Na jedné straně bojové arény stojí japonský samuraj Yoshimitsu a na druhé muž s hlavou jaguára Armor King. Zazní pověstné slovíčko „fight“ a obě postavy se do sebe pouští sérií úderů a chvatů. Do toho se ozývá zuřivé mačkání tlačítek a pohyby páčky.
Asi tak nějak vypadaly klasické souboje u arkádového automatu v první polovině devadesátých let, když se na svět dostal první díl bojové hry Tekken.
Původně tahle mlátička ale neměla vůbec vyjít. V japonském studiu Namco vznikl Tekken jen jako testovací projekt 3D animací, které firma chtěla využít v závodní hře Ridge Racer.
Devadesátá léta totiž byla ve znamení boje na poli arkádových automatů, které každým rokem přinášely větší a větší zábavu a také lepší grafiku. Japonská Sega dominovala se svými závodními hrami Virtua Racing a v segmentu bojových her vytáhla těžký kalibr: první 3D mlátičku Virtua Fighter.
Právě ta měla převálcovat do té doby skvělý, ale pouze dvourozměrný Street Fighter od firmy Capcom.
Get ready, warriors.
— TEKKEN (@TEKKEN) August 22, 2023
The next King of the Iron Fist tournament will start on January 26, 2024 👊
And there's so much more to catch in the #TEKKEN8 Gamescom trailer 🥊 pic.twitter.com/2FK4044hN4
Konkurenční Namco ale vycítilo šanci své soupeře převálcovat. Věřilo, že má lepší technologii než ostatní firmy vyrábějící arkádové hry. Jenže nemělo vývojáře. Takže přetáhlo programátory a designéry, kteří pracovali na Virtua Fighteru u Segy. Zároveň svěřilo práci na Tekkenovi mladému Kacuhiro Haradovi, který původně organizoval herní turnaje a poté začal pracovat v Namcu.
„Nesnažili jsme se odlišit od Virtua Fighteru,“ přiznal Harada v rozhovoru pro časopis Edge. Vývojáři se jen snažili použít technologii 3D polygonových postav. Dále chtěli zjistit, jestli dokážou vytvořit bojovou hru, která poběží v 60 snímcích za sekundu. Ostatní mlátičky totiž běžely ve 30 snímcích za sekundu, dvojnásobný počet by z Tekkenu udělal na první pohled plynulejší boj.
„Po celou dobu jsme se spíš soustředili na technologii než na herní design,“ řekl Harada.
Nakonec ale Namco přehodnotilo plán a rozhodlo se, že z testovacího projektu udělá plnohodnotnou hru. Titul byl představen pod názvem Rave War na veletrhu AMOA Expo v září 1994. Současné jméno Tekken získal až po vydání.
O rok dříve se ale vedení Namco a Sony domluvilo, že hra zamíří i na herní konzoli PlayStation. Namco totiž mělo svůj arkádový automat Namco System 11 postavený na stejném hardwaru jako konzole PlayStation.
Jakmile se Tekken v roce 1995 objevil na „pé esku“, totálně ovládl segment bojových her. „Naprosto návykové a intuitivní,“ napsal časopis Computer and Videogames, který v recenzi dal hře 97 bodů ze 100.
Tekken v tehdejší době přinesl zcela nový způsob boje. Street Fighter si o 3D grafice mohl nechat zdát a Virtua Fighter v boji používal jen tři tlačítka. Tekken přišel se čtyřtlačítkovým schématem, které umožňovalo ovládat každou končetinu zvlášť a tím kombinovat různé chvaty a údery.
První Tekken byl na PlayStation jen pár měsíců a v Japonsku se už na automatech hrálo pokračování. V něm Harada namluvil například legendárního samuraje Yoshimitsu. U čtvrtého dílu už byl hlavním režisérem a významným tvůrcem videoher.
Titul, k němuž se dostal náhodou, se stal Haradovým životním dílem. Přitom na úplném počátku své kariéry zkoušel oslovit Segu, Capcom, Taito a další japonské firmy vyrábějící arkádové automaty. Jediná firma, která mu odpověděla a nabídla práci, bylo Namco.
„Když se podíváte do historie, tolik bojových her tu bylo. Zejména v 90. letech. Ale kolik jich zůstalo dodnes? Velmi málo. Hry vycházejí a zanikají. Nikdy jsem si nemyslel, že to bude trvat tak dlouho. Nikdo tomu nevěřil,“ svěřil se Harada magazínu Games Radar.
Nyní vyšel už osmý díl Tekkena. Z původních 18 hratelných postav se rozrostl na více než třicet. Samozřejmě součástí hry je i příběh, který kdysi začal vztahem mezi synem a otcem, jenž svého potomka shodí z útesu. Po třiceti letech je tragická sága stále aktuální.
Herní série Tekken je celosvětově třetí nejprodávanější bojovou hrou. Prodalo se jí více než 55 milionů kopií. V současnosti už není exkluzivním titulem pro konzoli Sony PlayStation, ale zahrát si ji mohou i uživatelé na počítačích a konzolích Xbox.
Přesto má Tekken speciální místo v historii Sony, což firma dokázala při uvedení PlayStation 5. Startovacím titulem této konzole byla hra Astro’s Playroom. Její součástí bylo i vyjádření pocty slavné mlátičce, na kterou dohlížel i samotný Harada. Pozorní hráči si mohli všimnout maličké arény, kde bojují dva robůtci.