Přejít k hlavnímu obsahu

Fnatic nejvýdělečnějším týmem uplynulého roku

5. 1. 2008 | 17:15 Counter Strike 1.6
foto: readmore.deNa více než dva milióny českých korun si během uplynulého roku přišel švédský Counter-Strike kádr Fnatic. Tak zní bilance zpravodajského portálu GortFrag.com, který v rámci finančních dotací zhodnotil drtivou většinu loňských turnajů.
Výchozí obrázek
foto: readmore.de

Na více než dva milióny českých korun si během uplynulého roku přišel švédský Counter-Strike kádr Fnatic. Tak zní bilance zpravodajského portálu GortFrag.com, který v rámci finančních dotací zhodnotil drtivou většinu loňských turnajů.

Dlouhodobě nejlepší tým světa figuruje na prvním místě žebříčku nejúspěšnějších klubů uplynulé sezony. Švédská sestava, charakteristická téměř stoprocentní stabilitou a vyrovnanými výsledky, bodovala zejména v druhé polovině roku. Postupně získala cenný bronz ze světového šampionátu v Paříži, prvenství na španělské akci GameGune v Billbao, unikátním turnaji e-Stars v Soulu a v neposlední řadě se Švédové vytáhli na domácí kvalifikaci soutěže KODE5.

Výraznou položkou do klubové pokladny přispěly i nesmírně důležitá vítězství z německého finále NGL One a štědře dotované akce Extreme Masters v Los Angeles. Především zastávka ve Spojených státech nabídla souboj nejlepších týmů planety. Naopak závěr roku se Fnatic příliš nevyvedl a dělené 5.a 6. místo ze švédského turnaje Dreamhack bez zisku jakékoliv odměny je spíše zklamáním.

Přesto si kádr v čele s kapitánem Harleyem Örwallem dokázal vybojovat status co do zisku nejúspěšnějšího týmu loňské sezony, byť ani na jedné z majoritních událostí, tedy světovém šampionátu ESWC v Paříži či olympijských hrách WCG v americkém Seattlu, neprolomil hranice kýženého finále.

Jen o bezvýznamný krůček nazpět zůstal polský klub Pentagram se ziskem 124 tisíc amerických dolarů. Narozdíl od švédských Fnatic, Poláci měli famózní zejména první polovinu sezony, v níž bodovali na většině důležitých turnajů. Dvě druhá místa z dánské akce ShgOpen v Kodani a evropského šampionátu SEC v Hannoveru zvěstila špičkovou formu, jež eskalovala vítězstvím polského týmu na vyvrcholení první sezony soutěže Extreme Masters v rovněž německém přístavním městě.

Za zcela největší úspěch lze však považovat zlaté prvenství na světovém šampionátu v Paříži, kde Poláci v konfrontaci s kompletní smetánkou světového dění slavili zisk jedné z nejcennějších, ne-li nejcenější trofeje v elektronických sportech. Zbytek roku již Pentagram nedokázal vystoupit ze svého stínu a prakticky největší událostí v dějinách klubu se stal přestup týmu pod hlavičku organizace MeetYourMakers.

Trojici finančně nejúspěšnějcíh celků uzavírá švédská legenda SK Gaming, pro níž loňská sezona znamenala návrat na výsluní. Změnami sužovaný tým si dokázal udržet výbornou formu v průběhu celého roku, o čemž svědčí nejen prvenství na evropském šampionátu v Hannoveru, ale především skvělá druhá místa z WSVG v americkém Louisville, Extreme Masters v Los Angeles či naposledy z domácího turnaje Dreamhack na skonku listopadu.

Dle kalkulací odborníků z GotFragu se nejplodnějším měsícem stal březen s dotacemi přesahující částku tří a půl miliónu českých korun. Naopak takříkajíc na ocet zůstali světoví profesionálové v lednu, který je již tradičně nejchudším obdobím v rámci organizace turnajů či soutěží. Do hodnocení však nebyly zařazeny všechny události, ku příkladu nejprestižnější světový žebříček ZoneRank, v němž si švédský klub Fnatic přišel na více než 30 tisíc dolarů. Kompletní přehled závěrečných bilancí uplynulého roku z dílen GotFragu je ke shlédnutí zde.

Pořadí desítky finančně nejúspěšnějších klubů uplynulé sezony:
1. Fnatic - $124,694
2. MeetYourMakers - $124,289
3. SK Gaming - $73,057
4. NoA - $70,622
5. Emulate - $65,097
6. ALTERNATE aTTaX - $64,877
7. Made in Brazil - $46,099
8. H2K Gaming - $36,647
9. Mousesports - $36,536
10. Virtus.pro - $34,880

Zdroj: GotFrag.com