že bez nich by ten tým určitě nevydržel. Chce to mít ty smlouvy, nejde o to, aby se jim vyhrožovalo, když nepřijdou na trénink, dostanou pokutu. Smlouvy hlavně psychologicky drží tým pospolu, existuje nějaký jasný neemoční závazek. Když je na tom tým špatně, smlouva je na konci toho tunelu drží v tom, že spolu musí vydržet a hrát dál. Každá špatná emoce postupně opadne a vymění se za tu lepší.
Na poslední MČR, ročník 2019, eXtatus vyrazil s tím, že se jedná o poslední spanilou jízdu týmu, který se v rámci MČR rozhodl na vlastní rozlučkové párty se scénou rozloučit ve velkém stylu. Všichni hráčům přáli, aby se na svém posledním turnaji umístili co nejlépe, a i ti, kteří by normálně fandili konkurenci, vítězství eXtatus přáli už jen z principu. Pod pokličkou to ale vypadalo úplně jinak a ještě chvíli před MČR se schylovalo k tomu, že se sestava eXtatus na turnaj ani nedostaví.
Přestože hráči byli víceméně donuceni turnaj i přes nechuť odehrát, atmosféra na místě, tisíce fanoušků a pocit kapitoly, která se uzavírá, hráče motivovaly předvést ve svém posledním tažení to nejlepší, co v nich bylo. A že to byla jízda. Turnajem propluli hladce až do samotného finále, kde předvedli neskutečný výkon a na rozloučenou v epickém stylu získali zlatou medaili a ukončili tak více než dekádu krasojízdy eXtatus československou scénou nejlépe, jak jen mohli. O to hořko-sladší pak bylo následné rozloučení se vším a všemi na rozlučkové párty. Ta sice znamenala konec aktivního působení eXtatus jako týmu, jak ale říká Honza, eXtatus nezanikl. Možná tedy existuje naděje, že v budoucnu o této legendární organizaci ještě uslyšíme.
V sobotu během MČR jsme v jednom brněnském klubu uspořádali rozlučkovou párty. Tuto tradici chci zachovat i do budoucna, dělat eXtatus mejdan během MČR každý rok. Měla být i letos, ale kvůli covidu je zrušena. Prostě bych chtěl, aby eXtatus nezmizel. Jsem stále aktuální majitel eXtatu, eXtatus stále existuje, přestože tam teď žádná aktivita není. Sice si úplně nedovedu představit, že by se eXtatus vrátil jako tým, ale tu myšlenku úplně definitivně nezavrhuju. Ale abych o tom vůbec přemýšlel, muselo by se setkat více proměnných.