Názory moderní společnosti jsou, co se týče hraní počítačových her, často negativní. I napříč tomu, že se již několikrát zkoumal pozitivní vliv videoher na dětskou psychiku a inteligenci – lidé a děti hrající pár hodin denně měli lepší reflexy, dokázali lépe reagovat na podněty. Jak ukazuje nová studie od uznávaného magazínu Nature, hraní vážně prospívá!
Samotná studie rozlišovala hned několik aspektů, všechny testy byly prováděny na dětech od 9-10 let. Z celkem 9 855 dětí některé koukaly na televizi, sledovaly YouTube a další online platformy, hrály hry a používaly sociální sítě.
Spousta rodičů se bojí, že jejich děti tráví moc času nad mobily, počítači nebo konzolemi hraním videoher. Nový rozsáhlý výzkum ale tyto obavy vyvrací - žádný pokles inteligence vědci u dětí nenašli.https://t.co/OwnrO9xpNF
— ČT24 (@CT24zive) May 17, 2022
Po dvou letech bylo zjištěno, že děti, které hrály hry, dosáhly na vyšší IQ, a to až o 2,25 % bodů. Porovnáváni byly s dětmi, které tyto aktivity nevykonávaly. Pozitivní vliv zaznamenalo sledování i v oblasti televize, YouTube a jiných platforem. Tam bylo IQ vyšší o 1,8 % bodů. Ve výzkumu nebyl řešen vliv na spánek, fyzickou aktivitu či výsledky ve škole.
„Naše výsledky podporují prohlášení, že čas strávený u obrazovky nijak neznevýhodňuje kognitivní schopnosti dítěte. Hraní videoher přitom může vážně pomoci s posílením inteligence. Jedná se o konzistentní a experimentální studii hraní videoher,“ uvedl profesor neurovědy Torkel Klingberg v Karolinska Institutet.