Dnes v 10:10 vypukne první zápas GSTL. Hráči týmu FXOpen e-Sports se utkají s týmem SlayerS Clan. Mohlo by dojít i k několika zajímavým scénářům, například by se mohl potkat FXOz s MMA ze SLayerS, což by byla malá předehra k jejich nadcházejícímu zápasu v GSL.Podívejme se ale na oba týmy podrobněji a povězme si něco o jejich souboji a historii.
Jak již bylo popsáno v předchozí novince, bude se hrát na pět vítězných bodů systémem postupného nasazování hráčů. Tedy oba týmy zvolí svého prvního zástupce a hráči odehrají zápas. Vítěz zůstává do dalšího kola a jeho tým si připisuje bodík, zatímco poražený hráč odchází a jeho tým posílá do mlýnku dalšího.
Odhady na první souboj GSTL v roce 2012 se různí. Oba týmy se od poslední loňské sezóny (která pro oba skončila dost katastrofálně, byly totiž prvními vyřazenými týmy) hodně zlepšili. Objevili se u nich nová zvučná jména a rozhodně nepatří k outsiderům GSTL. Oba mají své hvězdy, na které jistě budou spoléhat, ale jak tomu v GSTL bývá zvykem, je velmi pravděpodobné, že se do hry dostanou i méně známí hráči, kteří ještě neměli to štěstí se probojovat do Code S nebo Code A.
Dnes nás čeká zápas FXO a SlayerS, zítra pak ZeNEX a oGs-TL.
SlayerS určitě budou chtít nasadit svou největší hvězdu MMA, ale dle mého si ho nechají jako eso v rukávu, protože budou jistě chtít ukázat některé méně známé hráče a také nebudou chtít odkrýt týmu FXO repertoár buildů, které má MMA jistě připravené i pro GSL. Jak už bylo napsáno, v poslední sezóně se ani jeden z týmů příliš nepředvedl, ale od té doby se toho na scéně dost změnilo a nyní mají oba hráče v Code S, v Code A a dominují také na zahraničních turnajích. Jeden z nejlepších Zergů SlayerS Coca nemůžu nastoupit kvůli svému prohřešku v minulosti (vypuštění zápasu) ale SlayerS mají i další silné Zergy a Protosse. I přes to bych se nedivil, kdyby Terrani byla v dnešních zápasech ta pravá zbraň SlayerS. Budou jistě chtít aby FXOGumiho hrál právě TvT, naopak na Oze zcela jistě nasadit Zerga nebo Protosse. Jsem zvědavý, koho si FXO nechá v záloze, bude to právě zabiják Terranů Oz? Nebo spíš Zergská superstar Leenock. Na souboj Leenocka a MMA bych se velmi rád podíval...
Do následující tabulky se budu snažit během hry zapisovat, koho který tým nasadil a jak souboj dopadl.
FXOpen (3) | SlayerS (5) |
(P) Choya | (P) Crank |
(T) TheBest | (P) Crank |
(Z) Lucky | (P) Crank |
(Z) Lucky | (T) Clide |
(Z) Lucky | (P) Puzzle |
(Z) Lucky | (T) MMA |
(Z) Leenock | (T) MMA |
(P) Oz | (T) MMA |
Choya vs. Crank
SlayerS už v prvním zápase překvapili nasazením neznámého hráče proti velmi dobrému Protossovi Choyovi (momentálně Code B, kouč týmu) z FXO. Hráč (podle všeho) známý z BW měl příležitost se ukázat v souboji Protoss vs Protoss. Mapa byla Entombed Valley. Choya zvolil Dark Templary i přes to, že vyskautoval soupeřovo Roboticks. Crank se vydal cestou colosů na jedné bázi. I přes relativně rychlé robo se Choyovi podařilo dostat do základny dvě DT. Mezitím Choya zabral expanzi a Crank musel zaútočit. Jedeno colosus proti blinku a obrovskému rozdílu těžařů (40/18). Crankův colosus rozdupal Force Fieldy soupeře a nadělil zealotům a stalkerům Choyi před svou nevyhnutelnou smrtí dostatečné množství škod na to, aby Crank mohl svému týmu získat první bodík GSTL 2012.
Crank vs. TheBest
Dual Sight. Další hra měla otestovat Crankovo PvT (Protoss vs Terran). Na mapě pro dva hráče se Crank zdržel brzkého skautu. Hráč FXO se rozhodl zahrát pro tuto mapu celkem typický build: 1-1-1. Crank s expanzí po Roboticks neměl na obranu 1-1-1 zrovna nejlepší otevření, ale na druhou stranu velký počet Immortalů na úkor gateway jednotek by mohl pomoct. Crank se vydal cestou colosů. Banshee, SCVčka, tanky a mariňáci na straně Besta Stalkeři, immortal, colosus, sentry a zealoti na straně Cranka. Přirozená expanze Cranka vzala za své a vypadalo to, že Crank čeka ná Extended Termal Lance. Crank se vrhl na svého soupeře, veškerá biotika byla během několika vteřin pryč ale Crank neměl dostatek protivzdušné síly na to, aby se vypořádal s banshee soupeře. Podařilo se mu však zachránit všechny tři colose. Druhý útok přišel se 7 banshee. Veškerá protivzdušná obrana Cranka bylo 7 stalkerů a 2 sentry – první Phoenix však v produkci! Následovala totální anihilace pozemní armády Besta a Phoenix si už pohrál se zbytkem. Nexus před základnou Besta a závěrečný drtivý útok Cranka zajistil SlayerS druhý bodík!
Crank vs. Lucky
Protossem to nešlo, Terranem to nešlo. Zkusíme Zerga! Lucky z Code A byl další volbou FXO. Belshir Beach mělo být bojištěm. Expanze s Forge na straně Protosse a přechod na jednu Stargate. Zerg zareagoval rychlou třetí bází. Poslední, co jsem viděl před tím, než mi začlo jednání, byla Stargate u Cranka... Určitě nějaká dobrá duše doplní průběh zápasu do komentářů.
Lucky vs.Clide
Zerg proti Terranovi. Clide se ve svém novém týmu musí ještě pořádně ukázat. Na jedné z největším map Calm Before the Storm to byla rychlá expanze na obou stranách. Clide si zajistil kontrolu nad mapou v úvodu hry pomocí čtveřice hellionů a následoval drop dvou medivaků na zergovu třetí (ta v bázi). Na drop byl Lucky připravený se smečkou zerglingů a banelingů. Clide vysadil část jednotek ale zachránil všechny medivaky. Agrese pomocí dropů ještě chvilku pokračovala, ale bez většího úspěchu. Lucky se vydal cestou mutalisků a Clide začal pomalu ale jistě přidávat tanky a další factory. 4. báze pro Luckyho a všechny standardní upgrady pro oba hráče v produkci. Proběhlo několik výmně armád na středu mapy, ale Lucky byl pokaždé mnohem efektivnějí. Podařilo se mu zachránit většinu drahým mutalisků a nakonec se vřítil do Clidovi základny s obrovskou armádou Muta-Ling. GG.
Lucky vs. Puzzle
Daybreak. A Zerg vs. Protoss. Další Protoss od SlayerS, od kterých jsem čakal mnohem větší důraz na Terrany. Proti Luckymu by byl vhodný (samozřejmě) MMA, ale také například GanZi. Nicméně Lucky nečekaně zvolil FFE (Forge Fast Expand) a Lucky zreagoval opět rychlou třetí. Dvojitá Stargate, nad kterou alegantně proletěl overlord Luckyho, se dokončila a okamžitě přišla do produkce Voidray a Phoenix. Lucky měl dost času se na všechno připravit, přidal hydralisk den. I přes to napáchali phoenixové celkem slušné škody mezi drony Luckyho a Puzzle přešel na Colossi. Třetí pro Protosse a čtvrtá pro Zerga následovali. Lucky vyzkoumal transport pro overlordy a naložil do nich kupu banelingů. Obrovská armáda hyder a bane-dropů zatlačila armádu Puzzla na ústup a ten musel pustit svojí tří, nově vzniklou expanzi. Další útok přinesl podobný výsledek, třetí základna Puzzla opět padla, ale tentokrát Lucky přišel o vešekerou armádu... instantně však domaxoval do plných supply. Puzzle už nemohl sedět na dvou bázích a rozhodl se vydat do útoku. Lucky zvolil base trade. Puzzle se ale musel otočit a zamířit zpět domů... do trosek své bývalé základny. Zde došlo k rozhodující bitvě, kterou sice vyhrál Puzzle, ale zbylo mu asi pět stalkerů a poslední dvě budovy – GG.
Lucky vs. MMA
(Oh crap!) Luckyho změna výrazu při pohledu na hráče, kterého SlayerS vybrali jako dalšího, byla k nezaplacení. Antiga. MMA od prvních okamžiků ukazuje, že se nebojí. Expanze, hellioni... další expanze... přímo na pozici třetí základny! Třetí pro zerga až o několik dlouhých minut později a ve stejné době Infastation pit a upgrady pro zerglingy. U MMAho klasická Terranská klasika. Marine + Tank. MMA se ve 12. minutě rozhodl pro push do středu mapy a Lucky bez baneling nestu se rozhodl poslat dvě skupinky zerglingů do mainu Terrana. MMA zareagoval tím, že stáhl veškeré mariňáky ze středu mapy a toho Lucky využil a svými zerglingy zničil všechny tanky MMA. Následná vlna infestorů se postarala i o zbytek mariňáků... MMA na tom byl bledě. Chvilku se vyčkávalo a Lucky dotechoval na ultralisky. MMA však byl připravený a v následné bitvě svými maraudery rozstřílel zergské jednotky na prach a Lucky psal GG.
MMA vs. Leenock
Je to tady! Zápas ve který jsem doufal! Zerg (který se bohužel nedostal dál v Code S) hned ze začátku mapy Metropolis nechal dostavit bunker vedle své expanze. Jeden mariňák do něj hned vklouzl a vynutil od Leenocka celkem velké množství zerglingů. Od MMA následovali klasičtí hellioni, zabrání třetí a ztráta velké skupiny mariňáků a hellionů při útoku zerglingů ze dvou stran. Následoval velký útok biotiky Terrana na zergskou bázi, spolu s helliony, kterým se právě dodělal infernal pre-ignitor. Čerstvá várka mutalisků spolus banelingy a zerglingy útok odvrátila. Následné útoky Leenocka vždy s několika zerglingy a banelingy udělali podobné škody jako dropy od Terrana v mainu soupeře. Nestálý boj na středu mapy. MMA přišel o několik (dost) medivaků, ale ďábelským makrem se dostal na 3/3 mnohem dřív, než jeho zergský soupeř. Neustále dropy kontra neustálé útoky mutalisků. Broodlordi pro Leenocka, který je momentálně pozadu, by mohli znamenat obrat. Ale MMA stimuje a běží přímo pod broody a několik zdarma ničí. Armáda thorů, 3/3 mariňáků, tanků, medivaků a ghostů je všude na mapě a příliš silná pro Leenockovi muty a broody. GG.
MMA vs. Oz
Předehra k GSL? Je to tak! Poslední hráč FXO, který musí porazit jak MMA tak hráče, kterého SlayerS nasadí po něm. Rychlá agrese několika mariňáků ze strany MMA rozhodila hned na začátku Oz. Protoss hned v záčtku hry přišel o několik probíků a MMA se dostal velice rychle na tři báze. Oz zareagoval velmi pěkně tím, že on sám položil třetí nexus. O chvilku makrování později přichází push Terrana na třetí základnu Protosse, ta padá. Oz warpuje první High Templary a MMA se nestahuje úplůně, jen čeká na ghosty. Perfektní EMP, které zasáhlo všechny HT Oze v podstatě ukončuje hru. Na bioarmádu MMA dopadá jediná storma a hráč SlayerS se žene do základny Protosse. SlayerS vítězí v první hře GSTL a postupují do dalšího kola! FXO bude o postup ještě bojovat.
FXOpen e-Sports (FXO)
Založený koncem roku 2010 společností FXOpen, která se zabývá obchodováním na devizovém trhu – forexová obchodní firma (FOreign Exchange – směna cizích měn). Do té doby (a i nadále) pořádají své velké turnaje a podporují jiné turnaje. Nejprve nabírali hráče převážně z Austrálie případně Oceánie. Mezi prvními byl například v té době velmi známý australský Zerg mOOnGLaDe. Později otevřeli své brány hráčům z celého světa a podařilo se jim pro svůj tým získat jména jako OpTiKzErO (Protoss, Kanada), Sheth (Zerg, US) nebo qxc (Terran, US). Později i korejské hráče jako sC, PartinG, Leenock, Oz nebo asd. Tým od té doby prošel velkými změnami, značně se rozrostl především právě o korejské hráče a hodně hráčů z původního týmu jej opustilo.
Zpočátku týmu mnoho hráčů a diváků nevěřilo, ale už při svém prvním vystoupení v GSTL se předvedl několika zajímavými skalpy a představil některé méně známé hráče. Nyní už hráči FXO mají velké množství individuálních výsledků, mezi které patří mnoho míst v GSL code S, velké vítězství a mnoho dalších předních pozic na MLG, nebo druhé místo z IGN ProLeague.
Aktuální soupiska 19 (7 Protoss, 8 Terran, 4 Zerg)
TOP5: Oz, Choya, Leenock, mOoNan, GuMiho (dále například asd, Lucky, OpTiKzErO).
Slayers Clan (SlayerS)
Snad jeden z nejznámějších týmů na Starcraftí scéně. Zcela jistě za to může postava asi globálně nejznámějšího člověka ve světě elektronického sportu Boxera, který tým založil. SlayerS si loni připsali dvě první místa z GSTL. Jednou ve finále porazili MVP 5:4 a podruhé jim podlehli IM stejným výsledkem. Poslední sezóna GSTL jim však nepřála a opustili turnaj již v prvním kole.
I když se v týmu SlayerS prosazují především Terrani, stav ras je momentálně vyrovnaný a každá má 8 zástupců. Co se individuálních výsledků týče, zde na celé čáře dominuje MMA, kapitán týmu. Nedávno se objevila také informace o tom, že na pozici hlavního trenéra nebo, chcete-li, coache, vystřídá Cellu na tuto sezónu GSTL sám Boxer. Uvidíme, jak jeho osobnost ovlivní výsledky týmu.
Ani SlayerS se nevyhnuli odchodu některých hráčů do zahraničí (tým nedávno opustili hráči Golden a Dragon). I přes to ale působí jako tým velmi kompaktně.
Aktuální soupiska 24 (8 Protoss, 8 Terran, 8 Zerg).
TOP5: MMA, GanZi, Ryung, Brown, YuGiOh, Puzzle (ale soupiska je nabitá hvězdami jako Alicia, Ven, Cella, Min, TaeJa, Coca a v neposlední řadě Clide).