
Podle CEO Ralfa Reicherta je to „život měnící částka“ a důkaz, že esport směřuje k udržitelnému růstu. Jenže tady nejde jen o růst, ale taky o praní reputace. Za celé to pozlátko se totiž skrývá státní fond Saúdské Arábie, země, která má k dodržování lidských práv asi stejně blízko jako silver hráč k Challengeru.
„Rekordní výherní fond ve výši 70 milionů dolarů spolu s naším závazkem k partnerskému programu Club Partner Program a našimi víceletými smlouvami s vydavateli je ctí oznámit a potvrdit náš cíl pozvednout toto odvětví,“ řekl Ralf Reichert, generální ředitel Nadace Esports World Cup. Jenže tahle miliardová show není jen o hrách. Je to cílený pokus zabalit hrůzy a bezpráví do lesklého obalu, naházet na to stovky milionů a doufat, že si lidi přestanou všímat, co se ve skutečnosti děje. Že když jim dáš dost velký prize pool, zapomenou na umlčené novináře, utlačované menšiny a tresty za jiný názor. Jako kdyby se zlo snažilo koupit si čistý štít, a ještě u toho mávalo zlatou medailí.
Zatímco se na pódiu v Rijádu budou rozdávat šeky v hodnotě milionů dolarů, třeba 7 milionů dolarů (cca 165 milionů Kč) jen pro nejlepší organizaci napříč tituly, doma se stále mlčí o potlačování svobody projevu, práv žen nebo LGBTQ+ komunity. Kritici tomu neříkají jinak než sportswashing. Ať už se tomu říká jakkoli, smrdí to i přes ten lesk a slávu.
Ironií zůstává, že právě herní organizace, často hlasité, progresivní a aktivistické, teď přijímají tyhle peníze bez mrknutí oka. Miliarda sem, miliarda tam – ale co svědomí? Není pochyb o tom, že někteří hráči a týmy si ty peníze zaslouží. Makají tvrdě a hrají na světové úrovni. Ale je smutné, že když už se esport konečně dostává na výsluní a může konkurovat tradičním sportům, děje se tak za cenu ticha vůči režimu, který umlčuje vlastní lidi.
$70+ Million split between the esports“ finest 💰 pic.twitter.com/3wCvZdX53L
— Esports World Cup (@EWC_EN) April 10, 2025