... občas je nutné zaměřit se na hru i z jiného než hráčského pohledu, pouhé bezmyšlenkovité „masení” her totiž zřídkakdy někomu udělá opravdu respektované jméno. StarCraft je hra převážně strategická a ve většině odehraných zápasů je právě strategie to, co rozhoduje o vítězi. Bylo by hezké prohlásit, že co hráč, to odlišná taktika a originální styl. Naneštěstí ne každá zvolená strategie je účinná, a tak je pro mnohé jednodušší nastudovat cizí taktiky a ty poté úspěšně praktikovat.
Pro nováčka je velmi těžké se během několik málo týdnů dostat na úroveň starších a zkušenějších borců. Ti si většinou níže popsanými procedurami již prošli a kromě precizně zvládnutých postupů při praktikování strategií disponují slušnou řádkou zkušeností, které umějí v zápase náležitě využít. Základem je však dobrá znalost hry samotné - jednotek, jejich schopností a doby trvání stavění a vývoje různých vylepšení.
Pokud jste věkem ostřílení „harcovníci”, možná si vzpomenete na dobu, kdy v originálním StarCraftu chyběla možnost záznamu odehraných her. Ta byla doplněna až tři roky po vydání hry, do té doby byli hráči odkázáni pouze na internetové stránky a fóra, kde probíhaly rozbory her, tzv. battle reporty, jež se v malém měřítku dochovaly až do dnešních dob. Většina pamětníků bude souhlasit, že replaye znamenaly velký zlom. Hráči mohli sdílet své taktiky, přesněji analyzovat hry svých soupeřů, což na druhou stranu protivníky příliš netěšilo a museli vymýšlet nové a nové strategie.
Druhý díl StarCraftu podporuje záznamy her již od své betaverze, jejich prohlížení je navíc v mnohém snazší a uživatelsky přívětivější, než tomu bylo jak u prvního dílu, tak u fantasy bratříčka WarCraftu. Hráči mají možnost nahlédnout pod pokličku těch nejlepších a vypůjčit si od nich nějakou tu strategii. Jak si ze zhlédnutého replaye odnést co nejvíce, radí na svém blogu v nedávno vydaném článku Pralev. Pokud to myslíte s hraním vážně, určitě na tento „Mocinky eMo StarCraft 2 blogísek” čas od času zavítejte, dozvíte se zajímavé věci, které vám mohou pomoci ve vašem herním rozvoji.
Tuzemskému fanouškovi StarCraftu bez větších znalostí anglického jazyka přijde k duhu jistě i (ne)pravidelná série článků Škola multiplayeru od známého teoretika Horrorena, která vychází na největší komunitní stránce u nás. V pěti doposud vydaných částech se seznámíte s postupem správného rozehrání zápasu, dozvíte se, jak udržet krok se soupeřem v natěžených surovinách nebo jak odhalit, co má váš protivník „za lubem”, a v posledním díle do detailu prozkoumáte tzv. build ordery matchupu Terran vs. Zerg.
Jednou z krás počítačových her je práce komunity. Každý hráč má možnost přispět svým příspěvkem na nejrůznější diskuzní fóra, kde ostatní doplňují své náměty a připomínky. Našinec může využít strategické fórum serveru StarCraftCZ.com, kde najdete více než sto aktualizovaných témat. Anglicky hovořící hráči mohou občas „zabrowzdat” na zahraniční fóra známých zpravodajských serverů GosuGamers.net nebo již od dob prvního StarCraftu největšího a nejnavštěvovanějšího portálu TeamLiquid.net, kde naleznete cenné rady i od těch nejlepších hráčů.
Přejeme vám hodně pevné vůle, ale hlavně zábavy při zdokonalování vašeho skillu!