Olympiáda, to je vždy doba, během které se na chvíli zastaví čas a celý svět sleduje sport. A nejen sport, premiérově jsme mohli na olympijských hrách sledovat i gaming, konkrétně StarCraft 2. Ten sice ještě nepatřil oficiálně pod ZOH, turnaj ale probíhal v místě konání her a s oficiální podporou olympijského výboru. Kdo si odnesl z Koreje zlato?
Událost, která hýbe světem, se blíží. Olympiádu, svátek všech sportovců, mají rádi i lidé, které normálně sport nebaví a tak není divu, že jak z hlediště nebo alespoň u obrazovek svého televizoru, sledují tuto událost miliony lidí. Letos míří oči fandů do jihokorejského Pchjongčchangu, kde vzali přípravy na olympijské hry opravdu vážně a nádherných sportovišť postavili nemálo. Jenže popularitě se v Koreji těší také esport. Vždyť StarCraft je tam skoro národní sport! A i když se gamingu zatím oficiálně dostat na olympiádu nepovedlo, tentokrát už tam vlastně byl. Ještě před zahájením samotných her se v Koreji konal turnaj ve StarCraftu 2, řazený do circuitu IEM. Co je ale zajímavější, celý turnaj probíhal v olympijském Pchjongčchangu s podporou MOV, takže lze vlastně opravdu říct, že esport byl na olympiádě.
Jak dokázaly i další události, i zbytek společnosti si prostě začíná uvědomovat, že esport nelze brát na lehkou váhu. Již vloni v září zařadil MOV gaming (konkrétně DOTA 2, King of Fighters, Hearthstone a StarCraft 2) na seznam disciplín asijských her. Turnaj v Pchjongčchangu je tedy jen začátek cesty esportu k širší veřejnosti. A díkybohu úspěšný! Snad vše na IEM Pchjongčchang bylo povedené. Výkon produkce? Odpovídající olympiádě. Každý hráč předvedl opravdu to nejlepší, úžasné přechody na reklamy a zpět, vše se prostě povedlo.
Ale nejlepší byl výsledek turnaje. Ten totiž vyhrála Scarlett. Ano, ta Scarlett, která ve StarCraftu ukazuje, že gaming není jen mužskou disciplínou. Svou velkou kariéru začala Sasha "Scarlett" Hostyn na ženském turnaji od ESL, zvaném Iron Lady, a navzdory neúspěchům a nespočtu selhání těsně před koncem pokračovala stále dál a dál, až do Koreje, odkud domů do Kanady veze "olympijské" zlato. A přitom na StarCraft skoro zanevřela! V roce 2015 přešla na chvíli na DOTA 2, jenže po tom, co nesplnila svůj cíl (dosáhnout 6,5k MMR za méně jak měsíc), se naštěstí opět vrátila k SC. A nyní se stává první "olympijskou" šampionkou v esportu!