Přejít k hlavnímu obsahu

League of Legends není jen hra. Riot exceluje i mezi hudebními a animačními žánry

14. 4. 2025 | 14:00 League of Legends Komentář
Když se řekne League of Legends, většina lidí si představí Summoner's Rift, tilt, rage a toxic chat. Ale Riot Games mezitím staví impérium, které má s MOBA hrou společného jen to, že odtud pocházejí postavy. Z LoLka se stal popkulturní fenomén, co válcuje YouTube, Spotify, iTunes a dokonce i Netflix.
K/DA
K/DA
Zdroj: Riot Games

Ještě než Riot začal spolupracovat se známými umělci a kapelami, jedna píseň se ve svém zrodu zapsala do historie. Bylo to během finále druhého mistrovství světa, které Riot Games poprvé vysílali živě do celého světa. Produkce tehdy byla ještě v plenkách, technické problémy časté a improvizace nezbytná. A právě díky těmhle potížím se zrodila jedna z nejikoničtějších melodií v historii esportu – Silver Scrapes. Kdykoliv došlo k výpadku, vysílání se na chvíli zastavilo, na streamu se objevila statická obrazovka a do éteru se pustila tahle energická dubstepová pecka.

Jenže pauzy trvaly dlouhé hodiny… a Silver Scrapes zněla znovu a znovu. Komunita si tenhle track zamilovala. Stal se neoficiální hymnou druhého Worlds a symbolem tehdejší doby, kdy se esport teprve probouzel. Dnes už je to tradice – kdykoliv se Bo5 série dostane do páté mapy, zazní Silver Scrapes jako pocta minulosti a napumpování atmosféry před rozhodující bitvou. Veškerá světla se rozsvítí a publikum se spojí v magickém okamžiku.

První větší pecka, která zamířila i mimo „lolkaře“, přišla ale až v roce 2014, kdy Riot vydal Pentakill – metalovou kapelu složenou z championů Mordekaiser, Yorick, Olaf, Karthus a Sona. Riot najal známé metalové zpěváky jako Jørn Lande nebo ZP Theart z DragonForce a Smite and Ignite se skutečně dostalo do Billboard Top 40. Pentakill se vrátil v roce 2017 s dalším albem a přidal i ženské vokály (Kayle), v roce 2021 pak vydali třetí desku a přibrali Viega jako hudebního záporáka. Riot se prostě nezastavil.

Rok 2018 přinesl druhou revoluci, tentokrát s leskem a třpytkami. K/DA, dívčí skupina ve stylu K-popu, složená z Ahri, Akali, Evelynn a Kai'Sy, explodovala s debutem „POP/STARS“ během opening ceremony Worlds. Sklidily miliony zhlédnutí a o dva roky později vyšly s albem All Out, na kterém se podílely i členky TWICE. Riot měl najednou globální hit – a nejen mezi gamery. Stovky milionu zhlédnutí na několika písních daleko předčili očekávání.

Než ses stihl vzpamatovat z „POP/STARS“, přišel další výbuch – True Damage. Riot zkusil hip-hop a dal dohromady Akali (znovu), Ekka, Sennu, Qiyanu a Yasa. Skladba „Giants“ vyšla v roce 2019 a ukázala, že Riot se nebojí míchat jazyky, kultury ani žánry. Rap, španělština, animace jak z animáku a zase úžasné skiny. Sice nedosáhli takového úspěchu jako předchozí skupina, ale stále zařídily pořádný rozruch daleko mimo komunitu.

Ale to nejlepší mělo teprve přijít. V roce 2021 spatřilo světlo světa Arcane – animovaná série, která stála údajně nejvíc peněz ze všech animáků v historii. A vyplatilo se. Jinx, Vi, Jayce a další postavy najednou znali i lidi, co v životě LoLko nezapnuli. Arcane nebyl jen hezky nakreslený příběh, ale skutečný kulturní zásah. Kritici tleskali, hráči brečeli, cosplayeři šíleli. Riot tím ale odhalil i slabinu – hromada nových hráčů, co si po seriálu chtěla LoL vyzkoušet, rychle odešla. Komunita je moc drsná a tutor žádný. I tak byl Arcane megahit.

 

V roce 2023 Riot zkusil další styl: HEARTSTEEL. Šlo o stylizovaný boyband se zvučnými jmény jako Baekhyun z EXO, Tobi Lou nebo ØZI. Ezreal, K’Sante, Kayn, Sett, Yone a Aphelios se stali tvářemi nové hudební éry. Jejich první singl „PARANOIA“ odpálil Spotify a YouTube jako nic. A i když od té doby nevydali nic dalšího, fanoušci pořád doufají v comeback.

League of Legends dávno není jen toxická hra, co ti zničí den. Riot Games vytvořil celý vesmír, kde si každý najde něco – ať už miluje metal, K-pop, animáky nebo rap. Tahle firma zvládá budovat emoce i kolem virtuálních postav, co kdysi jen mlátily miniony na midu. Každý rok přijde se cinematicem, parádní hymnou na Worlds a další parádní tvorbou. Riot si klidně může připsat další titul. Nejen „nejhranější MOBA“, ale i nejvlivnější hudební vydavatel mezi herními studii.

Vášnivý hráč a fanoušek esportové scény. Na PLAYzone tvořím čtvrtým rokem. Taky pleskám španělský fotbálky v hospodách a dám si u toho dobrý pívo.