„Když nám PEGI dalo 18+ za to, že používáme „ďábelské hrací karty“, možná bych měl přidat loot boxy, mikrotransakce nebo skutečný hazard, abychom snížili rating na 3+, jako má EA Sports FC,“ napsal LocalThunk ironicky na sociálních sítích. Co stojí za změnou hodnocení?
Hra původně obdržela rating 3+, ale krátce po únorovém spuštění byl její status změněn na 18+. Podle PEGI je důvodem, že Balatro obsahuje „výrazné hazardní prvky“ a učí hráče dovednosti, které lze uplatnit v reálné hře pokeru. „Hra učí pomocí obrazů, informací a herní mechaniky dovednosti a znalosti používané v pokeru. Hráč je odměňován „žetony“ za určité kombinace karet. Postupem hry si osvojuje, které kombinace mají větší hodnotu, což může být přeneseno do reálného pokeru,“ je uvedeno na oficiální stránce PEGI.
Since PEGI gave us an 18+ rating for having evil playing cards maybe I should add microtransactions/loot boxes/real gambling to lower that rating to 3+ like EA sports FC
— localthunk (@LocalThunk) December 15, 2024
Přesto Balatro neobsahuje žádné skutečné sázení. Tvůrce dokonce zajistil, že hra nemůže být prodána hazardním společnostem. Rozhodnutí PEGI vzbudilo v herní komunitě otázky, proč hry s mikrotransakcemi a loot boxy, jako EA Sports FC, dostávají rating 3+, zatímco Balatro, který hazard zcela postrádá, je označen za hru pro dospělé.
„Vadí mi víc, že hry s opravdovými hazardními prvky pro děti mají 3+, než že Balatro dostal 18+. PEGI hází vinu na evropské zákony, obchody a „čeká na budoucnost“,“ kritizuje ostře tvůrce nesrovnalost. LocalThunk se pokusil rating hry projednat přímo s PEGI, ale jeho snaha zatím nevedla k výsledkům. Celá kauza nicméně otevírá širší debatu o tom, jak by měl být herní obsah hodnocen a zda je současný systém nastaven spravedlivě.
Pro Balatro i jeho komunitu zůstává otázkou, zda bude hra někdy schopna prolomit bariéry svého „nedorozumění s hazardem“. Tvůrce si za svým dílem pevně stojí a PEGI podle něj použila dvojí metr.