Přejít k hlavnímu obsahu

Karrigan se stal nejstarším vítězem Majoru. GuardiaN a oskar mají na pokoření ještě 2 roky času

25. 5. 2022 | 17:05 Counter-Strike 2 Zajímavost
Dánsko historicky patří mezi největší krajiny ve světě CS:GO. První roky patřily především Švédsku, postupně ale Dánsko převzalo kontrolu. Jeho největší lídr Finn „karrigan“ Andersen byl však až do letošního roku bez toho nejdůležitějšího titulu. Hrál sice za Astralis, ale nebyl součástí té nejúspěšnější éry. Vytrval a sladké odměny se dočkal v letošním roce. Jeho pouť přitom zdaleka nekončí, věk je jenom číslo.
Finn „karrigan“ Andersen
Finn „karrigan“ Andersen
Zdroj: PGL Esports

Finn „karrigan“ Andersen se narodil v roce 1990 německé matce a dánskému otci. Svoji Counter-Strike kariéru sice odstartoval v Dánsku, kde vyrůstal, ale ještě v dobách CS 1.6 si zahrál i s německým týmem mousesports. V té době byl dokonce jmenován 8. nejlepším hráčem roku. Jeho poslední štací ve starším díle Counter-Striku byl tým fnatic se švédsko-dánskou sestavou. Právě tady odstartoval také svoji další etapu. Vrátil se však zpět do Německa a s místní organizací n!faculty se kvalifikoval na historicky první Major.

Karrigan byl opět součástí švédsko-dánského týmu a právě tyto dva státy byly na DreamHack Winter, prvním velkém turnaji přímo od Valve, nejvíce zastoupeny. Ze šestnácti účastnických týmů se na turnaji nacházelo 21 Švédů a 17 Dánů, což dělá skoro polovinu celého startovního pole. Dánsko však mohlo jen zpovzdálí sledovat dominanci Švédů, kteří utvořili složení celého finále a připomínalo to tak doby Counter-Strike 1.6. Ačkoliv byly účasti vysoké, na své první finále si Dánové museli počkat dokonce až do roku 2017.

Karrigan mezitím vystřídal řadu týmů, během kariéry profesionálního hráče stihl úspěšné získat magisterský titul a téhož roku 2015 se stal součástí TSM. V té době už platil za právoplatného lídra, kterého ve svém týmu prostě chcete mít. Bohužel, součástí tehdejší sestavy, která posléze přešla do Astralis, nebyl dostatečně dlouho. Stal se velkou postavou nejen dánské scény, sbíral trofeje, ale úspěšné tažení na Majoru se mu stále vyhýbalo. Musel tak zpovzdálí sledovat, jak Astralis rozjíždějí nejúspěšnější éru v historii.

 

Vše se mělo změnit, když přestoupil do FaZe Clanu a ten začal podepisovat i další velké hvězdy, mimo jiné i slovenského snipera Ladislava „GuardiaN“ Kovácse, který skončil v Natus Vincere. Na ELEAGUE Majoru v Bostonu dovedl karrigan své svěřence do finále a i v něm FaZe jasně dominovali. Když jim ale chyběl ten rozhodující 16. bod na druhé mapě, tým se už viděl s trofejí nad hlavou a Cloud9 předvedli comeback jako z říše snů. Karrigan a GuardiaN se až do letoška řadili mezi největší postavy historie bez vyhraného Majoru.

V posledních případech se karrigan nepodíval ani do play-off, letos to ale bylo úplně jiné. FaZe Clan po posledních změnách opět září a do Antverp mířil dokonce v pozici světové jedničky. Jednou zaváhal proti ENCE, jinak byl v Antverpách k nezastavení. Karrigan ve svých 32 letech konečně mířil za zlatým grálem. Turnaj si užíval plnými doušky a fanouškům v aréně přinášel show. Ve finále FaZe porazili Natus Vincere 2:0 a karrigan získal titul nejstaršího Major šampiona. Předchozím držitelem byl Danylo „Zeus“ Teslenko.

Karrigan posunul tento rekord o 3 roky a není mnoho hráčů, kteří by jej v následujících letech mohli pokořit. Jediným starším hráčem na PGL Majoru byl Lincoln „fnx“ Lau, jeho tým Imperial Esports byl průměrově nejstarším týmem na turnaji. FalleN a fer totiž patří mezi další třicátníky. O něco reálnější se zdá být Marco „Snappi“ Pfeiffer, kapitán ENCE, kterému bude 32 let na začátku června. U dalších matadorů si ještě nějaký rok budeme muset počkat, pokud tedy sám karrigan rekord neposune. Atakovat to třeba mohou i slavní Češi a Slováci – Tomáš „oskar“ Šťastný a Ladislav „GuardiaN“ mají 30 let a myšku na hřebík ještě nepověsili.

Tvoří a pisálkuje na pískovišti jménem PLAYzone.cz už od roku 2011. Zkoušel i jiné pozice, redaktořina a komentování je ale cesta. Přes 10000 článků a bleskovek hovoří za vše. Rád si hraje se slovy, stvořil třeba Zápasovník. Je fanouškem také klasického sportu, ze všeho nejvíc ale miluje jídlo.