Ten článek je pravdivý. Libí se mi narážka na české hráče/týmy a doufám, že to někomu prospěje a bude tu víc hráčů/týmů, který pro tu hru obětují víc svého času.
S dovolením autora ho kopíruji sem:
Náš projekt Veřejné blogování zatím není spuštěn, přesto si dovolím sepsat tento článek, zamyšlení či blog o profesionálním Counter-strike týmu, takže se pohodlně usaďte, přečtěte jej a poté věcně kritizujte a nevěcně mě kamenujte.
Dnes jsem si prečetl na stránkach klanu essential docela zajímavý článek od hráče/managera SarcaSe o situaci, která je v naší zemi, co se progamingu týče.
Ten článek je pravdivý. Libí se mi narážka na české hráče/týmy a doufám, že to někomu prospěje a bude tu víc hráčů/týmů, který pro tu hru obětují víc svého času.
S dovolením autora ho kopíruji sem:
Náš projekt Veřejné blogování zatím není spuštěn, přesto si dovolím sepsat tento článek, zamyšlení či blog o profesionálním Counter-strike týmu, takže se pohodlně usaďte, přečtěte jej a poté věcně kritizujte a nevěcně mě kamenujte.
Na úvod bych asi uvedl, že ač mě nejspíše většina hráčů, manažerů, redaktorů či jiných osob zainteresovaných v takzvaném progamingu nezná, tak přesto si myslím, že o tomto odvětví vím více než mnozí jiní, kteří již jméno mají a hrají si na jakési odborníky a soudce. O hraní na té vyšší úrovni se zajímám přibližně osm let, v prvních dvou letech jako Warcraft hráč, poté jako cs1.6 hráč a poslední dobou snad i jako manažer, zda se to tak dá nazvat.
Svůj první blog chci věnovat rozboru pojmu profesionální hráč respektive tým. Asi před pěti lety, tedy asi po dvou letech "amatérského" hraní cska, amatérského rozumějme brouzdání nonsteamových publiců jsem vstoupil do prvního klanu, už si snad ani nepamatuji název, ale tento klan nastartoval moji kariéru, zda to smím tak nazvat, týmová hra, týmový duch a vše kolem mě natolik pohltilo až jsem se rozhodl, že se chci stát profesionálem po vzoru tehdejších světových hráčů, unešen týmy jako Schrot Kommando, NoA, Astralis, Begrip či Mousesports a hráči jako Heaton, Vilden, eLement, da_bears či Shaguar jsem začal tvrdě trénovat, sledovat zápasy těchto týmů a hráčů, a také hltal každé moviečko, které se objevilo na Gotfragu.
Tehdy tj. asi tři roky zpátky se vcelku nenápadně objevily dva týmy, které mě svým přístupem ke hře naprosto ohromily, těmito celky byly Pentagram a Complexity. Od každého z nich si dovolím vypíchnout skutečnosti, které dle mého názoru posunuly tyto celky na vrchol.
Tým Pentagram - jak jej charakterizovat? Tvrdý trénink, naprosto precizní a důkladně promyšlené taktiky, ale nejvíce ze všeho bych vypíchnul jejich semknutost, nerozlučnost a hlavně přistup a způsob přípravy na akce. Někde jsem četl a poté mi to potvrdil i kamarád, jež je osobně zná, že po rozlosování skupin na turnaji se sejdou na pokoji hotelu, spustí na projektoru zápasy daného soupeře, se kterým mají hrát a rozeberou kolo po kole, pak si nastíní taktiky, které by mohli použít a jdou na zápas, ať jej vyhrají či prohrají, tak po skončení turnaje nenásleduje hospoda či nějaký jiný druh zábavy, nýbrž se opět sejdou na pokoji, spustí projektor a proberou všechny své odehrané zápasy, vypíchnou chyby, kterých se dopustili a proberou je, aby se příště neopakovaly.
Tým Complexity - jak jej charakterizovat? Tvrdý trénink, precizně a důkladně promyšlené taktiky, ale nejvíce bych vypíchnul jejich skvělého trenéra a manažera v jedné osobě Jasona Lakea, bez kterého si dovolím tvrdit, že by nevyhráli ani polovinu turnajů. Při každém zápasu jste mohli zpozorovat velmi temperamentního muže jak emotivně hecuje svůj tým, naprosto mě fascinovala jeho touha po vítězství, při některých zápasech, kdy tým prohrával třeba i o deset bodů, dovedl James tak vyhecovat tým, že dokázali obracet zápasy jako nic, kdejaký tým by podlehl psychickému nátlaku soupeře, když by prohrával tak velkým rozdílem, ale Complexity nikoliv.
Co jsem chtěl těmito příklady naznačit? Co dělá amatérský tým profesionálním? Nejsou to žádní sponzoři, vily, platy či smlouvy, ale jsou to hráči samotní, pokud bude tým tvrdě trénovat, věnovat se tomu naplno, jako tomu je v klasickém sportu, bude mít vizi a cíle, čeho chce dosáhnout a jak toho chce dosáhnout, stane se profesionálním.
K čemu je dobré být profesionálním týmem? Pokud tým splní výše zmíněné skutečnosti, pak musí následovat vítězství, s každým vítězstvím a s každým vyhraným turnajem se stane tým viditelnějším, oblíbenějším a také zajímavějším pro případné přispivatele, tedy sponzory, firmy, které investují své prostředky, protože daný tým je ikonou a vzorem pro jiné týmy.
*Trošičku tímto narážím na české klany a hráče, aby si uvědomili, co to je profesionál, kdo je profesionál a jak se stát profesionálem, není to o tom, že u nás nejsou firmy - sponzoři co by nechtěli podporovat, ale proč by měli věnovat své zisky hráčům, kteří nechtějí nic obětovat tréninku, nechtějí místo hospody trénovat a pouze si stěžují na to, jak to jde vlastně všechno z kopce a nemá cenu tomu obětovat svůj čas. Buď to hraji pro zábavu a hraji kdy se mi chce, pak mlčím a nestěžuji si, pokud to chci brat jako profesionál, pak taky mlčím a jdu hrát a hrát, i když se mi třeba úplně nechce. Fotbalista si také nevybíra, kdy chce a nechce trénovat, pokud chce být profesionálem.*
Doufám, že jsem tímto textem alespoň někoho zaujal a přinutil k zamyšlení a prosím, aby se každý kdo tohle přečetl zaškatulkoval do nějaké skupiny ať hráče co to hraje pro zábavu či hráče, který chce být profesionálem a začal se podle toho chovat a vyjadřovat.