Přejít k hlavnímu obsahu

Teorie „Mommy“? Sexualizace a předsudky ovlivňují vývoj her, tvrdí autorka nové studie

8. 11. 2024 | 14:00 Zajímavost
Studie vedená profesorkou Teresou Lynch z Ohio State University se pustila do netradičního, ale zajímavého tématu. Jak nás ovlivňuje síla nebo sexualizace ženských postav ve videohrách? Výsledky ukázaly, že hráči nejen obdivují svůdné postavy, ale fascinují je i ty, které ukazují svou sílu a ženskost.
Lara Croft nebo Tifa Lockhart?
Lara Croft nebo Tifa Lockhart?
Zdroj: Core Design/Square Enix

Lynch a její tým testovaly 677 účastníků, kteří zkoumaly a hrály s ženskými postavami vytvořenými speciálně pro tuto studii s ohledem na čtyři kategorie. Všechny byly soustředěny kolem různých úrovní sexualizace a síly – například vysoce sexualizovaná, ale slabá postava, až po ty silné a méně svůdné.

Teorie „Mommy“

Představte si Lady Dimitrescu z Resident Evil Village. Přestože jde o postavu děsivou a impozantní, hráči ji zbožňují. A právě tento typ fascinace studie objasňuje. Postavy v jejím výzkumu byly modelovány ve hře Soulcalibur VI a pečlivě navrženy s ohledem na velikost hrudníku, poměr boků k pasu, oblečení a zbraně.

Alcina Dimitrescu
Alcina Dimitrescu
Zdroj: Capcom

„Je důležité pochopit, jak genderová socializace a předsudky, jako je sexismus, ovlivňují vývoj videoher a zkušenosti hráčů. Sexismus prostupuje hraní her. Například herní obsah v drtivé většině zahrnuje mužské postavy s vyloučením ústředních ženských nebo genderově menšinových postav. Hry, které obsahují ženské nebo genderově menšinové postavy, často tyto skupiny nepříznivě stereotypizují a objektivizují. Chceme zjistit, proč, kdy a jak k těmto výsledkům dochází,“ odpověděla Lynch na otázku, proč se studie zaměřila na toto téma.

Proto vznikl dvoustupňový experiment. Během prvního kola hodnotilo 239 účastníků vzhled postav. Podle očekávání, uživatelé přesně ohodnotili postavy na základě jejich úrovně sexualizace. Navíc poznamenali, že „tvrději vypadající“ postavy vypadaly impozantněji. Účastníci studie, z nichž většina byly ženy, zjistili, že postava s vysokou sexualizací i silou byla více sexualizovaná než ty, které byly navrženy jako „pastva pro oči“. Závěr apeloval, že síla v sexualizované ženské postavě slouží pouze ke zdůraznění jejich přitažlivosti, spíše než k jejímu ponížení.

Ilustrační obrázek/Stellar Blade
Ilustrační obrázek/Stellar Blade
Zdroj: SHIFT UP Corporation

V druhém kole, hrálo 438 účastníků hrálo za jednu z postav. Hraní za silnou postavu jim umožnilo vystoupit ze stereotypního chápání ženskosti a podnítilo vnímání kompetence postavy. Zajímavé bylo, že ženské hráčky více tíhly k sexualizovaným postavám se svůdným vzhledem, zatímco mužští hráči preferovali silné, méně sexualizované charaktery.

Jedním z nejvíce usvědčujících zjištění studie bylo, že zatímco ženy hýřily sexy ženskými postavami, měly větší pravděpodobnost, že budou preferovat hraní jako ony, když dojde na živé testovací sezení. Lynch uzavírá, že pochopení pozitivního dopadu ženských postav na hráče je klíčové. „Lidé hrají hry, protože je baví, ale také proto, že v nich nacházejí smysluplné zážitky. Chceme tento aspekt prozkoumat do hloubky,“ uvedla.

Student, hráč a fanoušek esportové scény. Věnuji se především Valorantu a League of Legends, cizí mi ale není téměř nic. Taky pleskám španělský fotbálky v hospodách a dám si u toho dobrý pívo.