Přejít k hlavnímu obsahu

Krvavé peníze esportu. Stačí prize pool vyšší než jedna a půl miliardy na vymytí mozků?

11. 4. 2025 | 18:30 Komentář
Sedmdesát milionů dolarů. Přepočteno na české koruny, to je něco kolem 1,65 miliardy Kč. Přesně tolik se letos rozděluje mezi hráče, týmy a MVP v rámci Esports World Cupu 2025, který se koná v saúdském Rijádu. Největší prize pool v historii esportu, o deset mega víc než vloni. Máme slavit? Nebo si spíš položit otázku, za jakou cenu?
EWC 2025 bude mít rekordně vysoký prize pool
EWC 2025 bude mít rekordně vysoký prize pool
Zdroj: Esports World Cup

Podle CEO Ralfa Reicherta je to „život měnící částka“ a důkaz, že esport směřuje k udržitelnému růstu. Jenže tady nejde jen o růst, ale taky o praní reputace. Za celé to pozlátko se totiž skrývá státní fond Saúdské Arábie, země, která má k dodržování lidských práv asi stejně blízko jako silver hráč k Challengeru.

Rekordní výherní fond ve výši 70 milionů dolarů spolu s naším závazkem k partnerskému programu Club Partner Program a našimi víceletými smlouvami s vydavateli je ctí oznámit a potvrdit náš cíl pozvednout toto odvětví,“ řekl Ralf Reichert, generální ředitel Nadace Esports World Cup. Jenže tahle miliardová show není jen o hrách. Je to cílený pokus zabalit hrůzy a bezpráví do lesklého obalu, naházet na to stovky milionů a doufat, že si lidi přestanou všímat, co se ve skutečnosti děje. Že když jim dáš dost velký prize pool, zapomenou na umlčené novináře, utlačované menšiny a tresty za jiný názor. Jako kdyby se zlo snažilo koupit si čistý štít, a ještě u toho mávalo zlatou medailí.

Zatímco se na pódiu v Rijádu budou rozdávat šeky v hodnotě milionů dolarů, třeba 7 milionů dolarů (cca 165 milionů Kč) jen pro nejlepší organizaci napříč tituly, doma se stále mlčí o potlačování svobody projevu, práv žen nebo LGBTQ+ komunity. Kritici tomu neříkají jinak než sportswashing. Ať už se tomu říká jakkoli, smrdí to i přes ten lesk a slávu.

Ironií zůstává, že právě herní organizace, často hlasité, progresivní a aktivistické, teď přijímají tyhle peníze bez mrknutí oka. Miliarda sem, miliarda tam – ale co svědomí? Není pochyb o tom, že někteří hráči a týmy si ty peníze zaslouží. Makají tvrdě a hrají na světové úrovni. Ale je smutné, že když už se esport konečně dostává na výsluní a může konkurovat tradičním sportům, děje se tak za cenu ticha vůči režimu, který umlčuje vlastní lidi.

Vášnivý hráč a fanoušek esportové scény. Na PLAYzone tvořím čtvrtým rokem. Taky pleskám španělský fotbálky v hospodách a dám si u toho dobrý pívo.