Na 142. zasedání MOV proběhlo historické hlasování o založení olympijských her v esportu, velkolepě oznámil olympijský výbor na sociální síti X, že se profesionální hraní videoher stane součástí olympiády. O podobném kroku se uvnitř herní komunity dlouhé roky diskutovalo. Esport měl kdysi vlastní verzi olympiády: World Cyber Games. Mezinárodní turnaj se konal v letech 2000 až 2013. Později se konal ještě několikrát, ale na svou původní slávu už nikdy nedosáhl.
Delegáti rozhodli a návrh o založení olympijských her v esportu podpořili. Záhy se však vyrojila otázka, jestli videohry patří na olympiádu. „Ano, i ne. Krátkodobě si myslím, že ano,“ uvedl předseda České asociace esportu (ČAE) Lukáš Pleskot pro CNN Prima NEWS. „Z krátkodobého hlediska to pomůže, protože to celý obor zpřístupní a zvedne zájem mainstreamového publika,“ dodal.
A HISTORIC VOTE!
The 142nd IOC Session votes for the creation of the Olympic Esports Games.
Mark the date 🥳 pic.twitter.com/CPRrwrirba— IOC MEDIA (@iocmedia) July 23, 2024
Klíčová bude volba konkrétních titulů, ve kterých se bude soutěžit. Prezident MOV Thomas Bach už v červenci prohlásil, že zvolené videohry musí korespondovat s olympijskými myšlenkami. Je tedy velmi pravděpodobné, že turnaje v populárních střílečkách Counter-Strike či PUBG se na olympijských hrách nikdy nepředstaví.
„Samozřejmě bychom potřebovali, aby na olympiádě byly ty nejhranější a nejsledovanější tituly, aby mainstreamové publikum přičuchlo k tomu opravdovému esportu,“ říká Pleskot. Zároveň si předseda ČAE uvědomuje, že se musí jít postupnými krůčky. Tedy že zpočátku se může vsadit i na menší komunity.
„Jasně, že bychom si tam přáli ty áčkové hry, ale má to nějaký vývoj, který vyvolá mediální tlak a také zájem,“ dodává. Podle spekulace francouzského deníku L’Equipe má MOV jednat s herním studiem Riot Games o zařazení nejpopulárnější MOBA strategie současnosti League of Legends nebo s americkým vývojářem Epic Games o turnaji v Rocket League.
Dále se hovoří i o mlátičkách Street Fighter či Tekken a sportovních titulech NBA 2K a iRacing. Velkým varováním je ale skladba soutěží z loňské Olympijské esportové série, která se uskutečnila v Singapuru.
Na seznamu her byly například oblíbené závody Gran Turismo, vedle toho však řada neznámých mobilních titulů nebo Virtual Taekwondo ve virtuální realitě. „Tam byly hry, které jsou na chvostu herní komunity, které v uvozovkách nikoho nezajímají. To je prostě špatně,“ říká předseda ČAE.
Správná skladba her tak může rozhodnout o tom, jestli přes půl miliardy příznivců esportu upře své oči na olympiádu v digitálním světě, či to vypustí a bude se soustředit jen na tradiční turnaje v zavedených titulech.
Zdroj: CNN Prima NEWS, L'Equipe