Není tomu ještě tak dávno, co jsme na profesionální Counter-Strike scéně vídali mezinárodní sestavy opravdu velmi zřídka. Průkopnickým týmem, který tento tehdy nový koncept zpopularizoval, byli Kinguin se svou evropskou sestavou v roce 2015. Relativní úspěch této sestavy ovšem nasadil brouka do hlavy nejedné organizaci, a tak k dnešnímu dni můžeme být svědky toho, že u téměř 1/3 týmů ze světové třicítky probíhá komunikace v nemateřském jazyce.
Ve většině případů se jedná o potřebný krok pro hráče ve státech, kde není dostatek kvalitních hráčů, z nichž by se dala postavit plnohodnotná a konkurenceschopná sestava. Podobně tomu je i u našich krajanů z ENTERPRISE, kteří se po novoroční šnůře neúspěchů rozhodli ve svém týmu přivítat dva zahraniční střelce. „Většina týmů má v dnešní době smlouvy a přetáhnout hráče v půlce sezóny z jiné organizace už není tak jednoduché jako dřív,“ takhle se nechal slyšet Robert „manguss“ Kasper a dál se vyjádřil ke komunikaci v angličtině: „Přechod do angličtiny má určitě výhodu v tom, že naše konverzace je daleko čistější a jednodušší, protože se neříkají žádné věci navíc. Problém nastává v situacích, kdy se musíme rychle rozhodnout.“
Rychlá a přesná rozhodnutí v krátkém čase bývají velmi častým problémem těchto mezinárodních celků. V určitých situacích ovšem mají ENTERPRISE stále výhodu toho, že jádro týmu mluví stejný jazykem. „Když jsem naživu například já a Robert (manguss - pozn. red.), tak se snažíme mluvit česky nebo slovensky, jelikož to v některých případech může danou situaci ulehčit,“ zakončil Matúš „matys“ Šimko.
Komunikace v nemateřském jazyce dává zabrat i daleko zkušenějším borcům jako je třeba Richard „shox“ Papillon, který tuto problematiku přirovnává k řízení auta. „S týmem hraju již čtyři měsíce a připadá mi, že nejvíce jsem se posunul za ty první dva. Osobně bych to přirovnal k řízení auta, kdy ze začátku je toho na vás hodně, ale postupně se to stává lehčí a lehčí,“ řekl francouzský veterán.
Se zajímavým postřehem přišel i Alejandro „mopoz“ Fernández-Quejo Cano z týmu Movistar Riders, který se na komunikaci v nemateřském jazyce dívá z jiného úhlu pohledu. „Pokud hrajete za anglicky mluvící tým, kde angličtina není váš rodný jazyk, tak se více soustředíte na hru, a hlavně se tolik nehádáte se svými spoluhráči, protože to je pro vás těžší,“ komentoval tento španělský ostrostřelec a pokračoval: „Mimo hru je samozřejmě jednodušší mluvit ve svém rodném jazyce. Ať už jde o vysvětlování něčeho, představení nové strategie či opravování chyb.“
Je patrné, že změna jazyku, ve kterém se v týmech komunikuje, s sebou přináší celou řadu úskalí pro celý tým. Z odpovědí profesionálních hráčů již víme, že tato změna s sebou kromě nevýhod nese i částečné výhody. S jistotou však můžeme říci, že s tvrdou prací se tato komunikace dá vypilovat téměř k dokonalosti. Doufejme, že ENTERPRISE budou schopni se přes tuto překážku přenést a znova tak navázat na perfektní výkony z minulého roku.