Marcus "Zet" Sundstrom připravuje návrat. Do Evropy. Na scénu Counter-Strike 1.6. Otázkou pouze zůstává kdy. Smlouva s miliónovou soutěží mu končí k lednu příštího roku. Poté má dvacetiletý Švéd dveře na půdu starého kontinentu otevřené. Mnozí Sundstromův přechod na Source stále přirovnávají k Michaelu Jordanovi, jenž by vzal do ruky golfovou hůl. Jiní jeho loňský krok chválili. Aneb známý a nesmiřitelný souboj dvou komunit. A nyní?

Marcus "Zet" Sundstrom připravuje návrat. Do Evropy. Na scénu Counter-Strike 1.6. Otázkou pouze zůstává kdy. Smlouva s miliónovou soutěží mu končí k lednu příštího roku. Poté má dvacetiletý Švéd dveře na půdu starého kontinentu otevřené. Mnozí Sundstromův přechod na Source stále přirovnávají k Michaelu Jordanovi, jenž by vzal do ruky golfovou hůl. Jiní jeho loňský krok chválili. Aneb známý a nesmiřitelný souboj dvou komunit. A nyní?
Sváry přetrvávají. Přesto, Švédův návrat ke staré, leč stále nesmírně populární hře může být jistým precedensem. Své si o tom myslí i jeden z nejpopulárnějších hráčů současnosti Abdisamad "SpawN" Mohamed. "Pravdou je, že Zet není jediným, kdo by chtěl znovu hrát 1.6. Mnoho z nich (hráči v CGS) dokonce nikdy nemělo rádo Source, hrají jen pro peníze," uvedl v komentáři na webových stránkách klubu SK Gaming. "CGS by mělo podporovat 1.6 namísto Source!" dodal.
Skutečně by mohli Sundstromovi kroky následovat i ostatní hráči? "Myslím, že ne, jeho případ je hodně specifický a nepovažoval bych ho za začátek odlivu přízně od CS:Source nebo soutěže CGS," myslí si Michal "rasan" Davitkovski z českého klubu nEophyte. "Osobně mám ten dojem, že měl vždy radši CS 1.6 a jeho návrat domů do Švédska chápu jako návrat k místu, které je jeho srdci nejbližší a ke hře, kterou nikdy nepřestal mít rád," dodal.
Lazarov masivnímu odsunu nevěří
K hojně diskutovanému odchodu mladého Švéda se vyjádřila i další postava z tábora Counter-Strike 1.6. Kdyby bylo na Ivanu "Dev1" Lazarovi z celku FU.sk, Source by měl ve Spojených státech červenou. "Rozhodně bych neměl nic proti tomu, kdyby ho následovali všechny americké týmy a hráči, jako 3D, compLexity a další. Ale to se zřejmě nestane," řekl. "Rozhodně neočekávám žádný masivní přesun," dodal.
Prakticky stejného názoru je také Daniel "Storm" Ladra. Člen nejlepšího domácího týmu eSuba a zastánce Source komunity nevěří, že Sundstromův případný odchod by byl jistým precedensem. "Dokud bude CGS dobře placené, silně o tom pochybuji. Navíc v dnešní době už ubylo mnoho 1.6 soutěží, tak jak jsme je znali, a naopak přibývá těch v Source," myslí si. "Nicméně hráčům do hlavy nevidím, i když z mého pohledu by to byl za současných podmínek krok nelogický," dodal.
Ladra má pravdu. Nač opouštět bohatě dotovanou soutěž, v níž hráči pobírají platy? Důvodem může být rodina, přátelé, platonická láska ke stařičké hře či snad nepříliš valná forma, jak tvrdí opora eSuby. "Zetův přechod na Source asi nedopadl tak, jak sám Zet očekával, a mnoho lidí ho namísto jednoho z nejlepších hráčů planety vidí za nejslabší článek compLexity. I to může mít v tomto případě velký vliv," uvedl.
Marcus Sundstrom zejména díky svému angažmá v klubu Ninjas in Pyjamas procestoval prakticky celý svět. Účast na prestižních turnajích, jakými jsou světový šampionát ESWC či WCG, však regule soutěže CGS zakazují. "Je více méně jisté, že CGS hraje jen pro lukrativní nabídku a stále mu v srdci bije duch 'jedna-šestkaře'. To jistě bude jeden z největších důvodu k návratu do své rodné vlasti, kromě přátel a rodiny," myslí si naopak Ivan Lazarov.
CGS nesplnilo očekávání, tvrdí Ladra
"Řekl bych, že zet si svým pobytem v USA chtěl hlavně rozšířit obzory - poznat novou zem, odlišný způsob života a společnost. Nepochybuji o tom, že to s hraním v zámoří myslel vážně, ale celkově si spíš myslím, že chtěl zkusit něco jiného a nového," tvrdí Michal Davitkovski a pokračuje: "Do toho mi pasuje i jeho přechod z Counter-Strike 1.6 na CS:Source. Přeci jen, pokud měl možnost působit v soutěži CGS, kde se hraje divácky atraktivnější, pro oko líbivější Source, není se čemu divit, že této příležitosti využil."
Sundstrom by nebyl jediným slavným hráčem, který v bohaté soutěži CGS skončil. Své o tom ví i věčně usměvavý Kanaďan Griffin "shaGuar" Benger. Případ bývalého hráče klubu Chicago Chimera je ale jiný. Švédská hvězda opouští miliónovou ligu zcela dobrovolně. "Uvědomíme-li si, že se vrací domů, kde většina jeho přátel hraje hru CS 1.6, ve které navíc získal své největší úspěchy, není se čemu divit, že bude chtít navázat na svou dřívější kariéru," dodal Davitkovski.
Více o skutečném návratu jednoho z nejlepších švédských hráčů historie napoví až nadcházející měsíce. "Zetův výrok ale rozhodně význam má," tvrdí Daniel Ladra. "Je to podle mě asi vůbec ukazatel toho, že CGS přece jen nesplnilo plně očekávání a jeho mediální potence příliš nevzrostla," pokračuje.
"Je to fenomén doby, ale každý dobrý fanoušek vidí, že atmosféra, kterou CGS nabízí, se nedá se soutěžemi jako ESWC srovnat. To jak se show libí je už věc individuální, ale celkově není CGS tím, čím mělo být - snem každého hráče," dodal závěrem.
Co říká československá špička?
Michal Davitkovski, nEophyte

Řekl bych, že zet si svým pobytem v USA chtěl hlavně rozšířit obzory - poznat novou zem, odlišný způsob života a společnost. Nepochybuji o tom, že to s hraním v zámoří myslel vážně, ale celkově si spíš myslím, že chtěl zkusit něco jiného a nového.
Do toho mi pasuje i jeho přechod z Counter-Strike 1.6 na CS:Source. Přeci jenom, pokud měl možnost působit v soutěži CGS, kde se hraje divácky atraktivnější, pro oko líbivější Source, není se čemu divit, že této příležitosti využil
Uvědomíme-li si, že se vrací domů, kde většina jeho přátel hraje hru CS 1.6, ve které navíc získal své největší úspěchy, není se čemu divit, že bude chtít navázat na svou dřívější kariéru.
Precedens? Myslím, že ne. Jeho případ je hodně specifický a nepovažoval bych ho za začátek odlivu přízně od CS:Source nebo soutěže CGS. Osobně mám ten dojem, že měl vždy radši CS 1.6 a jeho návrat domů do Švédska chápu jako návrat k místu, které je jeho srdci nejbližší a ke hře, kterou nikdy nepřestal mít rád.
Daniel Ladra, eSuba

Jeho vyjádření nebylo oficiální, ale samozřejmě musím uznat, že jeho výrok rozhodně význam má. Je to podle mě asi vůbec ukazatel toho, že CGS přecejen nesplnilo plně očekávání a jeho mediální potence příliš nevzrostla. Je to fenomén doby, ale každý dobrý fanoušek vidí, že atmosféra kterou CGS nabízí se nedá se soutěžemi jako VSWG srovnat.
To jak se show libí je už věc individuální ale celkově není CGS tím čím mělo být - snem každého hráče. Nutno dodat, že Zetův přechod na Source asi nedopadl tak, jak sám Zet očekával, a mnoho lidí ho namísto jednoho z nejlepších hráčů planety vidí za nejslabší článek compLexity. I to může mít v tomto případě velký vliv.
Dokud bude CGS dobře placené, silně o tom pochybuji. Navíc v dnešní době už ubylo mnoho 1.6 soutěží, tak jak jsme je znali, a naopak přibývá těch v Source. Nicméně hráčům do hlavy nevidím, i když z mého pohledu by to byl za současných podmínek krok nelogický.
Ivan Lazarov, FU.sk

Nevím, zda jeho kroky budou následovat další hráče, ale co jsem četl, CGS v závěru srpna končí, takže není divu, že se rozhodl jak se rozhodl. Vždyť jediný důvod, proč šel za velkou louží, byla právě tato soutěž. A přece jen, kdo by odmítl nabídku žít v Los Angeles, hrát hru a užívat si života. Pravděpodobně po konci CGS nebude mít pořádné angažmá, a možná proto se vrací do Švédska. Je více méně jisté, že CGS hrál jen pro tuto lukrativní nabídku a stále mu v srdci bije duch "jedna-šestkaře", takže to bude jistě jeden z největších důvodu k návratu do své rodné vlasti, kromě přátel a rodiny.
Rozhodně bych neměl nic proti tomu, kdyby ho následovali všechny americké týmy a hráči, jako 3D, compLexity a další, ale to se zřejmě nestane. Přecejen VALVe je americká společnost a na svém písečku si uhlídá, aby jejich nová hra byla hranější. Takže neočekávám nějaký masivní přesun ze Source zpět na 1.6.