Celý seznam týmů začneme nejhlouběji jak to jde. Historicky první titul MČR v League of Legends si odnesla eSuba v roce 2012 a odstartovala tak na naší scéně dominanci, kterou asi ještě dlouho nikdo nepřekoná. Co dělalo tuto sestavu ještě více unikátní je to, že jsme v ní mohli vidět samotného Pavla “Herdyn” Mikeše, ze kterého je dnes jede z největších českých streamerů na Twitchi.
- Pavel “Herdyn” Mikeš
- Michal “Gornagal” Fiebich
- David ”Ovdovovac” Šrom
- Tomáš “nardeus” Maršálek
- Pavel “Blbeczech” Marcinka
Rok 2013 se rovněž nesl ve znamení eSuby. Osvěžená sestava okolo Herdyna s mladým Baxtrixem na botu naprosto převálcovala všechny své protivníky a odnesla si domů druhý titul v řadě. Jak můžeme s odstupem času vědět, tak stejně jako z Herdyna, tak i z Baxtrixe se stala velice populární internetová hvězda, hlavně díky streamování a tvorbě videí na platformě YouTube, kde se na něj dodnes dívají desítky tisíc lidí. Tahle legendární sestava vypadala následovně:
- Pavel “Herdyn” Mikeš
- Lukáš “LouGi” Balaževič
- Jan ”Rikytan” Kusák
- Štěpán “Baxtrix” Buchta
- Ondřej “Demon” Fučík
Když se zdálo, že si eSuba dojde pro zlatý hattrick v pouhém třetím roce pořádání MČR, tak nikdo ani neuvažoval nad jinou možností. Ovšem o překvapení se postaral tým Extatus v čele s legendou domácí scény Pavlem “Mozilla” Klabanem, kterého na botu doplnil Baxtrix a v té době vycházející hvězda na support roli Denyk. Ten dnes hájí barvy týmu Excel Esports v nejvyšší evropské lize LEC. Na tehdejší dobu se jednalo o obrovské překvapení a první zastavení dominance eSuby.
- Pavel “Mozilla” Klaban
- Jiří “Esito” Kunst
- Matúš ”RusO” Rusňák
- Štěpán “Baxtrix” Buchta
- Petr “Denyk” Haramach
O zastavení rozjetého vlaku jménem eSuba se v následujících letech postarala i lolkařská sekce organizace Fraternitas, která kromě LoL zářila také v CS:GO. Sestava z roku 2015, která dokázala ve finále porazit eSubu, v sobě skrývala několik zajímavých jmen v čele s již zmíněným Denykem a také Cekutkou. Ten už sice profesionální kariéru v LoL ukončil, ale můžeme ho dnes vídat v zápasech na té nejvyšší úrovni v mobilní hře Wild Rift. Ovšem nejlepší sestava Fraternitas teprve byla na cestě.
- Vladimír “Cekutka” Mrkáček
- Jan “Piipous3k” Piipota
- Michal “Odstranovac” Duchoň
- Václav ”WorstAdc” Šrajer
- Petr “Denyk” Haramach
Roku 2016 se u nás v Česku pořádně probudil esport a na MČR tohoto roku to bylo v každém titulu poznat. V CS:GO jsme se dočkali dominantního výkonu Extatusu, jehož barvy hájila vycházející hvězda světového kalibru David “Frozen” Čerňánský. Jenomže v League of Legends bylo hvězd na straně vítězů stejně a speciálně jméno “Marek “Humanoid” Brázda nám bude ještě dlouho znít v paměti vzhledem k jeho letošním dvěma titulům z nejvyšší evropské ligy LEC. Kromě něj se v této sestavě také nacházel znovu Denyk a také slovenský talent na roli ad carry Neon. Všichni tři zmínění dodnes hrají v LEC a reprezentují naši CZ/SK scénu v tom nejlepším světle.
Dlouho jsme už nezmínili eSubu, takže nyní přichází čas na její návrat do formy. Od roku 2017 jsme zatím v League of Legends neměli jiného vítěze MČR. To vám může napovědět hodně o tom, jak moc vysoko laťku hráči modré krve každý rok nasazují. Speciálně v tomto roce sem přestoupil z týmu Fraternitas Humanoid, Jejky a Denyk, ke kterým se ještě navíc přidal marksman Patrik (v té době hrající pod přezdívkou Sheriff). Ten dnes hájí stejně jako Denyk barvy týmu Excel Esports v LEC.
Pomalu se už dostáváme v čase tak blízko k současnosti, že hráči, kteří vyhráli v roce 2018 titul v barvách eSuby ještě stále nedosáhli na evropské scéně svého maxima, ale věříme, že pro mnoho z nich se jejich šance teprve blíží. Nebavíme se o nikom jiném, než o Randomovi, Robocopovi a hlavně o slovenském supportovi Kamiliusovi, který v dnešní době hájí barvy týmy německé organizace MOUZ.
Poslední rok před Covidem, pauza od League of Legends a také završení zlatého hattricku eSuby – tohle všechno jsou přízviska, která by seděla k MČR 2019 v League of Legends. Na tuhle sestavu hráčů v modro černých dresech se trochu zapomíná, protože v ní už tak moc nezáří žádné jméno a výhra ve finále se spíše očekávala od týmu Srdce Nehasnou, kde se nám naposledy na MČR předvedl Carzzy. Ovšem historie se neptá co kdyby, proč a jak to mělo být, ale nýbrž na to, kdo byl v daný den lepším týmem na riftu a to byla po právu eSuba v následující sestavě.
Letos eSubu čeká cesta za jejich čtvrtým titulem v řadě a dohromady šestým do celkové sbírky. Ovšem stejně jako vždycky, tak i v posledních dvou letech se objevila spousta konkurence a tento rok se je pokusí z role největších favoritů sesadit týmy SINNERS a Dynamo Eclot, které určitě mají ve svých sestavách dostatečnou kvalitu na to, aby modrá krev o pomyslný titul úřadujících mistrů přišla. Finále letošních bojů vyvrcholí už 12. - 14. listopadu.