FIFA balíčky. Obří byznys, který ročně EA Sports vynáší desítky miliardy korun. Systém, ve kterém si hráči za reálné peníze zakoupí FIFA Points, jež následně vymění za balíčky s kartami, je často kritizovaný a nejednou byl i tématem soudního jednání. Jedno takové se odehrálo v Rakousku.
Pro portál gameswirtschaft.de se vyjádřil jeden ze zúčastněných finančníků. Jde podle něj o přelomový „senzační rozsudek“. „Balíčky ve FIFA Ultimate Teamu měly být klasifikovány jako „hazardní hry podléhající licenci,“ komentuje odborník situaci z rakouského soudu.
Podle něj má Sony Entertainment zaplatit odškodnění ve výši 338,26 € (cca.7 500 Kč). „Vzhledem k tomu, že společnost Sony Interactive neměla licenci k provozování hazardních her, byly smlouvy uzavřené mezi touto společností a žalobcem neplatné,“ popisuje německý portál jádro problému. Rozsudek zatím není pravomocný a společnost se může odvolat.
Pokuta se nevztahuje na firmu stojící za fotbalovým simulátorem, EA Sports, nýbrž na Sony Entertainment. Hráči totiž zakoupili FIFA Points v PlayStation Storu, nikoliv ve hře.
Zákazy v Evropě
V Belgii a Nizozemsku byly v minulosti FIFA Points, herní měna, kterou si může hráč pořídit za reálné peníze, zakázány a prohlášeny za gambling. Společnost EA Sports dokonce v Nizozemsku prohrála v roce 2020 soud, podle kterého jí hrozila pokuta ve výši 118 milionů korun.
V roce 2022 se balíčky do FIFA v Nizozemsku vrátily, když byl stávající zákaz zrušen. Soudu v Rakousku je další ránou pro systém loot boxů v gamingu.
Problematika FIFA balíčků se řešila také ve Velké Británii, jednom z nejaktivnějších trhů pro EA Sports. Téměř dvouletá konverzace nakonec vedla k vládnímu rozhodnutí - loot boxy nebyly zakázány.