Lidé v důchodovém věku, kteří hrají videohry, nejsou možná až tak něčím novým. Zároveň nejsou něčím, o čem by se doposud nějak výrazněji hovořilo. U nás na PLAYzone jsme o starší generaci již psali několikrát, navzdory (nebo možná právě díky?) svému věku dovedou starší hráči soupeře porážet jako na běžícím páse a mnohdy kolem sebe mají širokou komunitu fanoušků a věrných diváků, když své herní nadšení sdílí online.
Jeden z předních herních vývojářů soudí, že hráči v důchodu jsou něčím, co uvidíme stále častěji. Roland Lesterlin se na letošním ročníku herního eventu Digital Dragons pro server GameByte vyjádřil o tom, že herní vývojáři se budou muset této nové hráčské generaci začít více přizpůsobovat. „Existuje jedna generace gamerů, která nikdy neexistovala a kterou v následujících deseti letech začneme vídat, a to jsou důchodci. Myslím si, když půjdu do důchodu, začne hraní her tvořit klíčovou složku mé zábavy. To znamená, že budu mít disponibilní příjem - doufám, když budu tvořit dobré hry, a hodně času,“ dodal se smíchem.
Když se nad tím člověk zamyslí, dává to smysl. Videohry se poprvé objevily zhruba v 60. letech minulého století, takže ti, kdo se s nimi tehdy někdy v teenagerovském věku seznámili, se dnes blíží důchodu. A mít čas a peníze na hraní her je něco, po čem každý zapálený hráč touží, tak proč by to mělo být u starších jinak? Je navíc pravda, že dnes důchod neznamená pouze sezení u televize v papučích a hlídání vnoučat. Lidé v důchodovém věku neztrácejí drive a své přátele a koníčky, naopak se věnují věcem, na něž dříve neměli čas, neboť se museli starat o rodinu a chodit do práce.
„Vsadím se, že vstupní zařízení se začnou starat o větší dostupnost a širší publikum,“ pokračoval Lesterlin. „Myslím, že v herním průmyslu je místo pro každého. Prostě nejde vytvořit hru pro každého, a to je ten trik.“ Dostupnost a přístup je dalším klíčovým faktorem, který se napříč herním průmyslem rychle posouvá kupředu, existují například speciálně upravené ovladače, vývojáři sami navíc přímo do her zavádějí další možnosti pro lepší přístupnost.