Herní prostředí, organizace a firmy začínají toto chování velmi vnímat a řešit. Dnes již je například u větších esportovních organizací naprostou samozřejmostí, že ve smlouvách s hráči a tvůrci mají klauzuli o tom, že nebudou toxic a budou se ke všem chovat s respektem. I když se to zdá jakkoliv padlé na hlavu, muset někomu do smlouvy psát, že má mít základní lidské vychování. Ale i to poukazuje, jak moc je herní prostředí potřeba korigovat.
Problémem se nestává jen sprosté vyjadřování a neomalenost převážně dětí a adolescentů hrajících hry. Ale zřejmě v nezvládání náporu hormonálních změn v pubertě i sexuální narážky a obtěžování žen. A co víc, sebeovládání sexuální frustrace v tomto směru nepřichází u některých jedinců ani po uklidnění hormonální bouře a přetrvává i v dospělosti. Tento fakt potvrzuje i Tony Isljami Stočes, který před více než třemi lety založil Facebookovou skupinu Fortnite cz/sk 18+.
„Skupina se založila cca před 3 lety, neměl jsem moc s kým hrát v mém věku, v ostatních skupinách byly hlavně děti, které když zjistily věk, tak byly schopny napsat, že jsi starej deb.., a že se na to máš vysr.. a podobně. Na to není většina inteligentní, dospělé populace zvědavá. I přesto se tam našlo pár dobrých lidi. Karel, Jax a další, se kterými jsme společně hráli. A mě napadlo sjednotit „důchodce“ a proto se vytvořila skupina 18+. Bohužel i 18+ skupinu bylo potřeba důkladně čistit od toxic lidi a úchylů. Takže postupem času, když přišla Broncha s nápadem založit Girls gang, jsem jí pomáhal, právě kvůli ochraně před úchyly.“
Naštěstí nejen samotný herní svět si začíná uvědomovat, že takové chování je v rozporu s normální mezilidskou kulturou, ale i pro většinu sponzorů a firem je takové chování nepřijatelné. Dnešní profesionální hráči a tvůrci, kteří nezvládají své chování a vyjadřování, nebo jejich veřejná sebeprezentace má dokonce sexuální podtón nebo narážky, již finanční zázemí ze spoluprací nebo u velkých organizací nenajdou.
Karel Kříž z organizace UNITPRIME k tomu dodává: „Je to často ve výchově rodičů a lidí, se kterými ty děcka přijdou do kontaktu. Pokud děti nemají správný vzor v rodině, v kamarádech, nebo ať už je to kdokoliv, často sklouznou k tomu špatnému. A tady se otvírá další věc. Je důležité o tom mluvit a apelovat na větší streamery, že mají na toto mnohdy větší vliv než si sami myslí nebo uvědomují. Oni sami by o tom měli s diváky mluvit, a hlavně mluvit správně. Jít příkladem. Protože, jak to nedělají, děcka to slepě následují v domnění, že je to v pohodě a pak už to jede. Jsou toxické, sprosté, nepřející a dochází k některým až úchylnostem, co tu vídáme.“
Ruku v ruce s tím jdou i aktivity herního světa a sponzorů. Organizace, firmy a sponzoři již aktivně a otevřeně podporují mravnější prostředí. Společnost Engine Gaming and Media, Inc. oznámila, že její 100% dceřiná společnost UMG Gaming spustila sezónu 1 Lady Spartan Pro Series (LSPS) s prize poolem 20 000 dolarů, jejímž cílem je posvítit si na nedostatečně obsluhovanou ženskou komunitu Halo a nabídnout místo pro ženy z Halo esports, aby si vybudovaly své dovednosti v bezpečném, netoxickém prostředí bez obtěžování.
Ale nemusíme chodit ani za česko-slovenské hranice, abychom již dávno před tímto počinem našli podporu pro ženskou komunitu. Broncha Knox nejen, že se aktivně zapojuje ve skupinách pro netoxické hráče, ale na svém streamu i pořádá turnaje, kde spojuje a seznamuje normální netoxické hráče a ženskou komunitu.
„Ja keď som začínala streamovať (a bohužiaľ aj doteraz sa to deje) sa mi stalo, že keď som nevyhovela požiadavke kida v chate zahrať si 1v1 alebo mu len tak, out of nowhere, dať gift, dostala som niečo čo ma zaseklo, prekvapilo a dalo mi extrémnu facku. A to boli vety typu "chcípni, umri na rakovinu" veľa urážok a silné vulgarizmy. Vtedy som si uvedomila, že tadiaľ cesta nevedie a začala som sa viac venovať len 18+ za čo tiež dostávam náklad od mladších ročníkov a zároveň aj to má nevýhodu. To sú práve muži, ktorí si myslia, že žena za PC buď nemá čo robiť alebo automaticky robí hotline pre mužov s nedostatkom sexu. Našťastie je toho, ale vďaka ochrane normálních mužov a zároveň moderátorov Tonymu, Kajovi a Jaxovi v skupine minimum.“
Pořádá mimo jiné i tréninky nebo společné hraní pro čistě ženskou komunitu. Právě zkušenosti z vlastního streamování a hraní ji na tuto myšlenku přivedly a přetavily ji ve skutečnost. „Hranie s chlapmi je niekedy fajn, ale stáva sa, že nevedia odhadnúť svoje hranice a preto mi napadlo, že začať hrávať s babami by bolo fajn riešenie. Pomáhať si, zdokonaľovať sa v hre a prípadne upozorňovať na rizikové typy mužov a aj v tej skupine ako žien pribúdalo, chcela som pre ne urobiť nejaký ten safe place, kde keby čokoľvek, nebudú odsudzovane a dostanú pomoc.“
Je fajn vědět, že se herní průmysl a esportové organizace v tomto začínají rozhýbávat a nechtějí nechat tento problém a nešvar bez povšimnutí.