V české domácnosti je internet častějším jevem než pes nebo kočka. Kdo jej nemá, vypadá trochu jako důchodkyně Věra Pohlová, která by „všechny ty internety zakázala.“ V Afghánistánu je internet novinka. A pokud jste žena, taky velký risk.
Ač je vývoj v Afghánistánu brzděn neustálými vojenskými střety, vykazuje slušnou rychlost průniku komunikačních technologií do populace. Internet zde používá asi 120 tisíc lidí, tedy necelá polovina procenta populace. Roste ale třicetiprocentní rychlostí a nevypadá, že bude zpomalovat. Technologický vývoj ale není určen ženám.
Ty samozřejmě mohou navštěvovat místní internetové kavárny, tam jsou ale často obtěžovány místními muži. Ti mají tendence je v užívání internetu omezovat, i když se třeba ani neznají. Žena v takovém podniku musí počítat s tím, že jí vždycky někdo bude stát za zády a kontrolovat co hledá nebo čte a omezovat jí v čemkoli, co udělá. Zlepšení je ale na dohled.
Afghánská organizace Mladé ženy za změnu s pomocí bývalých spoluobčanů, kteří emigrovali do Evropy nebo USA, dala dohromady peníze na provoz první čistě ženské internetové kavárny. Bude vedena výhradně ženským personálem a dovnitř také budou moci jen ženy. Organizace od sponzorů prozatím získala zdarma patnáct laptopů a internetové připojení na rok.
Sarah Gul, jak se podnik umístěný v hlavním městě Kábulu jmenuje, názvem odkazuje na dívku, kterou její rodina v patnácti letech provdala za muže, který ji několik měsíců surově týral. Založení podniku je tak malou výhrou nejen pro fanoušky svobody informací a internetu, ale zejména pro ochránce lidských práv.