Přejít k hlavnímu obsahu

164 hráčů, 29 různých týmů a půl milionu korun ve výhrách. Co všechno už nabídlo MČR v LoL?

9. 11. 2021 | 09:00 League of Legends MČR
Pro vás, kteří máte rádi statistiky a čísla stejně jako my, tak jsme si připravili něco z historie uplynulých osmi ročníků Mistrovství České republiky v League of Legends. Rok po roce se můžete zpětně ohlédnout, jak se celá naše scéna už od začátku budovala. Pokud jsme na nějaké zajímavé číslo zapomněli, tak nám to určitě dejte vědět!
Historie MČR v číslech
Historie MČR v číslech
Zdroj: PLAYzone

První krůčky MČR v League of Legends započaly v roce 2012, kdy během úvodního ročníku do soubojů o krále české republiky bojovalo dohromady třicet hráčů v šesti různých týmech. V této době se hrálo pouze o věcné odměny, takže vítězové z eSuby mohli být pyšní hlavně na ten pocit, že se stali domácími králi a prvními šampiony historie. Záznam tohoto finále zhlédlo v průběhu historie na našem YouTube kanále už 45 000 fanoušků a jedná se o naprostý unikát vzhledem k jeho stáří. Určitě k tomu také napomohlo to, že zde můžeme sledovat začátky kariéry Herdyna a Nardeuse, jakožto legend domácího League of Legends. Velice zajímavý je z prvního ročníku také fakt, že ke stříbrné medaili to dotáhla také jediná hráčka BitterBajju na pozici supporta.

Druhý ročník nám ukázal směr, kterým jsme se v průběhu let vydali. Poprvé se hrálo o finanční odměnu a na tehdejší poměry byla možnost vyhrát 25 tisíc korun naprostá pecka. Počet účastníků se zvedl díky rozšíření na osm týmů, ze kterých můžeme v dnešní době sledovat už jenom pětinásobného mistra ČR eSubu a také legendy domácí scény Inside Games. Bohužel se ovšem také jednalo o poslední představení Herdyna na MČR. Ten se po vítězství finálového duelu proti Team KnT rozloučil s profesionální kariérou. Záznam na našem YouTube kanále má momentálně 77 000 zhlédnutí a s přehledem můžeme říct, že se hra samotná neskutečně posunula.

Výměna na trůnu, tak bychom mohli nazvat MČR 2014, kdy eXtatus dokázali ve finále porazit eSubu a přerušili tak na pár let jejich tvořící se dynastii. Jinak se ale jednalo o celkově zvláštní ročník, protože finální část před živým publikem byla tvořena jen samotným finále. Zbytek se uskutečnil jako offline kvalifikace mimo výstaviště. Titulu se v tomhle roce dočkali také Pavel “Mozilla” Klaban a Štěpán “Baxtrix” Buchta, kteří už dnes sice nehrají, ale oba se ještě v prostředí gamingu v jiných rolí stále angažují. Na YouTube se shodou okolností právě tento ročník zapsal nejvíce do paměti, protože i přes zajímavou kvalitu si jej prohlédlo 88 000 fanoušků.

Přesun do Brna, přechod League of Legends do nového kabátku a eSuba druhý rok v řadě bez titulu. To byl ročník 2015, během kterého se do popředí domácí scény dostala sestava týmu Fraternitas, ve které se nacházel znovu Denyk, další dvojnásobný mistr. Kromě Fraternitas a eSuby se hlavního turnaje zúčastnilo dalších šest týmů, neboť počet osmi finalistů se od toho roku ustálil, a mezi nimi jsme mohli pozorovat tehdejší superstar Aleše “Freeze” Kněžínka. Doba se posunula také v prize poolu, protože se během tohoto roku hrálo o 75 000 Kč. Bohužel s přechodem League of Legends do nového vizuálu mnoho lidí ztratilo zájem a na sledovanosti záznamu to je neskutečně poznat. Na YouTube si finále v průběhu let prohlédlo necelých deset tisíc lidí.

Ještě větší změny a pokračování dominance Fraternitas aneb MČR 2016. V tomto roce se hrálo ještě o deset tisíc korun více a největší porci z těchto peněz si odnesli domů znovu (a naposledy) hráči Fraternitas, kteří jako hlavní favorité celého turnaje nedali nikomu šanci. Jak by také ne, když za ně hráli tři budoucí hráči evropské ligy LEC. Největším konkurentem byla talentovaná sestava eSuby v čele s mladým talentem Patrikem “Patrik” Jírů, další budoucí hvězdou LEC. Už jen díky budoucím hvězdám bylo tehdejší finále speciální. Je to teprve před let zpátky, ale z osmi účastnících se týmů dnes působí na LoL scéně už jen dva, ti stejní jako z roku 2013. Trend větší pozornosti na streamech než na YouTube záznamech nadále pokračoval i v tomto roce a takto kvalitní ročník s nádherným finále zhlédlo na našem YT kanále pouhých pět tisíc lidí.

Návrat krále a začátek jeho novodobé dominance nám přineslo MČR 2017. eSuba v tomto roce naprosto převálcovala všechny své protivníky a jedna z nejvíce legendárních sestav domácí scény v čele s Patrikem “Patrik” Jírů a Markem “Humanoid” Brázdou položila solidní základy, na kterých organizace staví dodnes. Kromě nich se MČR v tomto roce zúčastnilo také dalších sedm týmů a tedy 35 hráčů. Mezi nimi byl v barvách poražených finalistů eXtatus také Humanoidův současný spoluhráč z týmu MAD Lions, Matyáš “Carzzy” Orság, pro kterého teprve začala éra stříbrných medailí z největší esportové akce. Rovněž nesmíme zapomenout na prize pool. Ten se v tomto roce poprvé vyšplhal nad magickou stovku, přesněji na 105 000 Kč.

Rok 2018 přinesl historicky nejlepší sestavu, jakou kdy domácí scéna viděla a možná kdy uvidí. Hráči eSuby ve složení Robocop, Sawyor, Humanoid, Nardeus a Kamilius nedali naprosto nikomu šanci a dosáhli tak na druhý titul z MČR v řadě. Kromě eSuby se turnaje zúčastnilo také dalších rekordních devět týmů v čele se sestavou LanCraft, ve které se Matyáš “Carzzy” Orság znovu neúspěšně pokuksil přemoci eSubu a odnést si tak konečně zlatou medaili společně s obrovskou finanční odměnou. Prize pool byl stejný jako o rok dříve, od tohoto roku se naše scéna lehce zamkla a pořádného oživení se dočkala až pár let na to. Za zmínku ovšem stojí znovu zhlédnutí, protože finálový duel si na našem YouTube kanále prohlédlo 17 000 fanoušků kvalitního LoLka.

A jsme na konci seznamu. Rok 2019 byl kvůli loňské pauze dosud tím poslední ročníkem MČR v League of Legends. Turnaj na vedlejší stage navázal na velký odliv kvalitních hráčů do zahraničí, na naší scéně už zůstali jenom největší srdcaři nebo talenti, co se někdy v budoucnu chtějí podívat do lepších lig. Na finále si tak zahrály pouze čtyři týmy, ze kterých se nejvíce zadařilo eSubě. Ta ovšem neměla stejně kvalitní sestavu jako v minulých letech a za favority se považoval soupiska pod názvem Srdce Nehasnou. Jednalo se o mix elitních hráčů, kteří v té době byli působili v zahraničí, nebo se jejich tým nedostal na MČR. Matyáši “Carzzy” Orságovi a spol. ale ani napotřetí finále nevyšlo a po tomto roce naší scénu kompletně opustil i on s Denykem. Tím jsme tak přišli do roku 2020 o většinu opravdu atraktivních jmen a MČR v League of Legends se ani vůbec neuskutečnilo.

Tento rok se ovšem vracíme a v soubojích domácí elity budete moct od 12. listopadu sledovat špičkové League of Legends znovu s logem MČR, tentokrát pod záštitou Guseppe. Kromě velkolepého návratu LoLka nás také čeká velká bitva o korunu krále česko-slovenské scény. Historie pokračuje i letos a největším favoritem jsou znovu hráči pod křídly eSuby, kteří se zvládli zocelit a mohou navázat na úspěšnou modrou dynastii. V cestě jim budou stát hlavně známé tváře hrající za SINNERS a Dynamo Eclot. Oba tyto týmy si budou chtít v nové dekádě vybudovat kvalitní jméno, ale vzhledem k úrovni konkurence jim nikdo nedaruje nic zadarmo.

PLAYzone
PLAYzone
Foto: PLAYzone
Štítky: eSuba
Slyšel jsi něco o změnách na profesionální scéně? Tak v tom případě jsem o nich slyšel už dva týdny předtím. V PLAYzone jsem od jara roku 2021 a momentálně mám za sebou něco okolo 450 článků. Kromě žurnalistiky také spravuji sociální sítě, prostě kompletní univerzál.