Přejít k hlavnímu obsahu

Svět CS v roce 2010 #3/4

7. 1. 2011 | 22:40 Counter Strike 1.6
Rok 2010 je již za námi, ale my si ho stále připomínáme v sérii článků zahrnující světovou scénu CS 1.6. Dnes si můžete připomenout, co důležitého se odehrálo ve třetím čtvrtletí loňského roku.
Výchozí obrázek

Rok 2010 je již za námi, ale my si ho stále připomínáme v sérii článků zahrnující světovou scénu CS 1.6. Dnes si můžete připomenout, co důležitého se odehrálo ve třetím čtvrtletí loňského roku.

První akcí druhé poloviny roku bylo již v minulém článku zmiňované ESWC. Akce pořádaná novými organizátory slibovala kromě skvělých zápasů i vyplacení veškerých výher, což se předešlým pořadatelům nedařilo splnit, a tak není divu že na turnaj vyrazily všechny přední celky z celého světa.

Ze základních skupin postoupili v Disneylandu, kde se celá akce konala, všichni favorité. Druhá skupinová fáze už ale přeci jen přinesla překvapení. S turnajem se předčasně rozloučili například švédští H2k, mousesports, Evil Geniuses, WeMade FOX a dobře to nevypadalo ani s Na´Vi. Ti nakonec postoupili až po rozřešení adminů na lepší skóre.

To určitě neudělalo radost fnatic, kteří se tak se svými velkými rivaly střetli již ve čtvrtfinále a nakonec prohráli 2-0 na mapy. Ve stejnou chvíli se rozloučili i brazilští FireGamers, do té doby skvěle hrající domácí BURNING! a američtí compLexity. Naopak do semifinále kromě Na´Vi postoupili ještě SK, mTw a Frag eXecutors. Zatímco Na´Vi v semifinále po zajímavém boji přehráli mTw, SK se vypořádali s FX. Ve finále byli ukrajinští borci jasnými favority a o to větší překvapení bylo, když si první mapu na své konto připsali Švédové. Pak ale hráči Na´Vi přepli na vyšší obrátky a své soupeře naprosto zničli, otočili zápas a připsali si další velký titul roku 2010. Druzí skončili SK Gaming a bronz si odvezli mTw, kteří v zápase o třetí místo porazili FX.

V návaznosti na výsledky ve Francii pak proběhly u klanů další změny. Fnatic propustili threata. Nahradil ho navrátivší se GuX, kterého fnatic zlákali zpět z SK Gaming kam odešel začátkem roku. SK nezbývalo nic jiného, než dočasně přijmout moddiiho. Svojí švédskou CS sekci pak propustila organizace Meet Your Makers a stejně se rozhodli i u Mojawi.

To však bylo vše, co týmy v krátké pauze stihly. Na řadě byl další velký turnaj a první na americké půdě – Arbalet Cup Dallas. Akce se ale nakonec nezúčastnilo tolik kvalitních týmů, jak se očekávalo a tak mohli diváci spíše sledovat současnou úroveň americké scény. A ukázalo se že na tom není špatně. V dobrém světle se zde ukázali například UnderEstimated, kteří se překvapivě podívali až do playoff pro nejlepších osm týmů. Tam už ale nestačili na mousesports. Ve čtvrtfinále se rozloučili i SK Gaming, kteří podlehli H2k, mTw nestačili na Na´Vi a BURNING! prohráli s posledním americkým zástupcem v turnaji, Evil Geniuses. EG pak překvapivě potrápili Na´Vi, když v souboji o finále získali proti favoritům z Ukrajiny jednu mapu. Mouz si pak snadno poradili s H2k a čekalo nás mezi mouz a Na´Vi. Již poměrně ohraná písnička pokračovala i v Dallasu, Na´Vi opět zvítězili a připsali si další cennou trofej.

A nabité léto pokračovalo. Čtyři dny po finále v Dallasu na týmy čekal další z tradičních turnajů, španělský GameGune. Hodně se zde čekalo především od fnatic, kteří se měli poprvé představit v legendární sestavě z roku 2009. Hlavním soupeřem jim zde měli být opět Na´Vi. A vše směřovalo k tomu, aby se týmy střetly ve finále. Čárou přes plány Na´Vi ale byla nečekaná prohra s FX v semifinále winner bracket. A aby toho nebylo málo, FX následně poslali do lower bracketu i fnatic. Oba hlavní aspiranti se tak střetli ve finále, ale lower bracketu. Očekávaný zápas se pak odehrál pod taktovkou fnatic, kteří dokázali, že výhry v předchozím roce nebyly náhoda. To následně Švédové potvrdili i proti FX v grand finále, kde vyhráli dvě mapy v řadě a mohli tak slavit teprve druhý triumf v roce 2010.

Následná událost ale dala zapomenout na veškeré vítězství a úspěchy všech týmů. Svět totiž obletěla smutná informace o tragické smrti hráče mousesports Antionia cyx Daniloskiho. Ten zahynul při autonehodě cestou na letiště, odkud se měl vypravit do Šanghaje na Global Challenge pořádanou ESL. Přestože se zvažovalo zrušení turnaje, tak se tak nakonec nestalo. Akci ale pochopitelně opustili otřesení hráči mousesports.

Turnaje se tak nakonec zúčastnili pouze dva evropské týmy – fnatic a Na´Vi. A čekalo se, že právě je konečně uvidíme ve velkém finále. Ale zaváhání Na´Vi ve skupině proti domácímu celku TyLoo znamenalo, že se jeden z gigantů musel rozloučit po vzájemném zápase už v semifinále. A opět to byli Na´Vi, kteří se museli sklonit před staronovou sestavou svých švédských rivalů. Ti nakonec celý turnaj vyhráli, když ve velkém finále porazili druhý tým organizace TyLoo s příponou raw.

Po těchto vyčerpávajících a rychle navazujících turnajích konečně přišla pauza, kterou všichni potřebovali. Netrvala ale dlouho, blížil se další z tradičních turnajů v Jižní Koreji s názvem eStars Seoul.

Akce se již tradičně zúčastnila šestice týmů. Opět zde nechyběli fnatic, kteří obhajovali vítězství z předešlých dvou ročníků. Z Evropy do Koreji přicestovali ještě Frag eXecutors a nová akvizice Meet Your Makers, ruský tým do té doby působící pod názvem UNiTED. Asijskou scénu pak hájili WeMade FOX, TyLoo a TitaNs. MYM si s novým tagem nevedli vůbec dobře a skončili již ve skupině a stejně rychle turnaj skončil i pro TitaNs, kteří ale v Seoulu byli v roli naprostých outsiderů. V semifinále se tak utkali fnatic s WMF a TyLoo s FX. A již souboj o finále rozhodl o tom, že fnatic svá předchozí prvenství nezopakují. WeMade FOX švédské giganty udolali ve vyrovnaném zápase 2-1 na mapy a domácí fanoušci šíleli. Ve finále je navíc čekali FX, o kterých Korejci prohlašovali, že jsou slabší než Švédové. Tato prohlášení se jim ale nevyplatila, protože FX v dramatickém finále dokázali své soupeře udolat a připsat si tak zasloužený titul.

Po návratu všech týmů zpět domů čekaly na všechny WCG kvalifikace. WeMade FOX vyhráli v Koreji, Na´Vi na Ukrajině, EG ve Spojených státech atd. Zajímavá byla situace na Skandinávském poloostrově. Tam se totiž fnatic odmítli kvalifikace zúčastnit, protože se jim nelíbil systém organizace a především to, že všechny severské státy získají jen dvě místa na závěrečném turnaji. Severskou kvalifikaci tak nakonec ovládli SK Gaming, neproplacenou druhou postupovou pozici si pak překvapivě zajistili finští Power Gaming. Zajímavé to bylo i v Dánsku. Tam senzačně nekralovali mTw, ale překvapil je celek s názvem wCrea. Ten kvalifikaci ovládl a zajistil si letenky do Los Angeles. Ve stejnou chvíli pak měnil působiště další významný švédský tým. Hráčům u H2k Gaming došla trpělivost a podepsali nové smlouvy u organizace Lions.

Ta hráče obratem vyslala na Ukrajinu, kde se konal poměrně kvalitně obsazený ASUS Summer 2010. Na domácí půdě nadále pokračovala černá série Na´Vi. Nejlepší tým roku opět klopýtnul již před branami finále, když nestačil na Kazachy z k23. Ani oni se ale z vítězství nakonec neradovali. Ve finále je naprosto snadno přehráli právě Lions, kteří si tak po příchodu do nové organizace hned připsali významný triumf.

ASUS Summer byla i poslední akcí nevídaně nabitého léta. Kdo by ale čekal, že si hráči aspoň začátkem září dopřáli trochu odpočinku, byl na omylu. Startovali totiž další velké akce. V Číně organizace fnatic konala turnaj s názvem MSI Beat IT. V německém Berlíně se pak konalo "evropské" WCG – turnaj SEC, který měl překvapivě i české zastoupení v podobě hráčů z eSuby. Ti měli ale velkou smůlu na los, hned ve čtvrtfinále totiž narazili na pozdější vítěze z SK Gaming. Ti cestou za vítězstvím kromě českých borců přehráli i finské Power Gaming a ve finále si poradili i s mTw.

To na čínském MSI Beat IT vše tak očekávané nebylo. Hned na úvod turnaje se hráči americké organizace compLexity dozvěděli o svém propuštění, protože nebyli schopni se na turnaj včas dopravit. Navíc turnaj nabral obrovské zpoždění kvůli špatnému internetu a dokonce došlo i ke kontumaci, kterou obdrželi hráči TyLoo proti Evil Geniuses. Nicméně oba tyto týmy se probjovaly až do semifinále, kde se měly střetnout proti sobě. Druhou semifinálovou dvojici pak tvořili švédské týmy – fnatic a Lions. V obou zápasech si lépe vedli favorité a do finále se tak probjovali hráči EG a fnatic. Celkově fnatic působili na svém turnaji velmi dobrým dojmem a nečekalo se, že by jim Amaričané mohli způsobit větší potíže. Ti však využili momentu překvapení a dokázali pro mnohé zázrak. Vítězstvím 2-1 na mapy se i oni dočkali velkého titulu v roce 2010.

Tím byla série velkých turnajů na chvíli přerušena. Po MSI Beat IT bylo totiž další v pořadí WCG, tedy jedna z největších a nejprestižnějších akcí celého roku a tak byly přerušeny veškeré ligy a turnaje, aby se týmy mohly plně soustředit na nadcházející vrchol sezóny. Nicméně i přesto došlo k pár změnám. Svou sekci například propustila čínská organizace wNv nebo ruští USSR. Překvapivý vyhazov pak připravila svým hráčům wCrea, která se tak vzdala svých zástupců na herní olympiádě. Ti však nezůstali bez práce dlouho, v podstatě obratem je získal klan Full Gaming. Tým přijali i u PlayZone a Alchemists. K CS sekci se vrátili i u compLexity, kteří pod svá křídla přijali Brazilce z FireGamers. To ale bylo před startem World Cyber Games 2010 vše. A bylo to i vše co se stalo ve třetím kvartálu roku 2010. O WCG, ale i o dalších akcích si budete moci přečíst v posledním článku shrnující světovou scénu v roce 2010, který vyjde již brzy.