Konkrétně se jedná o obor „3D grafika a počítačové hry“, díky němuž si osvojíte dovednosti v oblasti programování, robotiky, grafiky a počítačových her. Výukový obor samozřejmě poskytuje také ekonomické předměty z oblasti marketingu a účetnictví, neminou vás ovšem ani klasické středoškolské předměty. Takže ať po tom toužíte sebevíc, hodinám „matiky“ nebo „dějáku“ se prostě nevyhnete. Obor je zakončen maturitní zkouškou, po níž můžete pokračovat na vysokou školu, kde už je přeci jenom třeba vývoji počítačových her věnována větší pozornost. Škola má nově navíc vlastní vybavenou esportovou učebnu.
Počítačové hry zkrátka i nadále pronikají do nejrůznějších oblastí, takže není až takovým překvapením, že se nevyhnuly ani vzdělávání. Minimálně pro vývoj počítačových her je jasné, že nějaké specializované vzdělání potřebujete, jak je to ovšem v případě, že chcete pracovat v esportu?
Letos v létě tuto otázku nakousla Staffordshire University v Londýně, kdy trochu nešťastně prohlásila, že v budoucnu se v práci v esportu bez vysokoškolského titulu zkrátka neobejdete. Prohlášení vzbudilo poměrně divokou reakci na sociálních sítích, kdy většina uživatelů, ať laiků, nebo profesionálů, protestovala, že důležitější než nějaký diplom jsou především zkušenosti a nadšení. Souhlasíme s tím, že pravda je někde uprostřed, důležité je mít zápal pro něco, co vás baví, ale je dobré nevsázet vše na jednu kartu a vždy mít v záloze náhradní řešení pro případ, že by vám to zrovna nevyšlo.
K situaci se vyjádřil také Jakub „Cubass“ Čubík Ph.D., místopředseda Esportovní studentské asociace (ESA), což je celorepublikový meziuniverzitní spolek, který zároveň slouží jako networkingová platforma pro studenty a vysoké školy v České republice.
Počítačové hry a esport postupně do vzdělávání pronikají, což jistě dělá radost především nadšencům, kterým rodiče odmala tvrdili, že jejich koníček je ve skutečnosti jenom ztráta času, který nikdy ve skutečném životě nevyužijí. Mezi vysokými školami je pomyslnou vlajkovou lodí Vysoká škola báňská na Technické univerzitě Ostrava, která od letošního roku vyučuje nový předmět zaměřený na počítačové online hry. Tato škola zároveň byla první, která hostila vysokoškolský esportový turnaj.