Přejít k hlavnímu obsahu

Naše scéna v roce 2009 #2/2

25. 12. 2009 | 16:37 Counter Strike 1.6
Po Štědrém dnu se naposledy ohlídneme za rokem 2009 a konkrétně naší scénou. Po první části roku tu nyní i máme jeho druhou polovinu včetně všech nejdůležitějších událostí týkajících se právě české a slovenské scény.
Výchozí obrázek

Po Štědrém dnu se naposledy ohlídneme za rokem 2009 a konkrétně naší scénou. Po první části roku tu nyní i máme jeho druhou polovinu včetně všech nejdůležitějších událostí týkajících se právě české a slovenské scény.

nEph na GameGune
Foto: hltv.org

V první části jsme skončili změnami u týmu NEBREC a změnami začneme i nyní. Začátkem července přivítal klan Suicide novou sestavu ve složení benq1, StaN, X-RaY, uno a giotive. Tento nově složený tým se brzy zabydlel na výslunní naší scény. Kluci se společně vypravili na lan akci s názvem Quietus Day, kde nenalezli přemožitele a ve finále těsně přehráli tým iddqd a stali se celkovými vítězi.

Ve stejnou dobu se konal i velmi dobře obsazený turnaj Gamegune 2009 ve španělském městě Bilbao, kam vyrazili i čeští nEophyte v sestavě okolo zEra. Kluci se o účasti na turnaji dozvěděli poměrně pozdě, a tak na přípravu nezbylo příliš času. To se ve Španělsku projevilo. Neophyte předvedli poměrně dobrou hru, když potrápili například celkově čtvrté Virtus.pro, nicméně nedokázali v základní skupině zvítězit ani v jednom zápase, přičemž si připsali jediný bod za remízu proti řeckým Deliquent Habits a s turnajem se rozloučili, aniž by za sebou zanechali výraznější stopu.

Obrovskou ostudu si koncem srpna utrhli Necroraisers, které svým chováním velmi poškodil jeden z jejich manažerů Marek "SpeakerCZ" Mikšík. Ten slovně napadal protihráče svého CS týmu a dokonce se uchýlil k vyhrožování smrtí apod. Toto vše vrhlo na NR velmi špatné světlo a SpeakerCZ byl údajně donucen z vedení klanu odejít. Nakonec se ukázalo, že Speaker ve skutečnosti NR neopustil a vše vyřešil změnou nicku.

V létě taktéž probíhala česká a slovenská kvalifikace do čtvrté sezóny ESL Extreme Masters. Dříve skončila slovenská kvalifikace. V té se do finále probojovali Defeaters a Suicide. Úspěšnější byl první jmenovaný tým, který se tak mohl těšit na to, že se podívá alespoň do mezinárodního kvalifikačního kola.

Zajímavý průběh měla i česká kvalifikace. Očekával se tuhý boj mezi Tortugou a eSubou. Vzájemný zápas těchto týmů vyhrála eSuba a následně se rozhodla nEph ukrást její hvězdu, Tomáše "oskar" Šťastného. Ve stejnou chvíli tým doplnil i Stanislav "StaN" Levan, který přišel ze Suicide. Na rozdíl od oskara se StaN nemohl do kvalifikace zapojit, protože by to znamenalo porušení pravidel soutěže. Tým sice opustil bamik a krueger, ale druhý zmiňovaný s eSubou ještě odehrál poslední kola turnaje a velkou měrou pomohl týmu do prvního kvalifikačního kola.

K Extreme Masters se ještě vrátíme, abychom zjistili, jak se našim zástupcům dařilo v mezinárodní konkurenci. Nyní si však nyní na chvíli odskočíme, protože se odehrál jiný důležitý okamžik pro naši scénu. Bylo tu totiž dlouho očekávané spuštění nového webu united-games.cz. Komunita se ho dočkala 9. 9. 2009, avšak pod názvem PLAYzone. To vyvolalo rozporuplné reakce a mnozí se dožadovali navrácení starého UG. Hráči se ho nedočkali a postupně si začali zvykat na novými technologiemi našlápnuté PZ.

eSuba ne Becupu

Na úplný konec prázdnin byla naplánována i velká akce v Maďarsku, turnaj Becup. Na něm se představila jednak celá maďarská špička, ale také týmy z Čech a Slovenska. Nejvýraznější stopu za sebou zanechala eSuba díky třetímu místu. Špatně si nevedli ani Suicide, kteří skončili pátí. Turnaj ovládli domácí Volgare, kteří ve finále porazili teamwork.

V září se odehrál již druhý letošní LanCraft i s účastí CS 1.6 opět v obci Rýmařov. Nejúspěšnější zde byl mix s názvem team-uber, druhý skončil již tradiční účastník podobných akcí Noční klub a třetí SnoopY.

Vraťme se ale do Evropy, kde probíhala kvalifikační kola do hlavní fáze. Slovenský tým Defeaters měl za úkol přehrát estonský celek Glitz. To se ukázalo být nad síly Dfs, kterým nepomohly ani protesty a stížnosti směřované na nastavení Estonců.

Český zástupce eSuba byl o poznání úspěšnější. V prvním kole kvalifikace porazil belgické Antwerp Aces a jediný krok chyběl k postupu do hlavní fáze. Stačilo porazit rakouský plan-B. I to se eSubě podařilo a první větší úspěch pro českou scénu po letech byl na světě.

V základní skupině čekal eSubu poměrně těžký los. Mezi soupeři figurovala jména jako SK Gaming, n!faculty či oXmoze. Nakonec ani jednoho z této silné trojice soupeřů nedokázala eSuba porazit, ačkoli se za své výkony nemusela vůbec stydět. Vítězství nad polskými nitro a rumunskými neXtPlease tak nakonec stačily pouze na nepostupové čtvrté místo ve skupině. Mezitím eSubu opustil StaN, kterému se s klukama nehrálo příliš dobře a vrátil se za kamarády do Suicide, a nahradil ho David "selby" Hloch.

V říjnu se odehrál turnaj s názvem World Cyber Games kvalifikace v brněnské herně Velký Špalíček. Turnaj nesl jenom název WCG, protože jeho vítězi účast na herní olympiádě pořádané v Číně nepřinesl. Důvod byl prostý – nedostatek finančních prostředků. Hrálo se tak pouze o ceny v podobě hardwaru a čest. První místo a monitory k tomu zde poměrně překvapivě brali nEophyte, kteří si ve finále dokázali poradit s eSubou.

Koncem října ty bylo i další finále ProgamingShop ligy. Toho se zúčastnili hlavně slovenské celky a jediným českým želízkem v ohni byl tým wrAth.CS. Ten byl k velkému překvapení na turnaji nejlepší a dokázal zvítězit. Druzí skončili Suicide a třetí inteRaction.

Do konce měsíce ještě stihl tým známý jako Tortuga opustit organizaci fofos.sk. Hráči okolo Milana "Monty" Stanislava poztráceli potřebnou motivaci a rozhodli se na čas s hraním skončit.

Na události velmi bohatý byl i měsíc listopad. Například organizace Confis nejdříve přivedla pod svá křídla norský top tým, který působil s názvem hevn. Ten dlouhodobě patří k tomu lepšímu, co evropská scéna nabízí. Dostal se do hlavní fáze EM IV a zúčastňuje se velký lan akcí. Podobně i druhý zahraniční tým, který Confis podepsali koncem měsíce. Ex-Hardwire ze Švédska je dalším z velkých úlovků české organizace.

eSuba během WGT
Foto: PLAYzone

Začátkem listopadu se odehrála poslední velká LAN akce na našem území v tomto roce. Byl to opět World GameMaster Tournament, který se tentokrát konal na brněnském výstavišti při příležitosti Digitexu. Představila se zde celá domácí špička. Podle očekávání si dobře vedla eSuba a na druhou stranu senzačně pohořeli nEophyte. Esuba nakonec celý turnaj vyhrála, ve finále porazila po dramatickém boji slovenské Necroraisers. Třetí zde skončili překvapivě Suicide.

Následně organizace Necroraisers oznámila změnu vedení a začali se dít velké věci. NR si půjčili od nEph na zkoušku CS tým, který vyslali na největší offline akci světa – Dreamhack Winter. Tam se NR museli nejdříve probít BYOC turnajem o postup do hlavní fáze turnaje. To se klukům bez zaváháním podařilo a mohli se tak těšit na soupeře světového formátu. NR si svá zaváhání nechali na hlavní turnaj. Kluci nedokázali vyhrát dobře rozehraný duel proti norskému mixu darkside a remízou skončil i druhý zápas, proti portugalskému týmu k1ck. Porážka od SK Gaming znamenala konec v turnaji.

Vedení Necroraisers se předvedené výkony ale líbily, a rozhodlo se tento tým definitivně podepsat. Další šanci dostali NR na maďarské akci Infinity Coliseum Winter 2009, kde se pokusili navázat na výkon eSuby, která zde na jaře získala zlato. Na turnaji o osmi týmech se NR nakonec propracovali do finále, ale nestačili zde na domácí teamwork a skončili na celkové druhém místě.

To už se dělo v posledním měsíci roku prosinci. Stejně tak se odehrála i další lan ve Velkém Špalíčku, kterou pořádal klan Venom Gaming. Akce nabrala velké časové zpoždění, a tak se nestačilo rozhodnout o celkovém vítězi – na děleném prvním místě skončili Mindplay a eEriness. Třetí místo brali SnoopY.

Holky z eSuby se podívaly do nejvyšší dívčí soutěže ESL Major Series. Zde se zúčastnily základních skupin, během nichž si připsaly dvě vítězství, dvě prohry a jednu remízu. Po těchto výkonech se bohužel rozloučily na nepostupovém čtvrtém místě.

Poslední zmínka patří turnaji Storm the Front. Zde se sjela především slovenská smetánka, nechybělo ale ani zastoupení českých týmů. Nejlépe dlouhý a vyčerpávající boje zvládli Defeaters, kteří zde vyhráli. Velkým překvapením pak byla hra FU.SK, které mnozí před akcí odepisovali. Fučka ale oprášili starý skill a skončili zde na doslova senzačním druhém místě.

Takový byl rok 2009 pro českou a slovenskou scénu. Rok nepříliš velkých úspěchů, ale zároveň rok, který ukázal i naději do příštích let. Uvidíme, jaký vliv budou mít letošní události na dění v budoucnosti.