Esportu se na PLAYzone věnujeme odjakživa. Většina redaktorů to dělá proto, že je hry, a vše okolo nich, baví. Je vůbec možné, že bychom naši práci odváděli lépe s titulem? Hráli by hráči lépe proto, že mají magistra z League of Legends? To a spousta dalších otázek vyvolává debatu – mají univerzity, zaměřující se na esport, nějakou cenu?
Na světě nalezneme nepřeberné množství univerzit. V posledních letech se čím dál víc škol zaměřuje na obor „esport“, ke kterému nabízí praktické vzdělání v oboru a cenné zkušenosti. Podobné je to například se školou U2B, která se zaměřuje na „výchovu“ Youtuberů.
Pokud to vezmeme z logického úhlu pohledu, pokud člověk nechce dělat něco na naprosto přední úrovni a okamžitě, titul mu bude takřka k ničemu. Kdyby došlo ke založení školy v České republice, doba studování je minimálně 3 roky u učňovských oborů, v tomto případě můžeme počítat spíše čtyři. Za tu dobu je člověk schopný plně porozumět určité hře, nahrát na ní tisíce hodin a své dovednosti nabídnout nějakému týmu.
„Titul z esportu“ funguje ve Spojeném království už nějakou dobu a většinou nenabízí žádné úchvatné novinky – jak medializovat esportové zápasy, návod k zapnutí vysílání, znalosti mediální tvorby, a tak dále. Vidět to můžeme i u hráčů – nikdo z profesionálů nezačínal titulem, který by mu ulehčil hraní za profesionální tým. V čem by takový titul mohl pomoci, jsou spíše odbornější pozice.
- Kouč týmu
- PR/marketingový manažer
- Produktový manažer
- Manažer událostí
- Komunitní manažer
- Novinář
V případě těchto povolání by nějaký titul mohl pomoci. Je ale otázkou, na kolik se vyplatí volit právě „esportový titul“, když například kouč potřebuje pomáhat s psychickým rozpoložením týmu. To, že titul není potřeba, dokazuje nepřeberné množství hráčů, kteří ani nemusí mít vyšší vzdělání. Naopak je to u manažerských pozic.
Když mírně odbočíme, tak ze známého týmu MAD Lions si před necelými dvěma lety vystřelil komentátor CaptainFlowers. Ten prý používá svůj titul z trestního soudnictví a politické vědy neustále, speciálně, když má za úkol určit, jestli jsou MAD Lions obětmi vraždy prvního či druhého stupně a proč je vrahem právě Team Liquid.
I definitely use my Political Science and Criminal Justice degrees in my every day life.
— Clayton Raines (@CaptainFlowers) September 26, 2020
Evaluating whether TL committed first or second degree murder of MAD Lions is very important
Všude možně po internetu je samozřejmě možné najít spoustu různorodých názorů. Někteří tvrdí, že titul v rámci specializovaných pozic nemusí být vůbec špatný. Další s nadsázkou spekulují, že by se nemusely dělat přijímací zkoušky a školy by si vybíraly na základě K/D/A (zabití/smrti/asistence). Tak jako tak bude jistě zajímavé sledovat, jestli s plnohodnotným esportovým titulem jednou přijde i české školství.