Podle Troye Hunta, australského odborníka na kybernetickou bezpečnost, jde o největší IT kolaps v historii. Microsoft již pracuje na nápravě situace, ale následky jsou obrovské. Analytická firma Cirium hlásí více než tisíc zrušených letů a očekává další nárůst. Pátek měl být nejrušnějším dnem pro lety z Velké Británie, kde bylo plánováno přes 3200 odletů. Letecké společnosti jako American Airlines, United a Delta žádají o globální zastavení letů. Na berlínském letišti se letadla zpožďují a poslední let Ryanairu odstartoval s hodinovým zpožděním. Cestující, kteří již byli na palubě, museli opustit letadla a znovu se odbavit.
Problémy hlásí i zdravotnický systém ve Velké Británii a další země. Dvě německé nemocnice musely zrušit plánované operace, v Belgii výpadek zasáhl dvě nemocnice a železniční společnost SNCB. Londýnská burza zaznamenala výpadky a britská televize Sky News nemohla vysílat. USA postihl výpadek tísňové linky na Aljašce a olympijský výbor v Paříži musel přejí k nouzovému plánu. Dlouhý seznam by ale mohl pokračovat.
Na vině je podle všeho CrowdStrike. Společnost vydala totiž chybnou aktualizaci. Po následovaném scénáři se omluvila a pracuje na řešení problému. Podle šéfa firmy George Kurtze se problém netýká bezpečnosti, ale technického selhání. Odborníci z Microsoftu intenzivně pracují na opravě systému, do té doby odborníci doporučují potíže vyřešit spuštěním Windows v nouzovém režimu a odstraněním chybného souboru.
Globální výpadek IT je způsobený nepovedenou aktualizací softwaru Crowdstrike. Jde ho nejspíše opravit spuštěním systému Windows do nouzového režimu a odstraněním souboru. To znamená, že miliony počítačů se systémem Windows je třeba spustit a opravit ručně. (snad ne, protože… pic.twitter.com/7i1pfR5Umq
— Michal Bláha (@michalblaha) July 19, 2024