První dojmy z finální verze Kingdom Come: Deliverance II jsme zveřejnili už minulý týden v pátek. Vývojáři ze studia Warhorse nám dovolili, abychom popsali, co jsme zažili během několika prvních misí v okolí hradu Trosky. Celkem jsme ve hře strávili přes 30 hodin a do posledního detailu prozkoumávali herní svět a novinky.
Novou zbraň okusíte s bohémským farářem
Vývojáři neskrývali nadšení, že druhý díl je konečně takový, jak si celou hru před lety vysnili. Při vývoji jedničky museli dělat řadu kompromisů, proto z ní například zmizela kuše. Střelné zbraně se objevují až teď.
Kuši si hráči vyzkouší hned v úvodní misi s notorickým a bohémský farářem Bohutou. Pasáž, v níž se brání hradby v Suchdole, jsme si už v minulosti vyzkoušeli na novinářském eventu v Kutné Hoře a tento úsek zůstal zcela totožný.
V další fázi hry už s kuší můžete čile pálit po všem, co se hýbe. Jde o velmi účinnou zbraň a protivníkům udělí značné poškození. Jenže její nabíjení je opravdu pomalé. Každá rána, která skončí vedle, otevírá cestu k soupeřově protiútoku. Na hráče čekají i další střelné zbraně jako píšťala, ale na tu se nám zatím v okolí Trosek nepodařilo narazit.
Úprav a vylepšení se dočkala také alchymie. Princip vaření lektvarů je stejný a hráči musí namíchat tekutiny a bylinky podle receptury, roli také hraje způsob vaření či destilace. Pokud hráč správně připraví bylinky, ale například lektvar povaří o chvilku déle, tak výsledkem může být slabší verze nápoje. Ta může mít například kratší a slabší účinek.
Připravit si měsíčkový odvar na doplnění životů nebo sejvovici pro uložení hry je tak mnohem jednodušší než v jedničce. Jindřich už umí číst a některé recepty dokonce zná, jiné může získat od obchodníků a naučit se tak nové věci.
Například uvařit si mýdlo a díky němu si prát prádlo. Hlavní postava tak nemusí kvůli tomu do lázní.
Jindřich navazuje na tradici svého otce
Úplnou novinkou je výroba nástrojů. Jindřich jako správný kovářův syn může navázat na odkaz svého otce a ukovat si svůj meč, podkovy nebo jinou zbraň. S tím se pojí i nové předměty, které hráči mohou sbírat: jedná o se různé kovy jako měď, ocel či železo. S kováním se pojí drobná minihra.
Jindřich nejprve musí materiál nahřát v peci a poté ukovat. Jestli vše dělá správně, mu naznačují zvuky kování a také odlétávající jiskry od kusu kovu. Hráči ale nemohou čekat, že si od samého počátku vyrobí nejlepší zbroj.
K tomu jim chybí kvalitní materiál a především znalosti. Jindřich si nejprve musí obstarat plánky a návody, jak vyrábět zbraně.
Změnou prošly také dialogy a reputační systém. Na Jindřicha reagují lidé na ulici a komentují, co má na sobě nebo na jakém koni jede. Chudák Šedivka dostává od kolemjdoucích, co proto. Postava jim může přívětivě odpovědět anebo také drze odseknout.
To pak má dopad na reputaci, kterou ovlivňují jak pronesená slova, tak i činy. Pokud Jindřicha přistihnou při krádeži, tak nezamíří okamžitě do vězení, ale může jít na pranýř nebo dostat několik ran bičem.
Ve hře i nadále zůstává možnost finančního vypořádání. Za úplatek a odevzdání kradených věcí budou obyvatelé nebo stráž předstírat, že se žádný zločin nestal. Opět platí, že v každé vsi má Jindřich jinou reputaci. V případě, že něco ukradne, tak se svědectví o jeho činu šíří postupně. Tudíž nějakou chvíli trvá, než se mezi strážnými rozšíří informace, že je hráč hledaný.
Pro usvědčení ze zločinu ani není třeba, aby byl Jindřich chycen přímo při činu. Stačí, že ho někdo z obyvatel viděl na místě, kde neměl co dělat a kde se něco ztratilo, a pak má hráčská postava škraloup. V rozhovorech mu postavy nemusí věřit a hned na něj nahlíží trochu jinak.
Během dialogů může Jindřich reagovat jako v předchozím dílu a přesvědčit své protivníky za pomocí charismatu, síly nebo vědomostí.
V tomto ohledu je Kingdom Come: Deliverance II stejné jako jednička, akorát jsou tyto mechaniky dotažené ještě do větší dokonalosti.
Kingdom Come: Deliverance II vychází 4. února na počítače, konzole Xbox Series X a Series S a také na PlayStation 5. Bude nesmírně zajímavé sledovat, jak na hru sledující historické události v Českých zemích bude reagovat světové publikum. Tuzemský titul by se totiž klidně mohl zařadit mezi nejvýznamnější videohry letošního roku.