Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se dělá progaming na Srí Lance

29. 2. 2012 | 17:34 Všechny hry
Výchozí obrázek

Foto: PnX Gaming

Čeští hráči často koukají na progamery z méně bohatých zemí poněkud s despektem. Internetem kolují obrázky, které vyobrazují ruské hráče, jak hrají s žehličkou místo myši a místo sluchátek mají k hlavě přivázané reproduktory. Realita ale taková zpravidla nebývá.

Dobrým příkladem je třeba Srí Lanka. Dvacetimilionová země ležící na ostrově jižně od Indie působí spíše jako exotický ráj. Na pohled má k dobrému progamingu daleko. I proto návštěvníka zarazí, jak profesionálně organizovaný místní gaming může být. Weby zdejších týmů jsou psané bezchybnou angličtinou, zábavní portály včetně progamingových lig jsou také plně přeložené. A ani propracovanost organizace některých multigamingových klanů se od nastavených standardů neliší. Naopak, v některých ohledech převyšuje to, na co jsme zvyklí v České republice.

Unknown gaming

V překladu neznámí hráči na některých fotkách působí jako banda kluků z venkova, kteří si občas přijdou zahrát do počítačové herny. Ve skutečnosti je jejich zřizovatelem jedna ze Srí lanských škol, která tímto způsobem mezi mladými hráči udržuje zdravou soutěživost a snahu se zlepšovat s vedlejším efektem tmelení kolektivu. Unknown jsou navíc jakousi akademií silnějšího celku Phoenix Gaming, kde se setkávají hráči různých věkových kategorií a herních zkušeností. Ti se od sebe vzájemně učí, aby mohli jednou postoupit mezi ty nejlepší, které sdružuje právě Phoenix. Samotný klan vznikl s myšlenkou rovnosti příležitostí pro kohokoli.

Phoenix Gaming je Srí Lanský multiklan, který nabízí unikátní příležitost hráčům všeho věku a skillu zažít prostředí profesionálního hraní a snaží se vytvořit podmínky, ve kterých je kompetitivní týmové hraní pro všechny dostupné. Pro méně zkušené hráče je příležitostí učit se od protřelých veteránů.

Progaming této země je teprve na začátku, ale přesto dokáže být velmi konkurenceschopný. Prostředí, které Phoenix gaming vytváří, dokáže vychovat velmi slušné hráče. Například Abitha Latiffa, který pro Playzone poskytl krátký rozhovor. Povídali jsme si o obecně Srí Lanské herní scéně, ale třeba i o tom, jestli je možné se v tamních končinách progamingem živit.

 

Foto: PnX Gaming

Mnoho herních portálů a magazínů na Srí Lance je psáno v angličině. Například u nás v Čechách to tak časté není. Kde se ten rozdíl bere?

Srí Lanka je multikulturní, multietnická a multijazyčná země. Domácím jazykem je Sinhalština, ale ne každý je schopen ji dokonale ovládnout. Proto se běžně jako komunikační jazyk používá Angličtina.

Účastní se váš tým zahraničních turnajů?

Ano, Phoenix gaming se účastnil mnoha mezinárodních akcí, například WCG nebo WCG Asia.

Vidíte v nějaké okolní zemi svého velkého rivala? Třeba Česká republika odjakživa soupeří se Slovenskem, do jisté míry také s Maďarskem.

Nějakého konkrétního rivala asi nemáme, ale samozřejmě rádi soupeříme s hráči ze sousedních zemí. Hráči Srí Lanky jsou ale na stejné kvalitativní úrovni jako jako jejich oponenti, takže když se setkáme v lize, nikomu nehrozí nějaká ztráta renomé.

A co třeba Indie. To je podobná kultura, ani tam nějaká rivalita nepanuje? Nejsou vaše komunity hlouběji propojeny jako třeba ta naše a Slovenská?

To asi ne. Je to taková zdravá soutěž, snažíme se být dobří proti všem. I když musím říct, že Indie, na to jak je veliká, vysílá na zahraniční turnaje jen málo hráčů. A naši hráči je porážejí častěji, než oni ty naše.

Je možné se u vás progamingem živit?

Momentálně to bohužel možné není. Všichni Srí Lanští hráči hrají pro zábavu a ne pro to, aby vydělali peníze. Progaming je u nás považovaný za seriózní záležitost teprve posledních několik let. Phoenix gaming jsou leaderem ve svém oboru, většina ostatních klanů jen kopíruje naše kroky.

Ale nějaké místní herní celebrity přesto máte ...

Ano, to máme. Nerad bych aby to vyznělo, že se vychloubám, ale třeba já jsem byl podle EA Games v roce 2009 třináctým nejlepším hráčem Fify na světě.