Přejít k hlavnímu obsahu

Tragický výkon Fnatic. Okamžitě vyměňte ADC, volají fanoušci. G2 slaví pátý titul v řadě

29. 7. 2024 | 13:00 League of Legends Reportáž
Finále letního splitu se do dějin zapíše jako den, kdy Fnatic zahodil tři jasné výhry a přišli o nejlepší příležitost na cennou trofej. Po parádním výkonu v posledním zápase se ukázalo, že nervy v rozhodujícím klání musí být ještě pevnější. G2 ukázali, proč jsou držiteli tolika pohárů.
Fnatic vs G2 Esports
Fnatic vs G2 Esports
Zdroj: LEC

Po dlouhé době byli v „LEC Clásicu“ favorité v oranžovém. Forma G2 nebyla příliš stabilní, přesto se do finále probojovali. Poslední čtyři splity patřily právě nejúspěšnější evropské organizaci, která si svou sestavu drží už druhým rokem. Přesto mnoho fanoušků věřilo, že teď je ta pravá chvíle, aby otěže převzali hráči Fnatic.

Všechno se rýsovalo přesně podle představ ostrovní organizace. Tomáš „Nightshare“ Kněžínek šel do draftu s jasným plánem, jenže se poněkud lišil od úspěšného receptu z poslední série. Obecně šlo o méně frontlinky, více ADC a early game síly. Přesně to, co minule moc nefungovalo, ale co je ve světě metou. Řadě diváků přišlo k nepochopení, proč nezůstali u toho, co fungovalo. Brzy ale na Summoner's Riftu ukázali, proč šli cestou nového draftu. Vedení na první mapě bylo znatelné, tedy do chvíle, než se rozhodli jít Barona.

V tu chvíli se jako by přerušila týmová komunikace a propukl chaos. Každý hráč začal hrát na vlastní pěst a během několika minut byl náskok fuč. G2 trestali neohrožené počínání Fnatic a využili příležitostí, které dostali na stříbrném podnose. První hra proklouzla Markovi „Humanoid“ Brázdovi a spol. mezi prsty.

Do druhé hry mířily oba týmy s totožným plánem, draft se v podstatě nezměnil. Český midař byl znovu na Lucianovi a opět byl tahounem s mnoha zářezy. Jenže jeho spoluhráči neudrželi nervy na uzdě a důležitost velkého finále se projevovala v jejich rozhodnutích. Zejména Oh „Noah“ Hyeon-taek, který s Ezrealem nerespektoval hrozbu nepřátelských postav, připravil kvůli odchytávání svůj tým o důležité objektivy.

Vedení bylo přesto ještě větší než v předchozí hře, ale chyby v mid game byly totožné jako ty v úvodní hře. Fnatic se snažili příliš tlačit na pilu, což se brzy vymstilo. Pokud dáte hráčům G2 příležitost, neváhají ani sekundu. Opět se jednalo o Barona, kolem kterého se mistři Evropy pohybovali mnohem koordinovaněji. Další náskok zmizel jak pára nad hrncem a vedení se pro borce v oranžovém proměnilo v devastující závěr.

Každý fanoušek, který doufal v nové držitele trofeje, už začínal pochybovat. Diváci navíc nevěřili svým očím, když se rýsoval naprosto totožný draft. Fnatic jako by zapomněli, s čím posledně soupeře přehráli a do třetice vsadili na stejnou kartu. Scénář byl ale jako přes kopírák. Gold lead měl v rukách jak Renekton Óscara „Oscarinin“ Muñoze Jiméneze, tak Noah s 8/1 Ezrealem. „Tahle hra nejde prohrát,“ říkali si příznivci.

Právě na mladém Španělovi a korejském marksmanovi bylo, aby svůj tým dovedli k vedení. Jenže to nebyl jen souboj mechanik, ale také mentality, což hvězdy z Fnatic opět neustály. Obří náskok nic neznamená, pokud soupeře nerespektujete. Noah skočil přímo do soupeřova týmu a zahodil celou hru. Zabití tahouna, získání Baron buffu a směr Nexus. Tragická porážka a trpká pachuť tří vlastnoručně prohraných her.

Mimo kritiku Fnatic je chvályhodné, jak se G2 pokaždé dokázali dostat z neuvěřitelného deficitu. Nápor ustáli jako nezlomný celek, který ukázal, proč je onou dominantní silou Evropy. Pevné nervy jsou nedílnou součástí velkých úspěchů. Ovládnutí všech tří splitů znamená přímou kvalifikaci na letošní Worlds. Na hlavy hráčů soupeře se naop kvalí obrovská kritika. Vykoupit se mohou na Season Finals, kde už půjde o všechno.

Student, hráč a fanoušek esportové scény. Věnuji se především Valorantu a League of Legends, cizí mi ale není téměř nic. Taky pleskám španělský fotbálky v hospodách a dám si u toho dobrý pívo.