Nejméně 80 milionů dolarů půjde zúčastněným, dalších 20 milinů pak Riot zaplatí na právních poplatcích. Souhlasí také se změnami na pracovišti, které zahrnují větší transparentnost platů a tři roky monitorování, které zajistí třetí strany. Kromě toho Riot také vytvoří fond ve výši 6 milionů dolarů pro každé z těchto let (dohromady tedy 18 milionů) na financování iniciativ zaměřených na rozmanitost a úpravu platů v rámci rovnosti.
Případ se táhne již od roku 2018, kdy současní i bývalí zaměstnanci podali hromadnou žalobu, o čemž jsme informovali i u nás na PLAYzone. Žaloba podrobně popisovala systémový sexismus a nespravedlivé zacházení, kterému ženy byly nuceny čelit. Zmiňuje mimo jiné také prostředí, v němž muži pronášeli sexuální poznámky o svých kolegyních a přehlíželi je při povýšení. V důsledku toho vznikla celofiremní „nepsaná politika a praxe upřednostňování mužů před ženami při najímání, povyšování a odměňování zaměstnanců.“
Původně to vypadalo, že případ najde své rozuzlení již v roce 2019, kdy Riot souhlasil zaplatit 10 milionů dolarů. Do řízení však vstoupilo Kalifornské oddělení spravedlivého zaměstnávání a bydlení (DFFH) a Oddělení vymáhání pracovních norem (DLSE). DFEH uvedlo, že kvůli rozdílu mezd mezi muži a ženami v Riot Games by ženy ve společnosti mohly mít nárok na sumu dosahující výše 400 milionů dolarů.
Podle DFEH žaloba zahrnuje 1065 zaměstnankyň a 1300 smluvních pracovnic, které pro Riot pracovaly. Ženy, jež pro Riot v obou funkcích pracovaly v období od listopadu 2014, mohou mít nárok na náhradu škody, pokud soud vyrovnání schválí. V dopisu, který získal The Washington Post, vedení Riotu sdělilo zaměstnancům, že „poslední detaily dohody se sešly rychle“, což vedlo k oznámení, které nikdo ke konci roku nečekal.
„Je to skvělý den pro ženy z Riot Games – a pro ženy ve všech videoherních a technologických společnostech – které si zaslouží pracoviště bez obtěžování a diskriminace,“ uvedla advokátka Genie Harrison, která zastupuje stranu žalobce od roku 2020. „Oceňujeme introspekci Riotu a jeho práci od roku 2018 s cílem stát se rozmanitější a inkluzivnější společností, jeho ochotu převzít odpovědnost za svou minulost a jeho závazek ke spravedlnosti a rovnosti do budoucna.“
Nové vyrovnání přichází krátce poté, co soud zastavil DFEH v tom, aby zasahovalo do urovnání podobných tvrzení ohledně diskriminace na základě genderu u další herní společnosti Activision Blizzard. Blizzard se s obviněními potýká již nějakou dobu a sexuální obtěžování se údajně táhlo až k samotnému generálnímu řediteli. Vyrovnání s Riot Games také nemá nic společného s jinou stížností tvrdící, že CEO Nick Laurent obtěžoval bývalou zaměstnankyni, což Laurent po provedení interního vyšetření popřel. Problém se týká různých společností a mnozí jiní zaměstnanci vyjádřili svou podporu ve formě stávek či protestních odchodů.
Jes Negrón, jedna z žen, která přišla s původní žalobou, okomentovala vypořádání následujícími slovy:
Společnost Riot Games ve svém prohlášení mimi jiné uvedla, že doufá, že dohoda „náležitě uznává ty, kteří měli s Riotem negativní zkušenost, a demonstruje její touhu jít příkladem při vnášení větší odpovědnosti a rovnosti do herního průmyslu.“