Přejít k hlavnímu obsahu

way2win #9

29. 8. 2009 | 11:32 Counter Strike 1.6
V dnešním, již devátém a na tomto webu posledním, díle way2win Vám ukážu taktiku, která se zrodila v mé vlastní hlavě. Uvidíte jak poměrně snadno vyhrát pistolkové kolo na mapě de_inferno za stranu counter-terroristů, zvlášť pokud se teroristé rozhodnou zaútočit na velký (A) plant.
Výchozí obrázek

V dnešním, již devátém a na tomto webu posledním, díle way2win Vám ukážu taktiku, která se zrodila v mé vlastní hlavě. Uvidíte jak poměrně snadno vyhrát pistolkové kolo na mapě de_inferno za stranu counter-terroristů, zvlášť pokud se teroristé rozhodnou zaútočit na velký (A) plant.

Mapa de_inferno byla po dlouhou dobu považována za jednoznačně CT mapu a uhrát na ní pár bodů za teroristy bylo poměrně obtížné. V poslední době se však situace pomalu obrací a tak jsou body za CT velmi důležité. Předpoklad pro co největší bodový zisk je vyhrané pistolkové kolo. Jak ale vyhrát a vyhrávat pistole na mapě, kde se vám snadno stane, že vás teroristé jednoduše přečíslí a ustřílí ? To se pokusím ukázat v tomto článku.

Moje taktika je založená na velmi pasivním pokrytí velkého plantu v klasickém počtu tří hráčů. Hráči stojí na následujících pozicích: Hráč 1 (v tomto případě já) na startu koupí HE-granát, nůžky a flashbang a stojí v oblouku na modré a sleduje střed (obr. 1).


Obr. 1

Druhý hráč stojí v malém písku a sleduje dění na balkoně. Do jeho výbavy patří HE-granát a dva flashbangy (obr. 2).


2.jpg
Obr. 2

Třetí z hráčů kryjících velký plant stojí v knihovně s připraveným „héčkem“ na červenou směrěm k plantu a čeká na povel hráče v oblouku (obr. 3).

3.jpg
Obr. 3

Než začnu vysvětlovat, proč zvolit zrovna toto rozestavení, přikládám dvě videa z různých pohledů pořízené ze zápasu proti týmu Aurea. Dodám jenom, že modely hráčů ve videu jsou použity pouze pro lepší přehlednost a v ligách jsou zakázané.

Jak můžeme vidět, teroristé se rozhodli jít na velký plant přes tzv. červenou. To mi samozřejmě neuniklo na středu a zahlásil jsem toto spoluhráčům. Ti okamžitě hodily své HE-granáty směrem k červené, čímž eliminovali prvního ze soupeřů a ostatním ubrali několik HP. Zároveň byl zabit i druhý hráč teroristů při zjišťování našich pozic. Teroristům se sice povedlo položit, ale hráči stojící v malém písku a knihovně měli ze svých pozic dokonalý přehled o rozestavení teroristů při bránění položené bomby. Poté, co nahlásí pozice teroristů ostatním, je už dobytí plantu víceméně formalitou. Stačí chvíli počkat na zbývající spoluhráče a zbývající teroristy eliminovat. Díky znalosti pozic vám toto můžou velmi usnadnit granáty. Ani v tomto zápase se hráči z týmu Aurea v pistolkovém kole nezmohli na jediný frag a kolo prohráli.

 

Proč to funguje ?

Je to založeno jednak na momentu překvapení, kdy teroristé čekají hráče rozmístěné na známých pozicích ve velkém písku či mezi bednami na plantu, a také využití lepších vlastností USP na dálku. CT mohou svými granáty snadno způsobit teroristům značné škody, ještě než je položena bomba. Výhodou je i to, že CT znají rozestavení teroristů při bránění bomby. Pak je totiž velmi jednoduché zbývající soupeře vyflashovat či vyhéčkovat. Toto rozestavení je výhodné i pokud se teroristé rozhodnout jít přes modrou. Tu totiž střeží prakticky tři hráči, kteří by neměli mít problém tento útok eliminovat. A i pokud se teroristé rozhodnou jít na malé, tak toto rozestavení není na škodu. Hráči totiž stojí blíže, než kdyby byli na balkoně či mezi bednami na plantu, čímž ušetří několik cenných vteřinek, pokud běží na pomoc spoluhráčům z malého (B) plantu. Hlavní a prakticky i jediná nevýhoda je pak naopak to, že se teroristům při útoku na velký plant podaří snadno položit bombu.

 

Na co si dát pozor

Hlavní chybou při použití tohoto rozestavení je ztráta některého z obránců velkého plantu. Největší pozor si musí dát v tomto ohledu hráč v malém písku, který odhodí héčko, snaží se ubrat pár HP, ale zbytečně by se s teroristy neměl přestřelovat. Každý ztracený hráč totiž komplikuje dobývání plantu.
Dále je důležité, aby hráč stojící v oblouku rozeznal, kam mají soupeři namířeno. Ti totiž nemusí jít pokaždé na červenou, ale mohou jít i na modrou nebo se stáhnout. Záleží na tom i kvůli načasování HE-granátů. Na jeho hlášení pak často stojí celé kolo.

Na závěr se určitě někteří ptáte, proč Vám neřeknu, jak bránit i malý plant. Je to proto, že já osobně tam nechodím a proto nechám rozestavení na něm lidem, kteří to mají na starost, tak, aby jim to vyhovovalo. To je pro dnešek vše. Pokud jste také vymysleli nějakou taktiku či CT rozestavení, tak se nebojte a napište. I vaše taktika může být inspirací pro ostatní.