Představujeme druhou polovinu top10 žebříčku hráčů Česka a Slovenska, složenou Milanem 'Striker' Švejdou po konzultaci s Ladislavem 'GuardiaN' Kovácsem.
V první polovině jsme mohli vidět pětici hráčů, ve které by mohl být vcelku velký prostor k diskusi, zda někteří z hráčů do top10 patří a kdo by je mohl nahradit. O druhé pětce už se diskutovat dá pravděpodobně jen z hlediska pořadí, není pochyb o tom, že následující jména si místo mezi nejlepšími u nás zaslouží.
Trojici veteránů doplňuje dvojice našich nejlepších mladých talentů, kteří ještě donedávna hráli ve stejném týmu, nedávno se však jejich cesty rozdělily a nastolila větší rovnováha mezi - diskutabilně - dvěma nejlepšími týmy u nás.
5.
Tomáš 'barb1' Hrádek
nEophyte
Tomáš 'barb1' Hrádek je prvním z opravdových veteránů nejlepší desítky, jeho historie sahá až daleko do prvních let Counter-Strike 1.6 u nás za FU.SK Ivana 'Dev1' Lazarova. Co se týká Counter-Strike: Global Offensive, jeho prvním týmem byla stejnojmenná sestava, která nakonec dokázala pravidelně držet přední příčky na českých LAN akcích.
Jednou z nich byl LAN Dětkovice, kde měl Hrádek dokonce velký podíl v MVP hlasování a skončil druhý za Lukášem 'Luka5' Zemanem o pouhých pár hlasů. Přestože FU.SK byli třetí, Hrádek patřil mezi nejvýznamnější hráče turnaje.
V průběhu roku 2013 se účastnil i dvou hlavních LAN, na Mistrovství ČR podlehl až ve finále eSubě, zatímco na BenQ Grunex Challenge mu v částečně mix sestavě nevyšel turnaj a skončil až na děleném 5. místě. Poté, co se FU.SK rozpadli na konci roku, přešel k novým nEophyte, za které pokračoval v dobrých umístěních, přestože na individuálních výkonech mírně poklesl.
Pokud by předváděl podobné MVP výkony jako za FU.SK i dnes v nEophyte, pravděpodobně by mu patřilo druhé nebo třetí místo, v poslední době je však přehlížen kvůli jiným jménům z jeho týmu, obzvláště nadcházejícímu Tomáši 'Wanty' Jarolímovi.
"Barb1 je pre mna jednoznacne tajna zbran kazdeho teamu kde hra, obrovske kvality mal uz v 1.6 akurat mal podla mojeho nazoru vzdy nestastie na spoluhracov. Nemozem povedat ze by som ho do FUsk len zavolal ale FUsk sme spolu my dvaja znova trocha na silu ozivili vdaka pocitu ze ho budeme schopny priviest spat k jeho starej slave a koncit na poprednych prieckach.
A tak sa aj stalo a velku zasluhu ma prave Barbar. Vysledky ktore sme dosiahli z radovo stovkami az tisickou menej odohranyc hodin ako konkurencia povazujem trocha za vysmech cs sceny v tej dobe.
Jeho gameplay je pre mna osobne jednoznacne jeden z najlepsich co som v GO vobec videl. Poslednu dobu mu sice nejde tolko ako vo FUsk a preto toto umiestnenie respektujem ale pre mna je jednoznacne dvojkou hned za Guardianom. Kazdy lepsi hrac ked ma svoj den dokaze zahrat super hru a vacsinou su to prave mladsie rocniky co maju nafeteny aim, lenze Barbar ked ma svoj den viac menej prevalcuje enemy ako by sa hral s botmi a kazdy toho bol svedkom ako online tak aj lan (napr mcr) nieje to len o aime, na supu dat je otazka casteho hrania a dat na naboj dokaze casom aj opicka, ale sposob ako ich on dokaze "prechcat" je pre mna naozaj ojedinely a po scene nam ich tu behalo takych naozaj malo (pre starsie rocniky oskar, cheese alebo zo zahranicia neo).
Jedine co mi je luto ze sme ako FUsk nenasli rozumneho TL a ja som si nenasiel trocha viac casu na hranie, bez vacsieho ostychu by som si trufal tvrdit ze by FUsk bolo znova dominantna jednotka a za nami velka diera presne ako v rokoch 2006-2008 pretoze s Barb1m to bola proste hracka." poskytl svůj vyčerpávající popis svého dlouholetého spoluhráče Ivan 'Dev1' Lazarov.
4.
Tomáš 'Wanty' Jarolím
nEophyte
Tomáš 'Wanty' Jarolím patří k odchovancům Counter-Strike: Source, na její scéně však neměl zdaleka takové jméno jako dnes, po roce a půl v CS:GO. Tehdy ještě patřil k nepříliš prokázaným hráčům, i když měl podobně jako Michal 'Zuhi' Zouhar určitou reputaci, kterou později potvrdil i na LAN turnajích.
V Global Offensive byl jeho prvním větším týmem nEophyte pod vedením Davida 'Kaparzo' Laciny ze začátku roku, později však z týmu odešel a složil s Václavem 'smetysh' Smětákem sestavu, která se prokázala na LAN Dětkovice vcelku jasnou výhrou celého turnaje.
(foto: eSuba.eu)
Pouze po pár měsících si našel angažmá u eSuby. Ta byla jasně nejlepším týmem druhé poloviny roku, vzhledem k tomu že vyhrála obě hlavní akce roku - MČR 2013 (po výhře nad FU.SK) a BenQ Grunex Challenge (po finále s eEriness), čehož byl Jarolím hlavním strůjcem s Martinem 'STYKO' Stykem po boku.
Obzvláště kvůli titulům, které si jeho týmy zasloužily z velké části díky jeho individuálním výkonům, si zaslouží čtvrté místo v naší top10.
"Tomáš je mladý a talentovaný hráč stejně asi jako Vanto, jsou na tom stejně, pořád se mají ještě co učit a zlepšovat. Tomáš má svojí pozici v nEophyte jako carry a snaží se otevírat kola. Na tohoto hráče se dá spolehnout v každém zápase, že zahraje svůj default, nikdy podprůměr, to je jeho nejvetší plus." řekl David 'Kaparzo' Lacina.
3.
Tomáš 'oskar' Šťastný
eSuba
Tomáš 'oskar' Šťastný se dnes už dá považovat za legendu české scény vzhledem k tomu, jakou dobu se drží na špičce hráčů u nás. V Counter-Strike 1.6 byl dlouhodobě nejlepším hráčem u nás a byl jedním z mála hráčů, kteří dokázali, že i proti světové špičce dokáží předvést velmi dobré výkony (RobbaN: "[oskar] is the star in Czech republic").
I po přechodu na Counter-Strike: Global Offensive pokračoval ve své reputaci, když složil Damage Gamers Belgrade společně s Ladislavem 'GuardiaN' Kovácsem a získal třetí místo na prosincové LAN v Praze, AMD Sapphire Invitational, a byl jedním z prvních dvou týmů, kteří porazili tehdejší VeryGames.
I později v roce 2013 dále prokazoval svoje kvality, přestože se svým mezinárodním týmem nebyl příliš úspěšný. Po jeho rozpadu nějakou dobu nebyl aktivní, na chvíli se vrátil v době Prague Challenge, kde se pokoušel o štěstí s mixem FU.SK, jejich cesta turnajem ale skončila fiaskem.
Později se Šťastný vrátil do své dlouholeté organizace eSuba a přidal se k Peteru 'uno' Lipowskimu, kde má své místo až do dneška. Jednou z jeho největších kvalit je nejen klidná ruka a aim, ale i schopnost otáčet na první pohled nemožné clutch situace ve svůj prospěch (viz jeho 1v5 proti n!faculty na Copenhagen Games 2013).
Dnes jeho kvality v týmu eSuby spočívají ve schopnostech s AWP, které ukazoval i v dřívějších časech své kariéry, což popsal i jeho spoluhráč Martin 'STYKO' Styk ve vyjádření níže.
"Oskar je v eSube klucovy hrac. Ak je dobre rozohraty, dokaze so svojim awp vyhrat kazdu situaciu a otocit hru v nas prospech. Ak sa aj stane ze mu to nepada nastastie ma v teame ludi, ktory ho dokazu plne nahradit, no je tazke prehrat zapas s hracom ktory dokaze strelit s awp entry frag z kazdej pozicie na mape.
Nastastie oskar je vdaka skusenostiam velmi stabilny hrac, a vacsinou sa nachadza na vrchu tabulky a tak pomaha celemu teamu. Myslim ze jeho ticha a kludna povaha pocas zapasov velmi napomaha pri koncetracii, aj ked niekedy je az prilis ticho a preto je u nas niekedy horsia komunikacia. Oskar ma bohatu karieru a preto ma vplyv na mladsich hracov v teame, ako som ja a rusel." sepsal herní vlastnosti Šťastného Martin 'STYKO' Styk.
2.
Martin 'STYKO' Styk
eSuba
Aktuální spoluhráč Šťastného také pochází ze zázemí Counter-Strike 1.6, kde společně udělal svůj vlastní "breakthrough" po boku Michala 'Zuhi' Zouhara. Nedlouho před přechodem byl dokonce dočasným pátým hráčem BEASTS Ladislava 'GuardiaN' Kovácse a už tehdy byl považovaný za jednoho z nejlepších hráčů.
Hlavním týmem Martina 'STYKO' Styka byli nějakou dobu nEophyte, se kterými si užil několik výher včetně District LAN a několika Go4CSGO. Chvíli měl i období, kdy hrál v různých mixech tehdy neangažovaného Ladislava 'GuardiaN' Kovácse společně s Ioannem 'Edward' Sukharievem a dalšími, z nich však nevzešlo nic než pokus kvalifikovat se do hlavní fáze DreamHack Winter 2013 těsně než Kovács dostal šanci v Natus Vincere.
Styk tehdy přišel o svoji největší šanci udělat díru do světa a zůstal v eSubě - za tento tým utržil alespoň dva hlavní tituly u nás, je Mistrem ČR 2013, stejně jako šampionem BenQ Grunex Challenge 2013. V nedávné době se hlavně s jeho týmem pokoušel o Go4CSGO (eSuba vyhrává lednové Go4CSGO finále) a různé evropské kvalifikace. Kromě toho se objevil i jako host v Cyborg Factory místo Petera 'naturaL' Turčana a získal bronz z EIZO CS:GO LAN #2.
V on-line zápasech si eSuba vede dobře, jejich druhé místo v Pro Series drží kvůli jedné drastické prohře s Cyborg Factory, kromě toho však porazili všechny ostatní včetně nEophyte, na čemž má Styk hlavní zásluhu.
Styk je aktuálně jedním z nejkompletnějších hráčů u nás i přes nedostatek zkušeností, které pokud nabere, mohl by se - jako předpověděl Ladislav 'GuardiaN' Kovács - stát i hvězdou ve světě.
"STYKO je suverénne najlepší hráč našej scény. Ma výborný aim ktorý využíva s rozvahou a taktiež je to jeden z mála hráčov, ktorý vedia použit v hre aj rozum. Myslím, že ja a STYKO sme dobré "combo" čo sa týka ingame komunikácie, takže pre team je nesmierne dôležitý. Podľa mňa je to hráč, ktorý ešte čo to ukáže a to nielen na domácej scéne!" vyzdvihl Stykovy kvality kapitán eSuby Peter 'uno' Lipowski.
1.
Ladislav 'GuardiaN' Kovács
Natus Vincere
A dostáváme se k číslu jedna - nelze pochybovat o tom, že první příčka patří slovenskému sniperovi, který aktuálně hraje už ve svém druhém zahraničním týmu. GuardiaN už si podobné pomyslné umístění zasloužil za posledních několik let. Je jedním z velmi málé skupiny lidí, kteří excelovali ve všech verzích Counter-Strike, jméno si udělal za veletým Reason Gaming v Counter-Strike: Source, přešel zpět na Counter-Strike 1.6 a s BEASTS sesadil z dlouholetého trůnu eSubu a po přechodu na Global Offensive brzy získal pozici jednoho z nejlepších hráčů u nás.
Po jeho bronzovém umístění předloni v Praze společně s výše uvedeným oskarem na AMD Sapphire Invitational - kde také jako druzí na světě porazili VeryGames - neměl se stejným týmem příliš velký úspěch. Přesto však byl hráčem s jedním z největších dopadů na výsledek svého týmu, jak je vidět na obrázku níže (z článku HLTV.org: Top 20 players of 2013: GuardiaN).
Loni v červnu dostal nabídku od Virtus.pro - sestavy, která vůbec první upřela vítězství NiP a porazila je hned dvakrát na SLTV StarSeries. I s nově příchozím GuardiaNem dokázali pokračovat v úspěších, obzvláště proti NiP, se kterými si vyměnili dva nadcházející turnaje. Tým však nevydržel déle než měsíc a půl, část sestavy se rozhodla stvořit "supertým" Astana Dragons, do jejíž sestavy se Kovács nedostal.
Po dvouměsíční stagnaci se objevila nová nabídka, Natus Vincere nebyli spokojení s dosavadními výsledky a rozhodli se vzít zpátky Ioanna 'Edward' Sukharieva společně s Kovácsem jako novým sniperem týmu. Na´Vi zaznamenali téměř okamžitý úspěch na SLTV StarSeries VIII finále, kde porazili Astana Dragons a GamePub, čímž si zajistili druhé místo za tehdejšími AGAiN (dnešní Virtus.pro).
I v Na´Vi si GuardiaN drží nadprůměrný rating a aktuálně je podle dané statistiky sedmým nejlépe umístěným hráčem, což není daleko od desátého místa, které mu HLTV.org přiznalo ve výše uvedeném článku Top20 hráčů roku 2013. Od té doby neměl příliš velký úspěch na LAN turnajích, na EMS One Katowice vypadl se svým týmem ve skupinách po prohrách s LGB a Clan-Mystik, v on-line zápasech si však vede více než dobře. Nezbývá než doufat, že se úspěchy brzy dostaví.
Kvůli výše uvedeným faktům je jasné, že byl jediným kandidátem na nejlepšího hráče naší scény. Stále zůstává téměř jedinou šancí Slovenska na mezinárodní úspěch a tedy není kam jinam jej zařadit.
Souhlasíte s top10 po téměř roce a půl existence Counter-Strike: Global Offensive na naší scéně? Kdo by se do ní mohl dostat v nejbližší době a kdo do ní naopak nepatří? Dejte svůj názor najevo v komentářích pod novinkou!