Od Bohumín FIFA Cupu nešlo čekat velkou masovku. Naopak tahle akce ukázala, že esport má mnoho vrstev a že i menší, lokální turnaje mají své kouzlo. Zároveň jsou důležitou a podstatnou součástí celého odvětví. Na turnajích od organizátora Ovachamp totiž vyrosla nejedna hvězda domácího esportu.
Původní iniciativa připravit turnaj v oblíbeném fotbalovém simulátoru přišla přímo od zástupců obce. „Město přišlo s příležitostí, tak jsme si řekli, proč ne? V roce 2019 se tady něco takového odehrálo, ale covid to zastavil, tak teď to obnovujeme,“ řekl reportérům Lukáš Stařičný z organizačního týmu.
Bohumínského FIFA Cupu se zúčastnilo celkem 16 hráčů. Nejznámějším z nich byl vítěz celého turnaje Ondřej Šerek. Ten je ve FIFA světě známý pod přezdívkou Dzeko222.
Na rozdíl od ostatních účastníků nebylo klání v kině K3 pro Šereka něčím neobvyklým. Naopak na místě byl jedním z nejzkušenějších hráčů. Vždyť v této sezóně je reprezentantem pražských Bohemians v eLize, která je virtuální obdobou tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže.
„Vzhledem k tomu, že se mi podařilo vyhrát, tak nemůžu být jinak než spokojený,“ hlásil Dzeko222 po triumfu. Zároveň měl jen slova chvály na celý turnaj a své soupeře.
„Rozhodně mě překvapil hráč Onys, který byl na čtvrtém místě. Nevím, kolik mu je. Asi 10 let? Ale hrál výborně. Hrál jsem s ním ve skupině a byl to velice těžký zápas a myslím si, že má dobře našlápnutou,“ vyprávěl Ondřej Šerek.
Jeho vyzyvatelem byl ve finále další z mladých a neznámých hráčů Ondřej „Meci“ Mecner. Pro něj byl bohumínský turnaj první velkou zkouškou a jak po zápase přiznal reportérům, tak se do turnaje přihlásil, aby si vyzkoušel srovnání s ostatními soupeři a vyhrál nějakou cenu. „Bylo to lepší než doma, ale potřeboval jsem na to brýle, protože to bylo moc daleko,“ okomentoval Meci s drobným úsměvem, jak se mu hrálo na velkém plátně.
Ačkoliv jde o velmi neobvyklý formát, tak to jen podtrhlo pohodovou a uvolněnou atmosféru turnaje. Celé klání rychle odsýpalo, hráči věděli, co se na místě děje a kdo jde do akce.
Menší turnaje, kde se nehraje o stovky tisíc nebo miliony korun, jsou nepostradatelnou součástí domácího esportu. Je to první šance vyzkoušet si, jak se například FIFA 23 nebo jiné esportové tituly hrají v jiném prostředí než ve vlastním pokoji nebo obýváku.
„Komunitní akce jsou super a rozvíjí celý esport, který my chceme, aby se rozvíjel. Pokud chceme, aby celé odvětví rostlo, tak potřebujeme turnaje, kde se mladí ukážou,“ řekl Stařičný. Přípravy Bohumín FIFA Cupu probíhaly více jak měsíc.
Podle Stařičného bylo nutné dodržet termín a délku turnaje. FIFA hráče totiž o několik desítek minuty později vystřídali filmoví diváci. „Příprava, domlouvání termínů, co a jak proběhne, jaká pravidla, jak a na kterých zařízeních se bude hrát, to není jednoduché. Komunikace s partnery probíhá i měsíc, měsíc a půl dopředu. Jedním z takových byl Relodit, kterému děkujeme, že nás podpořil. Bez něj by to nešlo, neměli bychom ceny v turnajích a tyhle akce by se nemohly odehrávat,“ odkryl Stařičný, co všechno stojí v pozadí akce.
Kromě fotbalového simulátoru se návštěvníci a účastníci turnaje mohli zabavit také u virtuální reality nebo poměřit své síly ve stolním fotbálku. Bohumín FIFA Cup tak byl pohodovou akcí a rozhodně není na dlouhou dobu poslední.
Stařičný potvrdil reportérům, že celý organizační tým Ovachampu ve spolupráci s Reloditem chystá další projekty a už nyní připravují komunitní ligy ve hrách Counter-Strike: Global Offensive a League of Legends.