Hellcase, Key-Drop, CSGO.NET. To je jen výčet jmen, které zná drtivá většina Counter-Strike hráčů. Někdo je nenávidí, někdo je má rád. Pravdou ale zůstává, že tyto stránky na vytáčení skinů a ostatních virtuálních předmětů do CS:GO byly a jsou extrémně populární. Ba ne, pokud chce někdo zkusit své štěstí, pravděpodobně nepůjde otevřít bedny přímo do samotné hry, nýbrž na tyto stránky třetích stran. Toto "speciální" odvětví vždycky vyvolávalo spoustu kontroverze, často se mluvilo o nějakém zrušení, nikdy z toho ale zatím nic vážného nebylo a vše se zdálo být v pořádku. Avšak teď do hry, a to zatím výhradně na Slovensku, zasáhl sám Úřad pro regulaci hazardních her (URHH), kterému se zmíněné stránky nezalíbily a ve velkém je začal lokálním hráčům zakazovat. Je to však oprávněné?
CSGO.NET a další jsou stránky tzv. lootovací, což znamená, že se na nich obchoduje s něčím, co nemá přímou hodnotu, ale dá se za něco s hodnotou vyměnit. Nepracuje se tedy s reálnými penězi, nýbrž virtuálními předměty (skiny) - a právě to je ten rozdíl mezi nimi a ryze hazardními stránky, jako jsou třeba sázkové kanceláře, kde vložíte své vlastní peníze, na něco je vsadíte a pak buď vyhrajete, anebo ve většině případů prohrajete. Pokud je taková stránka na poli CS:GO, jde o známé slovo "gamble", jenže na CSGO.NET a spol. nemusíte vkládat reálné peníze (ani nejdou vybrat), ale třeba právě skiny, jejichž hodnota není brána jako přímá, a tudíž nejde o hazard a mohou se do něj zapojit i mladiství, což je základ problému.
Na první pohled jde sice o rizikovou aktivitu s vaším majetkem, ale pokud se na to tedy podíváme podrobněji, zjistíme, že tomu tak není a že vlastně zmíněné stránky neporušují žádný zákon, který by mohl URHH vadit. Navíc se vyskytuje otázka, jak to, že jsou povolené bedny přímo v samotné hře. Ani sama Evropská unie lootovací stránky nezakázala, samostatně to udělaly pouze státy Belgie, Nizozemsko a Francie, pro něž Valve muselo tyto stránky zakázat či např. udělat podobné kroky, jako třeba vývojáři z Electronic Arts, kteří výhradně pro Belgii a Nizozemsko překopali své balíčky ve hře FIFA. Na bližší informace a vysvětlení od samotného úřadu se však čeká. Dřív nebo později se vše určitě dozvíme.
Kromě Slovenska to navíc vypadá, že se něco podobného začíná objevovat i v České republice, jak to alespoň naznačil streamer a analytik David "KAPARZO" Lacina na své fanpage. Známá postava domácí scény vydala na své Facebook stránce příspěvek, ve kterém silně doporučuje kolegům z branže netočit na streamech bedny, respektive se vyvarovat všeho, co s tím má něco společného. Jinak by z toho mohly být velké problémy. Že bychom se opravdu dočkali toho, že "gamble" z lokální scény a tvorby obsahu vymizí?