Mironet nabízí pomoc osobám postiženým povodněmi – zdarma vyčistí výpočetní techniku a elektroniku
Mironet nabízí pomoc osobám, kterým se zatopila výpočetní technika a elektronika. Zajistí zdarma vyčištění a znovuzprovoznění techniky, do které se dostala voda. Odborníci v Mironetu jsou schopni zachránit vyplavené počítače, notebooky, některé typy tiskáren, klávesnice, myši, monitory, televize, hi-fi věže, fotoaparáty a mobilní telefony.
Veřejnosti je málo známo, že vyplavenou techniku lze při dodržení určitého postupu ve většině případech zachránit, přestože byla ve styku s vodou i po delší dobu. Poničení techniky totiž ve většině případů nezpůsobuje voda, ale zkrat při následném zapnutí. Zkrat a vyhoření obvodů způsobí buď zbytková vlhkost, nebo vodivé nečistoty, které naplavila voda mezi kontakty a spoje. Potíže při správném chodu přístroje způsobí i oxidace na plošných spojích. Nestačí tedy přístroj vysušit, i když do něj natekla čistá voda.
Mironet nabízí, že zdarma zajistí vyčištění přístroje a zjistí, zda po vyčištění je přístroj funkční. Tuto službu nabídl Mironet již v roce 2002 s dobrými výsledky – http://info.mironet.cz/o-nas/pomoc. Technika poničená povodní bude čištěna a znovu zprovozněna na Mironet centrále, stačí před zasláním kontaktovat níže uvedené techniky. Na informace o pomoci při povodních v roce 2010 odkazuje adresa www.mironet.cz/pomoc.
Nejčastější otázky
Jak postupovat při záchraně vyplavené výpočetní techniky a elektroniky?
Techniku je třeba vysušit, po vysušení nezapínat a předat na odborné vyčištění. U techniky dochází po styku s vodou často jen k povrchové oxidaci a znečištění často vodivými nečistotami. Obojí lze odborným vyčištěním odstranit a techniku zachránit. Nesmí však před vyčištěním dojít k zapnutí přístroje, jinak dojde pravděpodobně ke zkratu, i když je přístroj již vysušený. Následná oprava vyzkratovaného přístroje je složitá a často dražší než nákup nového výrobku.
Jak se odborně čistí zaplavená elektronika?
Nejdříve dojde k vyčištění plošných spojů a kontaktů přístroje čistícím roztokem od viditelných nečistot. Poté se zajistí vysušení přístroje horkovzduchem, který zbaví přístroj zbytkové vlhkosti. Ta často zůstává pod jednotlivými součástkami. Třetím krokem je zbavení oxidace z plošných spojů. Následuje optické vyhledání a následné odstranění drobných potenciálně vodivých nečistot mezi spoji jednotlivých mikročipů, případně odstanění studených spojů tepelnou vlnou nebo mikropájkou. Závěrečným krokem je otestování funkčnosti vyčištěného přístroje.
Jaká je šance na znovu zprovoznění zaplavené techniky?
To souvisí s typem přístroje, rozsahem jeho poškození a dobou, za jak dlouho došlo k vyčištění po styku s kapalinou. Horší šance k záchraně je u mechanických částí přístrojů (mechanik) a špatně rozebíratelných přístrojů. Předpokládáme, že šance na záchranu vyplaveného přístroje je nad 50%.
Další informace naleznete přímo na stránkách společnosti Mironet.