Shrnutím poslední čtvrtiny roku zakončujeme sérii článků rekapitulujících všechny významné události na světové scéně ve hře Counter-Strike 1.6.
Poslední čtvrtrok odstartoval jedním z největších turnajů, tradičními World Cyber Games, které v roce 2010 hostilo americké velkoměsto Los Angeles. Jak už bylo zmíněno v předchozím článku, na turnaj se kvalifikovaly téměř všechny přední celky světa, a tak mělo být o zábavu postaráno. Skupiny ještě příliš nenapověděly o celkovém výsledku, nicméně již po nich se kromě většiny outsiderů s turnajem rozloučili i dánští Full Gaming nebo Francouzi z FACE2FACE.
Předčasně se loučili i SK Gaming, kteří hned v prvním kole playoff nestačili na Frag eXecutors. Smůlu na los měli i Lions, kteří ve stejné fázi vyfasovali Na´Vi a z turnaje se rovněž poroučeli. Kromě Švédů skončili v osmifinále i oba ruské celky, MYM totiž prohráli s TyLoo a forZe s WeMade FOX. Do čtvrtfinále se naopak podívali španělští Bet4Gamers, kteří se tak stali překvapením turnaje. Tam ale pro ně turnaj skončil, když je snadno vyprovodili favorité z Na´Vi. Ve čtvrtfinále skončili i naděje domácích Evil Geniuses, kteří nestačili na mTw, dále jízda TyLoo, které podlehlo černým koním turnaje – brazilským compLexity. Posledními semifinalisty se pak stali polští FX, kteří vyřadili WeMade FOX. Semifinále pak příliš zajímavá nebyla, obě skončila 2-0 ve prospěch favorizovaných celků. V prvním si mTw poradili s compLexity a ve druhém Na´Vi s Frag eXecutors. Turnaj dospěl k poměrně očekávanému finále, které nabídlo jedno z nejlepších zápasů uplynulého roku. Zatímco de_inferno vyhráli hráči z Ukrajiny poměrně snadno, na de_tuscan už čekalo diváky velké drama, které nakonec skončilo šťastněji pro dánské borce. Rozhodovalo se na mapě de_train a většina zasvěcených tipovala jasné vítězství Na´Vi na jejich pravděpodobně nejlepší mapě. Hráči mTw se ale vybičovali ke skvělému výkonu a dotáhli zápas až do prodloužení. I v něm výborně vzdorovali, ale nakonec podlehli Na´Vi v poměru 18-22 na třetí mapě. Natus Vincere si tak připsali další velkou trofej a také cenný triple z největších turnajů sezóny – IEM, ESWC a WCG.
Zatímco evropské hráče čekal po WCG odpočinek v podobě online fáze páté sezóny Intel Extreme Masters, Američané bojovali o krále kontinentu ve stejné soutěži již na závěrečném turnaji. Tam se probojovalo osm týmů a podle předpokladů se do finále prostříleli hráči dvou největších organizací – Evil Geniuses a compLexity. Brazilci pak ve finále potvrdili výbornou formu z WCG a po vyrovnaném boji své soupeře porazili a rázem se mohli pasovat do pozice nejlepšího týmu obou amerických kontinentů. Navíc ukázali, že manažeři coL rozhodně neudělali špatný krok s jejich angažováním, přestoží mnozí právě tento krok zpochybňovali.
Až zhruba o týden později se fanouškům opět ukázali evropské celky nebo spíše pouze severské týmy. Ty totiž bojovaly o titul na štědře dotovaném DSRack turnaji s pořadovým číslem 3. Toho se zúčastnila celá skandinávská špička kromě SK Gaming. Ve skupinách se toho ještě příliš nestalo a tak se vše zajímavé začalo odehrávat až ve vyřazovací části. Hned ve čtvrtinále se s turnajem poměrně překvapivě rozloučili RAGE, kteří nestačili na Full Gaming. A v semifinále si dánští talenti vyšlápli na další velké jméno. Jejich soupeřem totiž byli velcí rivalové z mTw, pro které se se zápasy s Full Gaming pomalu stávaly noční můrou. Ani na DSRack tomu nebylo jinak, FG ukázali že na mTw prostě umí a poměrem 2-1 na mapy postoupili do finále. V něm je čekali dobře hrající fnatic, kteří si v playoff poradili nejprve s Playzone.se a následně i s Lions. Nakonec se ale i oni museli sklonit před výbornou hrou hráčů Full Gaming. Ti ve finále přehráli překvapivě snadno švédské giganty 2-0 na mapy a odčinili tak zaváhání na WCG, kde skončili již ve skupině, které by měli papírově snadno kralovat.
V Dánsku ještě zůstaneme. Hned po DSRack LAN #3 se totiž odehrál další zajímavý turnaj, tentokrát s názvem Komplett Gamer Challenge #2, který se stal v podstatě soubojem mezi dánskou a švédskou scénu. Byl tak koncipován i pavouk, který byl rozdělen na švédskou a dánskou část. V té švédské si podle očekávání opět vedli nejlépe fnatic, kteří ve finále pavouka porazili Lions. V dánském pavouku už pak šlo pouze těžko považovat za překvapení vítězství Full Gaming, kteří si opět snadno poradili s doposud neotřesitelnou domácí jedničkou z mTw. Spanilá jízda Full Gaming ale ve finále skončila. Jejich kralování utnuli fnatic, vítěstvím 2-1 na mapy si po delší době připsali významnější trofej.
Do konce října pak ještě stačili čínští TyLoo vyhrát domácí turnaj IEF, kterého se ale zúčastnilo pouhých šest týmů. Většímu zájmu se tak dostalo změnám v Evropě. Nejdříve fnatic propustili dívčí sekci, výrazně větší odezvu od komunity ale měly změny u mTw, které opustil Sunde a nahradil ho ArcadioN.
První týden v listopadu se vybraná smetánka přesunula do Číny na tradiční turnaj World eSports Masters. Dnes již poměrně netradiční systéme turnaje BO1 Double Elimination nejvíc vyhovoval SK Gaming, kteří si výhrami nad Power Gaming, Na´Vi a WeMade FOX zajistili místo ve velkém finále. V něm se střetnuli opět s WMF. Ti v opravném pavouku dokázali porazit Frag eXecutors. Ve finále byli ale korejští hráči outsidery, protože na vítězství v grand finále by museli vyhrát dvě mapy v řadě zatímco švédským soupeřům stačila jedna. O překvapení se ale hráči z jihu Korejského poloostrova starají docela často a povedlo se jim to i tentokrát. Skvělou týmovou hrou dokázali téměř nemožné a po dlouhé době získali opravdu významný titul.
Po návratu do Evropy pak čekaly na týmy kvalifikace na zimní Dreamhack, které se odehrávaly po celé Evropě. Místa či pozvánky si nakonec opět zajistila v podstatě celá elita a tak se diváci ještě naposledy mohli podívat na nejlepší týmy v akci v roce 2010. Na Dreamhacku skončila jedna dlouhá éra a totiž éra vítězství Full Gaming nad mTw. Oba týmy se totiž střetly již v osmifinále, ale FG bez ArcadioNa nedokázali příliš vzdorovat a prohráli 2-0 na mapy. Jenom do čtvrtfinále to dotáhli fnatic, kteří v něm nestačili na Na´Vi. Švédové tak znovu prokázali, že na Dreamhacku se jim prostě nedaří. Jediné, co je mohlo trochu těšit byl fakt, že ve stejné fázi se poroučeli i jejich velcí soupeři z SK Gaming, ti naopak nestačili na mTw. Mortal Teamwork i Na´Vi si poradili i se svými dalšími soupeři a nakonec se opět tyto dva týmy probojovaly až do finále. Tam se ale opět ukázalo, že Dánové na Na´Vi zkrátka neumí – prohráli 2-0 na mapy a Na´Vi tak zakončili svůj životní rok dalším cenným triumfem.
V prosinci se již téměř všechny týmy vydaly na zasloužený odpočinek a pomalu spřádaly plány na příští sezónu. O největší poprask se postarala švédská "svatá trojice" týmů – fnatic, SK Gaming a Lions. Co se zdálo dlouho nereálné se stalo skutečností. Fnatic opustil f0rest a GeT_RiGhT, kteří zamířili k SK Gaming. Tam jim uvolnili místo walle a moddii. To ale nebylo vše. Fnatic se rozhodli propustit i GuXe a přibrat hned trojici nových hráčů. Jednak přišel podle očekávání Delpan, který byl již dlouho bez angažmá, ale také Xizt z Lions a pita z RAGE. GuX pak nakonec zaujal uvolněné místo v Lions.
Změny se nevyhnuly ani německé scéně, kde došlo k tradičním přestupům po konci další sezóny EPS, kterou opět vyhráli mousesports. Právě jich se ale změny dotkly téměř nejvíce. Opustil je totiž gob b a Kapio, které přišli nahradit approx a ninja.
Dárek v podobě vyhazovu pak obdržela děvčata z SK Gaming. Posledními významnými událostmi roku 2010 byl pak konec lurppise u Evil Geniuses a akvizici trojice hráčů u RAGE Gaming. V jejich sestavě se přesně na Štědrý den usadili keiz, manne a olofm.
To už ale bylo v roce 2010 opravdu vše.