S blížícím se koncem kalendářního roku bývá zvykem rekapitulovat a připomínat si, co se během daného roku událo. My na PLAYzone.cz jsme to tak dělali už loni a ani letošní rok není vyjímkou. Pojďme se tedy společně podívat, co zajímavého se událo na zahraniční Counter-strike 1.6 scéně.
S novým rokem začíná u CS i nová sezóna lig a turnajů a té obvykle předchází změny v sestavách jednotlivých týmů. Nejinak tomu bylo i letos. O největší poprask se pravděpodobně postarali fnatic, kteří nejdříve oznámili odchod jednoho ze strůjců úspěchu z roku 2009 Rasmuse "GuX" Stahla, aby následně zveřejnili příchod Bjorna "threat" Perse.
Změny se nevyhnuly ani tehdy ještě švédské sestavě u Meet Your Makers. Odchod ohlásil Andreas "moddii" Fridh a dočasně ho nahradil dánský borec Jack "wazorN" Henriksen. Mezitím se pomalu rýsoval projekt s názvem Guns Are Drawn, který pomalu ale jistě odhaloval polskou sestavu do té doby působící jako AGAiN. Zhruba ve stejnou chvíli se rozpadl finský lineup u Power Gaming, jehož hráči si šli plnit své vojenské povinnosti.
Prvním turnajem, který prověřil, jak na tom celky jsou, bylo evropské finále čtvrté sezóny Intel Extreme Masters, které se odehrálo v německém městečku Bruhl. V Německu se tradičně dařilo fnatic, dále německým mousesports a špatně si nevedli ani SK Gaming. Naopak propadákem skončilo vystoupení polských Guns Are Drawn či dánských mTw. Poprvé zde o sobě dali vědět Ukrajinci z KerchNET, kteří se umístili na nečekaném pátém místě. Nejlépe si nakonec vedli domácí mousesports, kteří ve finále udolali fnatic 2-1 na mapy ve strhujícím závěru. Výsledky turnaje pak způsobili, že Millenium propustili svůj tým, který na turnaji skončil již ve skupině.
Zraky veškeré veřejnosti se následně začaly upírat ke švédským H2k Gaming. Ti začali horlivě měnit sestavou. Nejdříve byla oznámena sestava ve složení GuX, Snajdan, Tentpole, moddii, SpawN, aby byla později pozměněna na pětici GuX, Snajdan, Tentpole, FYRR73, SpawN. Měnili i američtí compLexity, které opustil hero a nahradil ho Impulsive.
Na úplném sklonku měsíce ledna se odehráli ještě dva menší turnaje. Nejdříve SK Gaming zvítězili na domácí půdě ve finále první sezóny IOL a následně svůj první turnaj roku 2010 vyhrál tým s názvem Arbalet UA. Pokud tušíte, že se jedná o Arbalet Cup Asia a tým, který se později přejmenoval na Natus Vincere, máte pravdu.
Začátek února se nesl ve znamení ohlašování nových turnajů, představen byl například turnaj WES Masters, Intel Extreme Masters World Championships, Arbalet Cup February či TBH Cup. Jako první odstartoval Arbalet Cup February, kterého se zúčastnili především týmy z Ruska a Ukrajiny. Překvapivě zde nezvítězili Na´Vi, kteří se dokonce neumístili ani v první trojce. Před nimi skončili zvítězivší UNiTED, PinG a forZe.
Ještě chvíli předtím však nalezl nové místo GuX. Po propuštění z fnatic zamířil tento mladý
hráč do řad rivala z SK Gaming, kde nahradil Freje "kHRYSTAL" Sjöströma. Moddiiho(resp. jeho záskok wazorNa) u MYM pak oficiálně nahradil Emil "FYRR73" Karlsson.
Následoval další turnaj pro východní týmy nesoucí název ASUS Winter 2010, který opět ovládli ruští UNiTED. I zde potvrdili dobrou formu PinG, kteří skončili na druhém místě. Na´Vi na turnaji nestartovali.
Pokračoval i seriál změn u H2k Gaming. Ti nejdříve propustili celý nedávno přijatý tým a následně přijali pod svá křídla sestavu Begrip ve složení BARBARR, pop, pronax, Zyppe, Xizt se SpawNem jakožto trenérem.
Na konci měsíce se odehrál první letošní WES Cup, který nakonec ovládli američtí Evil Geniuses. Američané se tohoto online turnaje zúčastnili z Evropy, kde se připravovali na nadcházející vyvrcholení čtvrté sezóny IEM.
Finále IEM V odstartovalo 3.3. a od začátku nabízelo skvělé zápasy nejlepších týmů světa. Již v základních skupinách skončili dánští mTw a polská sestava, která zde již hájila barvy Frag eXecutors, kde se nakonec tato legendární pětice usadila. Vstup do nové organizace se jim ale vůbec nezdařil. Naopak se dařilo Evil Geniuses, kteří ve skupině A skončili před fnatic i mouz. Ve skupině B si pak nejlépe vedli SK Gaming, Na´Vi a WeMade FOX. Do finále se probojovali Na´Vi a fnatic a byl tu první souboj titánů letošního roku. V něm byli lepší borci z Ukrajiny a připsali si své letošní skutečně velké vítězství a rázem je mnozí pasovali do pozice nejlepšího týmu světa.
Po turnaji přišlo období odpočinku a o hlavní zpestření se starali především organizátoři, kteří oznamovali stále nové turnaje jako například Arbalet Cup Best of Four, Arbalet Cup Russia, Arbalet Cup Kazakhstan, GameGune 2010 a další. Ve stejnou chvíli národy sestavovaly reprezentace na letošní ENC. Tento klid ale netrval dlouho.
Ještě do konce března totiž nalezly hned dva z turnajů své vítěze. Arbalet Cup Russia ovládli UNiTED a připsali si třetí letošní titul. Arbalet Cup Kazakhstan pak vyhrál domácí A team.
První čtvrtinu roku pak uzavřeli další přestupy hráčů a celých sekcí. Novou sestavu představili compLexity. Mezinárodní vody rozvířila i česká organizace confis, kterou ke konci března opustila norská sekce, kterou nahradila hvězdná švédská sestava do té doby působící pod názvem SharkGaming. O poslední významnou událost prvního kvartálu roku 2010 se postarali fnatic, kteří přijali dívčí tým Pink Zinic.
Takový byl tedy první čtvrtrok. Další části budou následovat v nadcházejících dnech. Zároveň se již můžete těšit na podobné články o československé scéně, které budou vydány po dokončení této minisérie článků o scéně světové.