Přejít k hlavnímu obsahu

Prodám účet vhodný pro špinavé vydělky, šokuje v inzerátu bývalý trenér ženských týmů

31. 1. 2025 | 18:30 Counter-Strike 2 Kauza
Boj s matchfixingem se dá hlavně na nižších úrovních často označit za boj s větrnými mlýny. Vzhledem k existenci platidla v podobě herních předmětů a pofidérních stránek na sázení je průkaznost mnohdy nemožná, a některé osoby si se zmínkami proto občas ani nelámou hlavu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zdroj: Depositphotos (s povolením)

Oficiální tresty za ovlivňování výsledků padly v historii Counter-Striku jenom jednou. V neděli uplynulo od verdiktu pro členy tří týmů rovných deset let. Dlouho se zákazy činnosti za narušení kompetitivní integrity a ducha fair play přímo od Valve považovaly za permanentní, Joshua „steel“ Nissan však během vysílání IEM Katowice potvrdil unban. Status dalších aktérů nejslavnější kauzy iBUYPOWER je pro tuto chvíli neznámý, stejně jako u členů tehdejších týmů ALSEN a Epsilon, kteří byly za stejný přečin v lednu 2015 potrestáni.

Bany za match fixing uděluje i Komise pro esportovou integritu (ESIC), posledním takovým případem je Erkhan „gokushima“ Bagynanov. Ruský talent si měl za ovlivňování desítek zápasů přijít až na 10 milionů korun, což se dá srovnat s příjmem za prodej předmětů ze světového šampionátu. Vzhledem k výši možného výdělku není divu, že se hráči bez vysokých ambicí vydají touto jednodušší cestou. Nižší úrovně kompetitivní scény jsou „divočinou“, trvalým řešením nejsou ani pořadatelské blacklisty, kterým chybí transparentnost.

Pod kotlem celé problematiky na konci ledna přitopil devatenáctiletý Gruzínec David „xds“ Nadareishvili. Na jeho jméno ani znalci pravděpodobně nikdy nenarazili, jako hráč to na profesionální úroveň nedotáhl a ke dvěma odehraným zápasům ve světové databázi HLTV.org přidal několik vystoupení v role kouče. Právě po této kariérní odbočce se rozhodl prodat své účty, což je samo o sobě zakázané, ale jen kvůli tomu bychom o Nadareishvilim nepsali. V rámci inzerátu totiž uvedl, že účet je vhodný pro „špinavé vydělávání peněz“.

Za v přepočtu 6 tisíc korun obdrží kupce ke Steam účtu, který má CS Rating 25 000 a FACEIT ELO 3 000, opravdu neortodoxní bonus. Dokážeme si představit, že na dně této králičí nory si právě tohle vypíchnuté lákadlo své zájemce najde. Na východě Evropy totiž v minulosti nebyly ojedinělé turnaje, kterým se známé celky raději vyhýbaly obloukem. Nemusí jít přitom jen o match fixing, s nímž Gruzínec nikdy nebyl spojený. Využít se takový účet dá i pro falešnou reputaci či scammování, xds má totiž v přátelích celou řadu profíků.

Tvoří a pisálkuje na pískovišti jménem PLAYzone.cz už od roku 2011. Zkoušel i jiné pozice, redaktořina a komentování je ale cesta. Přes 10000 článků a bleskovek hovoří za vše. Rád si hraje se slovy, stvořil třeba Zápasovník. Je fanouškem také klasického sportu, ze všeho nejvíc ale miluje jídlo.