Jelikož se žádný „Rymarov Summer 2k6“ nekonal, muselo se na další mega LANku čekat až do roku 2007. V rámci čekání hráče obletěla anketa o vymyšlení nového a pokud možno důstojného a mezinárodního názvu pro Rýmařovská klání. Mezi geniálními nápady jako „Dreamařov“ nakonec zvítězil „LanCraft“, který nejen spojoval StarCraft a WarCraft, ale důmyslně naznačoval, že i pořádání LANky je řemeslo vyžadující velký skill. Admin tým LanCraftu si zaslouží obrovský respekt a díky za jejich práci na každém eventu. Připomeňme, že potenciál Rýmařovského kulturáku byl vyždímán na maximum. Občas se stalo, že pro všechny nestačila elektřina a sál se ponořil do tmy, jindy zase nestíhal internet. Pro celou LANku bylo v Rýmařově údajně k dispozici připojení 6 Mbit, tak si asi dokážete představit, kolika lidem by to dnes stačilo (ve skutečnosti bylo zablokováno spoustu portů, aby nedocházelo k tomu, že někdo utaví internet na celé LANce stahováním filmů na pozadí apod.). K tomu bylo třeba zajistit pořádek na akci, úklid, popř. se vypořádat se stížnostmi místních obyvatel jinak (možná?) klidného městečka apod.
Kačerova vzpomínka na LanCraft:
„Třeba já se na LC vždycky těšil, že uvidím Karu, i když jsem v té době byl rád, když se mi povedlo sebrat odvahu, abych řekl holce Ahoj.“
LanCraft Spring 2k7 opět v BroodWaru přivítal neoddiskutovatelného šampiona, Draco, a také odstartoval éru nového nejlepšího CZE/SVK hráče, slováka Maixe, který skončil druhý. WarCraft 3 klasicky ovládl Giacomo, byť polák Lysy ho ve finále WB celkem potrápil rychlou expanzí a hromadou věžiček. Já jsem právě s Lysym o postup do finále WB prohrál, což mě nepříjemně rozhodilo, protože jsem Lysyho znal a míval s ním převážně kladnou bilanci. Do finále LB jsem ale změnil styl z neuváženého tier 3 techu na tier 2 mass breaker a hero focus. Z polského koutku v sále se to jen hemžilo hláškami: „do pierdole“, „kurwa“ apod… Nutno říct, že pro Giacoma jsem byl ve finále podstatně lehčím soupeřem. Jeden ukázkový human vs undead zápas se podařilo dodatečně okomentovat zde. Doprovodné turnaje se krom obligátních Microwars a 2v2 rozrostly také o 3v3 Dotu, kterou s přehledem ovládl Horror a Kačer. Neoficiálně se na LanCraftu v roce 2007 konal i for fun turnájek v Trackmanii.
Stelerova vzpomínka na LanCraft:
„O Rýmáku jsem se dozvěděl z prezentace spolužáka ve škole. Tou dobou se už jsme LANařili po okrese a tato větší akce mě hned zaujala. Měl jsem štěstí, že další ročník byl snad první s Warcraftem a tak jsme vyrazili s kamarády. Od nás vždy jezdila slušná účast, několik aut, jednou jsme vezli i nějaký němce v dodáce bez kompů... Těšil jsem se vždy na setkání lidí z meziherňáků, dobrou pařbu a hodně legrace. Vzpomenu na jeden match, bylo to s nějakým polákem, orkem v LB asi o 5.-8. místo. Jeli jsme prvních 10minut naprosto zrcadlový mirror a pak se vydali na steč na střed mapy, já měl před cestou takový nápad koupit flašku na životy pro SH, v té době bylo dost populární ho fokusovat, ale lahev se nekupovala, nebylo to „výhodné“. Na středu jsme pak kroužili s army kolem taverny a šli si s hexama po SH a ten můj díky té lahvi přežil a on to hned vzdal. Měl jsem velkou radost, byl jsem tím myslím nejlepší ork v turnaji. Šel jsem za ním nahoru do patra podat si ruce, bylo to mimo hlavní stage a napadlo mě, že se mu trochu ukloním (hehe), polsky neumím, nic lepšího mě nenapadlo a on se snad uklonil první a o trochu hlouběji než já (smích). bylo to dost spontánní, a tak mi to zůstalo v paměti. BTW klidně bych zase na nějakou LAN zajel, upořádejte něco Lancrafte (smích)“
(pozn. red.: Jedná se o zápas Steler vs Valer z LanCraft Summer 2008)
LanCraft Summer 2k7, který se konal v září měl překvapivě nižší účast i přesto, že se jednalo o první turnaj, kde extrémně populární DotA povýšila na hlavní 5v5 turnaj. Brood War tentokrát bez zahraničních hvězd ovládl Maix, Dotu slovenský kolos SGC a WarCraft 3 turnaj již po páté v řadě Giacomo. WarCraft 3 scéna byla vzestupem Doty, ale možná i ohranými mapami, které Blizzard bohužel neobměňoval, citelně oslabená. Kromě Giacoma, který si chodil pro výhry jen na ty největší turnaje se všude jinde točila trojka já, elf SGC.Amater a elf nEph.KraGesh. Amater na postu slovenské jedničky vystřídal undeada známého pro mass destroyery, SGC.Pipinku, který byl již v roce 2007 spíše neaktivní. KraGesh byl kluk z mého rodného města, který to neměl vůbec jednoduché. Hodně jsme spolu hráli a řešili vše kolem WarCraftu. Nepochybně měl o něco větší talent než já, byť to se projevilo spíše až o rok později. Na LanCraftu Summer 2k7 však poprvé nastal ten osudový moment, kdy žák překonal učitele a on mě vyřadil. Tehdy jsme jezdili na LanCraft i s jeho stolním počítačem vlakem. On nesl bednu, já CRT monitor a na zádech oba obří batohy s příslušenstvím, věcmi na spaní apod. Pamatuju, když jsme v Ostravě omylem vystoupili o stanici dříve a zůstali stát na velmi špatně krytém nástupišti v dešti s kompem v ruce...
SGC.Fridova vzpomínka na LanCraft:
„Za mna bol teda LC primarne Dota akciou, kedže som tam začal chodit, až keď som už W3 takmer vobec nehrával. Ale bolo vždy fajn sa aspoň pozriet, ako sa darí starým znamým. Najzábavnější zážitok bol, keď mi Nekro so Saccom pribuchli ruku do dveri od auta a potom sa zmateně pozerali, prečo kričim (boli pod vplyvom kadečoho) až kym Micky neoběhol auto a neotvoril dvere, na co Sacco zareagoval hláškou „prepáč, já som si myslel, že ťa štipol had“. Takisto som zažil ako jeden Dota hráč počas piatkového popijania pred turnajom rozprával, ako ho jeho spoluhráč z teamu strašne sere. Kým prišiel spoluhráč, tak sa tak vytočil (a nadrbal), že ho rovno vo dverach začal fackovat. Chudak spoluhráč sa ani nemohol branit, lebo v rukách mal velký počítač.“
LanCraft Spring 2k8 v překonávání milníků nepřestal a poprvé se zdálo, že 1v1 StarCraft a 1v1 WarCraft 3 je vlastně jen kulisou pro ostatní události. V prvé řadě LanCraft Spring 2k8 byl jediným LanCraftem, kde se díky EA podařilo zorganizovat turnaj v Command & Conquer 3 a to s dvojnásobným prizepoolem oproti WarCraftu a StarCraftu (20.000 Kč vs 10.000 Kč). Navrch tehdy již tradičně nejvíce lidí přitahovala Dota, konal se v ní jak turnaj 5v5, tak 2v2. Brood War opět ovládli poláci Fosken a Tarson, třetí byl Maix. Sestřih několika záběrů z rýmařovského kulturáku a Brood Waru je možno shlédnout zde. V Dotě kralovala jasná jednička - slovenské SGC. WarCraft 3 již pro Giacoma nebyla priorita a bylo to znát i na hlavním turnaji, kde poprvé skončil druhý, když překvapivě podlehl 2x 2:0 polskému undeadovi TeRRoRovi. Jeho jméno rozhodně nebylo v Evropě tak zvučné, jako Giacomo, ale přišel dobře připraven. Hrál netradičního Dread Lorda s rychlou expanzí. Giacomo bez tréninku doslova usnul na vavřínech, když po každém náběhu dostal Sleep na Death Knighta a následný surround. Giacomo s old school StarCrafťákem Gantriorem byli také druzí v turnaji ve fotbálku, kde pobavila cena za druhé místo – láhev vodky. První místo byla láhev šampaňského. Nutno podotknout, že i místní pizzerie bývala každý rok na LanCraft připravena, kdy musela několikanásobně zvýšit produkci a poskytla účastníkům slevu 10 kč/pizza. Na LanCraftu se tradičně z krabic stavěl pizza tower, který dosahoval z přízemí až na balkón do prvního patra (rekord byl snad 96 krabic). Jestli pizze mohlo něco konkurovat, tak jedině LanCraft tousty. Jejich tajný recept si Jump schovává dodnes a legenda praví, že občas se nějaký ten LanCraft toust objeví v The Nestu.
Klernova vzpomínka na LanCraft:
„Len si spomínam nato, ako som sa prvý krát stretol s chalanmi z SGC. Bolo to celkom vtipné, bez podpory mojho bývalého klanu HDx a Cimovej frajerky, by som sa turnaja nemohol zúčastniť. To ma prekvapilo, že ma „cudzia“ žena finančne podporila aby som mohol ísť na turnaj. A ináč atmoška bola super len ma vtedy dosť mrzela prehra s Kacerom čo som nečakal, prvý krát som s ním hral, prekvapil ma svojou taktikou a vyhral rozhodujúcu hru. Nepamätám si inú prehru z tohto turnaja.“
LanCraft Summer 2k8 byl zase v něčem jiný a lepší, tentokrát totiž trval celé 4 dny s tím, že první den se hrálo offline finále mistrovství ČR ve StarCraftu. Jen stěží byste hledali lepší místo a příležitost pro titulování mistra. Tím se možná trochu překvapivě stal v té době našláplý Lord_Ghoust, který dokázal ve finále porazit slováka Maixe 3:0. V hlavním turnaji však Maix vracel úder a Lorda_Ghousta uzemnil na třetím místě. Zástupci Polska, tým PGS, si tentokrát dojeli pouze pro první místo v Dotě. V top3 WarCraftu 3 platilo pravidlo kámen-nůžky-papír, tzn. Amater, jakožto král medvědích válek porážel KraGeshe, KraGesh dokonalou znalostí mých slabin vítězil nade mnou a já humanským abusem trápil Amatéra. Vše tedy záviselo na tom, jak vyjde turnajový pavouk. Já tenkrát tahal tu kratší slámku a zápasu s Amaterem se nedočkal, ten tedy historicky poprvé vyhrál LanCraft. K oběma LanCraftům v roce 2018 vznikla řada úsměvných, ale sympatických videí obsahujících rozhovory s hráči, o které se postaral patron WarCraft 3 komunity – Cultík (dostupné zde).
LanCraft se stal natolik populární, prestižní a oblíbenou akcí, že v dalším roce byl pro hráče stříleček poprvé uspořádán LanCraft FPS Spring 2k9, kde se hrál Counter-Strike hlavní turnaj 5v5, doprovodný 1v1 aim, k tomu Quake 3 1v1 i TDM a Quake 4 1v1. Tedy vskutku sbírka historicky toho nejlepšího, co žánr dokázal nabídnout. Na místo dorazilo i pár zvučných jmen, např. av3k, který do dnešního dne patří mezi nejlepší Quake hráče světa. LanCraft FPS měl pokračování i na podzim v podobě LanCraft Autumn 2k9, tehdy však už jen s Counter-Strike 1.6 a Counter-Strike: Source. Připomeňme, že v roce 2009 neexistovaly (jednoduše technicky proveditelné) streamy, přesto CS turnaj mohl kdokoli pohodlně sledovat přes HLTV. Jinak samozřejmě už od minulých ročníků byla na LanCraftu vyhrazena místnost pro diváky s obřím plátnem, na které se přenášely hlavní zápasy. S tím se pojí úsměvná historka, neboť... A to se dočtěte příště v bravurním Cultíkovu příspěvku.